Mai születésnapos: Malek Andrea, a Szomszédok csitrije, akiből érett és bölcs énekesnő lett

2017. Március 13. / 15:51


Mai születésnapos: Malek Andrea, a Szomszédok csitrije, akiből érett és bölcs énekesnő lett

Elképesztő sebességgel indult, 21 évesen már az egész ország ismerte Kulka János, Mágenheim doktor elbűvölő, fiatal szerelmeként. Évődéseik a rendszerváltás szerelmi aláfestésévé lettek 1989-től fogva. Egyre emelkedett a csillaga, aztán az ezerdforduló körül váratlanul eltűnt. Érzelmes, bölcs, nagy énekesnőként került elő, például jazzes zsidó népzenével és immár az 50-hez közel elénekelhette az askenázi zsidóság „himnuszát”, a jiddise mámét is. Mert ő is az.


A lány, akibe Magenheim doktorral együtt mindenki azonnal beleszeretett, nők és férfiak egyaránt, 1989-ben tűnt fel a tévé képernyőjén, az akkortájt újra mozgalmassá váló magyar élet tükrében, a Szomszédokban. Akkoriban még egyszer, utoljára, nem a gazdagok és szépek, hanem a mindennapiak, a lakótelepiek, az együtt élő „egyszerű emberek” és bérmunkás értelmiségiek – orvosok, tanárok – voltak a fő szám a képernyőn. A valószínűtlen üdeség és fiatalság is egy mentős gyakornoklány képében tört be, amikor megérkezett a sorozatba Malek Andrea és Magyarországra, a leomló vasfüggöny mögé hirtelen újra besütött a nap. Haragudnunk kellett volna rá, majdhogynem szétszedett egy képzeletbeli családot, de imádtuk, mert olyan fanyar, szinte gúnyosan bájos mosolya volt, hogy megértettük: nem tehet róla, mindenkinek bele kell szeretni, ez van és kész.

Aki figyelt, tudhatta, hogy a hangja is ellenállhatatlan, hogy minden gesztusa, mozdulata, képessége egyformán elbűvölő: ő lett a musicalek új sztárja, a tévé zenés műsorainak kirobbanthatatlan fellépője abban a pillanatban szinte, amint elkezdte felnőtt életét. Ha van bármi értelme a „kirobbanó tehetség” kifejezésnek, hát Malek Andrea szó szerint az volt: jött, látott és győzött, illetve már azelőtt győzött, hogy rendesen körülnézett volna.

Ezután – az emberi élet ritmusa szerint – következnie kellett némi „eltűnésnek”. A mérsékelt figyelem, a szélárnyék korszaka, magánéleti nehézségekkel és áldásokkal, meglehetősen sokáig tartott és közben bizonyára mind megkérdeztük néha magunktól, hogy vajon mi lehet vele. A visszatérés után derült csak ki, hogy mennyire nem felejtettük el.

Elsősorban már jazzt, sanzonokat és zsidó népzenét énekel az utóbbi években a Jazzrael zenekarral, zsidó meséket olvas fel a Spinoza Házban. Nem ott folytatja, ahol abbahagyta, nem olyan, mintha két hosszú évtized el sem telt volna vele és velünk: felnőtt, megérett, édesanyává lett. Nem látszani akar, csak megértetni valami megejtően egyszerűt: „Hiszek benne, hogy minden embernek saját útja van Istenhez”-mondja és hozzáteszi, hogy „rengeteg olyan ismert dal van, amiből csak úgy süt a szeretet”. És a két mondat mélyen összefügg. Az énekes feladata az, hogy közösséget építsen, hogy közösséget csináljon a közönségéből: a szívek megnyitása a tanítás révén, akárcsak egy rabbinak. Sokszor mesél róla, hogy keresi Istent, amikor egyedül van és most nem csak a kabbala tanításában, amivel szintén foglalkozni kezdett, de a dalaiban is Őt keresi.

Ma 49 éves, már ő is jiddise máme régóta, a haja még nem fehér, mint a hó, de már neki is egyetlen kincse a fiai – és a kislánya – mosolygása, amelyben alighanem az ő egykori, elbűvölő mosolya is ott bujkál. Tavalyi fellépése, amelyet a hitközség szervezett, az általa énekelt Egy jiddise máme könnyek árját hömpölyögtette a helyszínen és lájkok azelőtt sosem látott viharát indította meg a facebook-oldalunkon.

Malek Andrea sok mindent látott, akárcsak az ország, 1989 óta, volt a világ tetején, fürdött a fényben, járt messze is tőlünk sokáig és most újra közöttünk van, segít nekünk és figyel ránk a dalaival.

Isten adja, hogy még nagyon sokáig együtt lehessünk, Isten éltesse a 49 éves Malek Andreát.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Hírek, lapszemle
Teherán azonnali elhagyására szólított fel Donald Trump
Történelem
Schlomit Flaum: az első izraeli női világutazó