– Az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban, az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben megsemmisültek – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban. Sugárzást nem észleltek az atomlétesítmények körül. Benjamin Netanjahu történelminek nevezte Trump elnök döntését a hadbalépésről.
Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak.
A Fehér Házban a bejelentéskor Donald Trump mellett állt JD Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter és Pete Hegseth védelmi miniszter. A Pentagon vezetője vasárnap washingtoni idő szerint reggel 8 órára ígért részletes tájékoztatót.
***
Az amerikai támadás Irán atomlétesítményei ellen nem okozott sugárzást a létesítményeken kívül. Ezt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) az X platformon közölte. A három iráni atomlétesítmény – köztük a fordói urándúsító – elleni támadások után eddig nem jelentettek sugárérték-emelkedést a létesítményeken kívül. Újabb információk birtokában további értékeléseket fognak adni az iráni helyzetről.
***
Az izraeli miniszterelnök vasárnap az iráni atomlétesítmények ellen végrehajtott amerikai támadást történelminek nevezte. Benjámin Netanjahu az amerikai elnöknek küldött üzenetében köszönetet mondott Donald Trumpnak az izraeli nép nevében. Úgy vélte, az amerikai bekapcsolódás fordulópontot jelenthet a Közel-Keleten, a térségét közelebb viszi a békéhez és a gazdasági fejlődéshez. Izrael már több mint egy hete támadja Irán atom- és katonai létesítményeit, hogy megakadályozza Teheránt katonai célzatú nukleáris programjának folytatásában.
Netanjahu most azt mondta: Donald Trumppal együtt többször hangoztatták, hogy a békét erővel is ki kell kényszeríteni. A történelemben is feljegyzik majd Trump elnök cselekedeteit, amelyeket annak érdekében tett, hogy lehetetlenné tegye a világ legveszélyesebb rezsimjének, hogy hozzájusson a világ legveszélyesebb fegyvereihez – fogalmazott az izraeli miniszterelnök.
(MTI)
