Címkék

Dáf Jomi

Judaizmus / 2024. December 20. / 09:46

Napi Talmud - Bava Batra 163: „Két sor"

A tegnapi dáfban megállapítottuk, hogy minden olyan okirat, amelyben a szöveg vége és a tanúk aláírása között kettő vagy több üres sor található, érvénytelen. A mai dáf gemarája a szokásos módon tisztázást követel.

Judaizmus / 2024. December 19. / 10:00

Napi Talmud - Bava Batra 162: "A hamisítások megelőzése"

A hamisítás megelőzése azóta okoz fejtörést, amióta csak jogi dokumentumok léteznek. A mai dáfban két új előírást tanulunk egy kóser dokumentumra vonatkozóan, amelyek célja a csalás megelőzése: Rav Jichák bar Jószéf mondja, hogy Rabbi Jochanán szerint: minden törlés esetében az írnoknak a dokumentum végére kell írnia: „És ez az ő hitelesítésük.”

Judaizmus / 2024. December 17. / 09:15

Napi Talmud - Bava Batra 161

Mi számít érvényes aláírásnak? Míg a legtöbben teljes nevükkel írnak alá dokumentumokat, vannak, akik írástudatlanság vagy fogyatékosság miatt csak egy X-et vagy ujjlenyomatot használnak jelölésként. Az Egyesült Államok Országos Közjegyzői Szövetsége szerint „az összes állam jogszabályai szerint az aláírás lehet bármilyen jel vagy szimbólum, amelyet az aláíró annak szán, hogy hitelesítse a dokumentumot.”

Judaizmus / 2024. December 15. / 15:37

Napi Talmud - Bava Batra 160: "Dokumentum dilemmák"

A Bava Batra traktátus utolsó fejezetének nyitó misnája így szól: Egy szokványos dokumentumban a tanúk belül, a papír írott oldalán írják alá. Egy összehajtott és megkötött dokumentumban a tanúk a hátoldalán írják alá. A Gemara felteszi a kérdést: Honnan származnak ezek az előírások?

Judaizmus / 2024. December 13. / 11:31

Napi Talmud - Bava Batra 159: „Királyi rendelet"

A rabbinikus tanítások szerint egy férfi nem szolgálhat tanúként olyan ügyben, amely egy közeli rokonát érinti, például apját, testvérét, fiát vagy közvetlen sógorát. Ez logikus: egy közeli rokon valószínűleg túlzottan érintett az ügy kimenetelében ahhoz, hogy elfogulatlan tanú lehessen. A mai dáf azonban egy különleges esetet tárgyal, amely megmutatja, mennyire furcsa lehet ez a rendelkezés.

Judaizmus / 2024. December 12. / 09:42

Napi Talmud - Bava Batra 158: "Örökös nézeteltérés"

A mai dáf folytatja azoknak az eseteknek a vizsgálatát, amikor két ember rövid időn belül hal meg, és nem tudjuk, ki halt meg először. Ilyen esetben mi a teendő a vagyonukkal, amelynek felosztása a haláluk sorrendjétől függően változik?

Judaizmus / 2024. December 11. / 10:00

Napi Talmud - Bava Batra 157: "Újragondolás"

A mai dáfban a Talmud azt tárgyalja, hogy mi történik, ha valaki kétszer is zálogba adja a földjét két különböző embernek, két különböző kölcsönért cserébe. (Ne próbálják ki otthon!) Amikor a hitelezők behajtani jönnek, ki kapja meg a földet?

Judaizmus / 2024. December 10. / 10:11

Napi Talmud - Bava Batra 156: "Árvák ajándéka"

A hagyomány szerint a zsidó nagykorúság a lányoknál tizenkét, a fiúknál tizenhárom év. Azonban, ahogy láthattuk, a rabbinikus ítéletek nem kizárólag az életkort veszik figyelembe, amikor eldöntik, hogy valaki nagykorúnak számít-e.

Judaizmus / 2024. December 09. / 11:57

Napi Talmud - Bava Batra 155: "Már felnőtt"

Megtanultuk, hogy egy gyermek még a nagykorúság elérése előtt örökölhet elhunyt szülőjétől. Bár tulajdonjogot szerezhet, nem adhatja el az örökölt vagyont, mivel a legtöbb pénzügyi tranzakció, beleértve az ilyeneket is, csak akkor érvényes, ha mindkét fél nagykorú.

Judaizmus / 2024. December 06. / 10:00

Napi Talmud - Bava Batra 154: „Megtévesztő iratok"

A mai dáfban egy olyan helyzetet mutatunk be, amikor valaki megművel egy földterületet, és ezért tulajdonosnak tekintik. Egy másik személy azonban vitatja a földhöz fűződő tulajdonjogát. A feltételezett tulajdonos erre bemutat egy okiratot, amely bizonyítja, hogy a másik fél jogszerűen adta át neki a földet. De ahelyett, hogy a dokumentumot legitimnek ismerné el, a kihívó válaszol.

Judaizmus / 2024. December 05. / 10:40

Napi Talmud - Bava Batra 153: "Egy átejtett asszony"

Az elmúlt héten a Gemara egy olyan misnával foglalkozott, amely olyan eseteket tárgyal, amikor valaki olyan beteg, hogy halálos ágyán végrendelkezik, de később felépül. A kérdés, hogy visszakövetelhetik-e az ajándékba adott tulajdonukat, az egész szugja középpontjában állt, amely ma egy történettel zárul.

Judaizmus / 2024. December 04. / 09:25

Napi Talmud - Bava Batra 152: „Két szék közt..?"

Megtanultuk, hogy ha egy haldokló a halálos ágyán vagyontárgyakat ajándékoz szeretteinek, majd meggyógyul, ezek az ajándékok visszavonhatók. De mi van akkor, ha az ajándékozó különösen gondosan járt el, és gondoskodott arról, hogy az ingatlan tulajdonjoga valóban átszálljon? Mi van, ha nem csak szóban ajándékozta el a vagyont, hanem odáig ment, hogy hivatalos dokumentumot is írt, amelyben kijelentette, hogy a vagyon jogszerű szerzés révén került átadásra?