Negyvenéves a dal, amely majdnem csődbe vitte Izraelt

2019. Március 28. / 12:33


Negyvenéves a dal, amely majdnem csődbe vitte Izraelt

Az ország az 1979-es Euróvíziós Dalfesztiválon győztes Hallelujah című dal elsöprő sikere és az egyiptomi békeszerződés lázában égett, de az országos televíziós és rádiós műsorszolgáltató nem tudott lépést tartani az eseményekkel. Az infláció  elszabadult, a pénzügyminiszter lemondott, a Hallelujah azonban azóta is szárnyal.


Shimon Shiffer, az Israel Radio külpolitikai tudósítója 1979. április elsején bemondta a mikrofonba, hogy az izraeli kormány a Hatkivah helyett az Euróvíziós Dalfesztiválon a Gali Atari & Milk & Honey által előadott Hallelujah című dalt tette meg az ország nemzeti himnuszává. Senki nem vonta kétségbe az információ igazságát, olyannyira, hogy magának Menachem Begin miniszterelnöknek kellett megszólalnia az ügyben, mondván, hogy a kormánynak esze ágában sincs megváltoztatni az ország himnuszát. A hír ugyanis tökéletes álhír volt, mindenki elhitte.

Ennek az lehetett az oka, hogy az ország lakossága mámoros, euforikus hangulatban volt napok óta. Hiszen pár nappal korábban, 1979. március 26-án írta alá Izrael az Egyiptommal kötött békeszerződést, és ezt megkoronázta, hogy abban az évben Jeruzsálemben rendezték meg a 24. Euróvíziós Dalfesztivált. A Hallelujah című dal üzenete tökéletesen leírta az ország közérzetét – más dal nem győzedelmeskedhetett volna azon az estén. Pedig a verseny az izraeli résztvevők számára nem volt sétagalopp, hiszen abban az évben több, ma is ismert popsláger született. 

Az események azonban nem várt fordulatot vettek: a közszolgálati televíziós és rádiós műsorszolgáltató tartalékai kimerültek az egyiptomi békeszerződés ceremóniájának és a Camp David-i csúcstalálkozójának közvetítése miatt. Az infláció elszabadult, Simha Erlich pénzügyminiszter lemondott, holott az ő nagylelkűsége tette lehetővé a televíziós stábnak, hogy Begin és Sadat találkozóját a méregdrága és az Izraelben akkoriban elérhetetlen színes fimre rögzítsék. 

Ami azonban a legfontosabb: Gali Atari és zenekara csodálatosan adta elő a Hallelujah című dalt, amely győzött, és azóta is Izrael legsikeresebb slágere.

A Haaretz cikke nyomán


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek