A Romániához tartozó Lugoson 1926. február 19-én született meg Kurtág Zoltán és Weiszberger Blanka gyermeként Kurtág György, aki meghatározó, jelentős hatást gyakorolt a XX. századi komolyzenére, és a klasszikus zeneművek előadására a világhírűvé lett tanítványai (Kocsis Zoltán, Schiff András) révén. Zeneszerzői életműve alapján kijelenthető: a kortárs klasszikus zene az ő munkássága nélkül elképzelhetetlen. Éltesse az Örökkévaló az emberi kor végső határáig!
Aki ismeri a kétszeres Kossuth-díjas Kurtág György leghíresebb műveit, az tudja: ez a hatalmas művész olyan szinten szakított a klasszikus zene hagyományaival, ami korábban szinte elképzelhetetlen, radikális változást jelentett a modern zenében. Ugyanakkor Kurtág György zenéje és zenei gondolkodása természetesen mélyen gyökerezik az európai klasszikus zenei hagyományban, amely tanítványok révén adódott át generációkról generációkra.
Igen találó az a mondat, amely a Fidelio egyik cikkében olvasható: „Kurtág György hírét többet ismerik, mint a zenéjét, pedig – noha nem adja könnyen magát – nem lehetetlen közel kerülni hozzá".
Már ötéves korától tanult zongorázni, és igen korán megismerkedett a közép-kelet-európai népzenével, hiszen a temesvári zenei akadémián egy Bartók-tanítvány, Kardos Magda volt a zongoratanára. Megismerte a zsidó zenei folklórt is, hiszen attól a Max Eisikovits-tól tanult zeneszerzést, aki többek között a máramarosi zsidó népdalkincset gyűjtötte össze.
Magyarországi zeneakadémiai tanulmányai alatt olyan mesterei voltak, mint Farkas Ferenc, Kadosa Pál és Weiner Leó. Később ő maga is a Zeneakadémia tanára lett 1967-től, ahol 1993-ig tanított.
A nemzetközi zenei világ az 1980-as években figyelt föl rá A boldogult R. V. Truszova üzenetei című kamarazenekar-kíséretes, orosz nyelvű dalciklusa bemutatása után. Kedvelt témái nagy magyar költők (József Attila, Zelk Zoltán, Pilinszky János, Tandori Dezső) műveinek zenei feldolgozása.
Nemzetközi elismertsége az 1990-es években teljesedett ki: tagja lett a Bajor Szépművészeti Akadémiának és a Berlini Művészeti Akadémiának, kitüntették a Pierre Monacoi Herceg Alapítvány zenei díjával, majd a Feltrinelli-díjjal, és megkapta az óriási presztizsű Herder-díjat is. Az osztrák kormány az európai zeneszerzőknek járó nagydíjjal, az Európai Fesztiválok Szövetsége a Denis de Rougemont-díjjal tüntette ki. 1998-ban ítélték oda neki az Ernst von Siemens Stiftung-díjat. Két évet töltött a világ legelismertebb művészeinek otthont adó berlini Wissenschaftskollegben.
2006-ban – a nyolcvanadik születésnapja alkalmából – ötnapos fesztivállal köszöntötte a Budapest Music Center, és megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.
Mai születésnapja alkalmából szeretettel köszöntjük! Kívánjuk, hogy éltesse az Örökkévaló az emberi kor végső határáig egészségben és boldogságban!