„Az emlékezés relikviái – amiről a holokauszt-túlélők tárgyai mesélnek”

2024. Október 22. / 17:04


„Az emlékezés relikviái – amiről a holokauszt-túlélők tárgyai mesélnek”

A magyarországi holokauszt 80. évfordulójára a Magyarországi Zsidó Szociális Segély (MAZS) Alapítvány harmadik generációs képzőművészek alkotásaiból rendez kiállítást, és tesz közzé nyilvános felhívást a magyar túlélők családjaihoz.

A felhívás célja, hogy a közösség tagjai tárgyakról készült fotográfiák és azokhoz kapcsolódó személyes történetek megosztásával közösen hozzanak létre egy archívumot, mely generációkon keresztül válik a túlélés és a kitartás szimbólumává.

A kiállítás azt hivatott megmutatni, hogy a tárgyak hogyan mesélnek el szimbolikus történeteket; megmutatva, hogy a szörnyűségeket túlélve a traumákon túl a kitartást, az összetartozást, az életigenlést és a reményt is lehetett átörökíteni a következő generációk számára. 

A MAZS emlékprogramjának a Brody House (Budapest VIII. kerület, Bródy Sándor u. 10. ) ad otthont. A november 21.-i megnyitó eseményen az újonnan létrejött archívum történeteit előadóművészeti és zenei improvizáció kíséri. A kiállítás és a felhívásra benyújtott anyagokból összeállított vetítés a megnyitó-eseményt követően két hétig lesz látható a Brody House kiállítóterében, ezt követően pedig a MAZS Alapítvány archívumába kerül és már helyszíneken is bemutatásra kerülhet.

Az egykor hétköznapi tárgyak, a holokauszt túlélők generációkon át öröklődő tárgyi emlékei komoly helyet foglalnak el a zsidó családok életében. Túlmutatva az eredeti rendeltetésükön, a fennmaradt tárgyak érzelmek széles skáláját közvetítik, s egyben az emlékezet megőrzésének szimbólumaivá váltak. Az erő és az identitás forrásai is egyben. Az ellenálló képesség tükörképei, a múlthoz való kapcsolódás kézzelfogható lenyomatai, amelyek lehetővé téve a túlélők számára, megosszák emlékeiket, rávilágítsanak az emlékezés fontosságára, valamint azon értékek fenntartására, amely az egyént egyénné, a közösséget pedig közösségé formálhatja.

Az-emlekezes-relikviai-tamogatok-logokkal.png

A nyílt felhívás mellett három harmadikgenerációs képzőművész, Bíró Eszter, Flohr Zsuzsi és Tihanyi Anna munkái képezik a kiállítás részét. A három fotográfiai munka, a felhívás tematikáját visszhangozva, a holokauszt-túlélő nagyszülői generáció örökségének feldolgozását vizsgálja az alkotók személyes történetein keresztül. A leszármazottak sorozatai, a nagyszüleiktől örökölt és fennmaradt tárgyakat idézve, a gyógyulás és az elmélkedés fókuszpontjaivá válnak, egyedi nézőpontból kiindulva mégis az univerzálisan megélhető veszteség, kötelességtudat és emlékezet összetettségének témáit feldolgozva vezetik a nézőt. Vizsgálják személyes kapcsolatukat és őseikhez fűződő (disz)komfortérzetüket, valamint a holokauszt jelentőségét az élet(ük)ben. Az identitás kérdései mellett rávilágítanak a közösségi valós és képzelt örökségek emlékeire, a kétségek, a felelősség és a remény hármasának szükségszerűségére.

A felhívás részletei itt találhatók:
Az Emlékezés Relikviái Nyílt Felhívás

Az emlékek fotóit és a hozzájuk kapcsolódó történeteket itt lehet feltölteni: Emlékezés

A történeteket fel lehet tölteni névvel vagy név nélkül is.

A projekthez kapcsolódó kérdésekkel kérjük, ide forduljanak: emlekezet@mazs.hu

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Dr. Grósz Andor: ,,Legyenek világos céljaink"