Egy élet: igaz történet a zsidó gyerekeket megmentő londoni brókerről

2024. Február 02. / 13:03


Egy élet: igaz történet a zsidó gyerekeket megmentő londoni brókerről

A múlt héten egy premier előtti zártkörű vetítésen már láthattuk a Zsifi szervezésében, és most február közepétől a mozilátogatók is megnézhetik James Hawes rendező Egy élet (One life) című filmjét. Az alkotás Sir Nicholas Winton (képünkön) történetéről szól, aki 669 gyermeket mentett meg a nácik elől. A főszereplő a kétszeres Oscar-díjas Anthony Hopkins

A One Life igaz történetet mesél el Sir Nicholas „Nicky” Wintonról, az Anthony Hopkins által alakított fiatal londoni brókerről, aki a második világháborút megelőző hónapokban 669 gyermeket mentett meg a náciktól. 

A tőzsdei brókerként dolgozó Nicky 1938 decemberében Prágába látogatott, ahol a nácik németországi és ausztriai térnyerése elől menekülő családokkal találkozott, akik kétségbeejtő körülmények között, szűkös búvóhelyeken és élelem nélkül, a náci invázió veszélye alatt éltek. Azonnal rájött, hogy versenyt kell futnia az idővel: hány gyermeket tud megmenteni azelőtt, hogy lezárnák a határokat? 

Ötven évvel később, 1988-ban járunk, és Nickyt kísérti azoknak a gyerekeknek a sorsa, akiket nem tudott biztonságba helyezni Angliában; folyamatosan magát hibáztatja, hogy mért nem tett többet a megmenetésükért. 

Csak akkor kezd végre megbékélni a bűntudattal és a gyásszal, amelyet öt évtizeden át hordozott magában, amikor a BBC televízió élő adásában, az Ez az élet! című műsorban megismerkedik néhány általa megmentett gyermekkel, akik azóta – neki köszönhetően – felnőttek.

A humanitárius tettei elismeréseként 2003-ban lovagi rangra emelt Sir Nicholas maga nem beszélt hősies cselekedetéről, így a mentőakciók története évtizedekig alig volt ismert.

Forrás: Zsifi/Színház online

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Nemes Dániel aktuális összefoglalója az izraeli háborús helyzetről
Megemlékezések
Emléktáblákkal tisztelegtek a 16. kerület zsidó múltja előtt
Judaizmus
Napi Talmud - Bava Batra 161
2024. December 17. / 09:15

Napi Talmud - Bava Batra 161