Mit üzennek a hanuka fényei? – Megjelent a Sófár legfrissebb száma

2021. November 19. / 12:50


Mit üzennek a hanuka fényei? – Megjelent a Sófár legfrissebb száma

A hanukai fények a zsidó filozófia túlélésének a szimbólumai. Az (egyik) első kultúrharc helyszíne az ókori zsidó állam volt: két kizárólagosságra törekvő világszemlélet ütközött. A Makkabeusok jöttek ki belőle győztesen, ez tette lehetővé a zsidóság fennmaradását – írja Kurucz Ákos a Nyíregyházi Zsidó Hitközség lapjában, a most megjelent Sófárban.


A Sófár legfrissebb száma természetesen a hanukával indul a címoldalon, hiszen hamarosab beköszönt a fény ünnepe. Kurucz Ákos a „Mit üzennek a chanuka fényei?” című cikkében a Makkebeusok emlékezes történelmi győzelme kapcsán a zsidóságot ért hódítási és beolvasztási kísérleteket veszi sorra, megállapítva, hogy a zsidó történelemben ciklikus a részleges akkulturáció és asszimiláció történelme is. „A hellenizáció idején a zsidó papi elit és társadalom egy része a görög kulturális befolyás erősödése érdekében tevékenykedett, azaz a Makkabeus szabadságharc, bármennyire is meglepő vagy szomorú, részben ahellenizált zsidók, és nem a görögök ellen irányult" – írja a szerző.

A lapban Kertész Gábor arról a dr. Halasy Gyuláról ír, aki 1924-ben a párizsi olimpián az agyaggalamb-lövészet bajnokaként állt a dobogó legfelső fokára. Írását az inspirálta, hogy a bajnok élettörténetét Néző István kisvárdai helytörténész dolgozta fel a Puskák és galambok: dr. Halasy Gyula élete című tanulmányában, amely 2019-ben első díjat kapott a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár helytörténeti pályázatán, idén pedig megjelentette a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szemle.

A Sófárban olvashatnak a megújult szabadkai zsinagógáról, a jiddis nyelv eltűnt nyelvemlékeiről és a magyarban meghonosodott szavairól, Orbán Eszter pedig Egy üvegfestmény rejtett üzenete címmel írt cikket a Róth Miksa művészetében rejlő zsidó motívumkincsekről.

Jó olvasást kedves hittestvéreinknek!

(Címlapkép: illusztráció a Sófár hanukai cikkéből. Fotó: Kertész Máté.)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Megérkezett az idei pészáhra szánt macesz
Támogatott projektek
Múzeumpedagógiai programok a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban