A Zsidó Kulturális Fesztiválon magyar költők megzenésített verseivel lép színpadra Szirtes Edina Mókus és együttese, a Szirtes Quintet. Érzelmekkel mélyen átitatott koncertre számítsunk örömről, bánatról, küzdelemről, és a mindent átfogó, mély szeretetről.
Szirtes Edina már óvodás korában tudta, hogy zenész lesz, s valóban, sajátos zenei világával immár hosszú évek óta jelen van a kortárs magyar zenei életben. Első számú hangszere a hegedű, de több más hangszeren, így zongorán és brácsán is játszik. Mivel mindenki rácsodálkozik a nevére, eláruljuk, hogy a beceneve még 13 éves korában ragadt rajta a zeneművészetiben, ahol ő volt a legkisebb, ezért becézték Mókusnak.
Született zenész és vérbeli előadóművész. Hallgasság csak meg azt a zeneszámot, amelyben József Attila Akkor című versét adja elő! Finoman lüktető, remegő dallamok, s mintha ütemről ütemre emelkedne velünk a világ: a dramatikája magával ragad. De még ennél is jobb a Mámor című vers megzenésítése, hiszen József Attilától ez egy olyan korai szöveg, amely erős Ady-hatást tükröz. A gyöngécske versből ebben az előadásban művészet születik.
Szirtes Edina Mókus nem csak klasszikus magyar költők műveit dolgozza föl, hanem kortárs zenészektől is dolgozik. Nagy művészi bravúr tőle a Mama című dal előadása: „egy vizsla feszül a pórázán és nevet a nagyvilágon” – énekli Sztevanovity Dusán szövegét, s ebben az előadásban az a legjobb, hogy eszünkbe sem jut, hogy valaki már énekelte előtte. Pedig az a valaki Katona Klári volt.
Ha ránk hallgatnak, akkor szeptember 4-én, szerda este 7 órakor beülnek a Hegedűs Gyula utcai zsinagógába, és megismerkednek Szirtes Edina Mókus világával. Garantáljuk, hogy el fog emelkedni a világ.
A Szirtes Quintet tagjai: Csonka Gábor, Haraszti Krisztina, Hegyaljai-Boros Zoltán, Kertész Endre, Szirtes Edina Mókus.
