Az emberekben rejlő hit tette lehetővé, hogy a több mint hetven évvel ezelőtt lezajlott vészkorszak után a zsidóságnak sikerült talpra állnia és újjáépítenie a közösségeket – mondta Yaakov Hadas-Handelsman, Izrael magyarországi nagykövete a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és az I. kerületi önkormányzat közös hanukai ünnepségén ma a budai várban. Rajta kívül beszédet mondott V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere, Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, Heisler András, a Mazsihisz elnöke, és Radnóti Zoltán főrabbi, a budapesti rabbiság igazgatója.
Több százan vettek részt a Mazsihisz és a Budavári Önkormányzat által a Hanuka alkalmából szervezett ünnepi gyertyagyújtáson ma a budai várban, ahol beszédet mondott és gyertyát gyújtott V. Naszályi Márta, az I. kerület polgármestere, Heisler András, a Mazsihisz elnöke, Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere és Jakov Hadas-Handelsman, Izrael magyarországi nagykövete, végül tanítást mondott Radnóti Zoltán főrabbi, a budapesti rabbiság igazgatója. Az ünnepséget a Táncsics Mihály utcában tartották, annak a helynek a közvetlen közelében, ahol az I. Mátyás király uralkodása alatt épült nagy zsinagóga romjait rejti a föld.
Az eseményen megjelent számos diplomáciai vezető, ott volt többek között az Egyesült Királyság, a Holland Királyság, Izrael, Románia és a Svéd Királyság nagykövete. Dag Hartelius svéd nagykövet és Iain Lindsay brit nagykövet a családjával együtt érkezett.
A Budavári Önkormányzat polgármester-asszonya, V. Naszályi Márta beszéde elején azt mondta, hogy nagy örömmel jött az ünnepségre, hiszen életében először vesz részt hanukai gyertyagyújtáson. A kerület vezetője méltatta a valaha itt állt templom jelentőségét, amely egykor Közép-Európa legnagyobb zsinagógája volt, s úgy fogalmazott: büszke rá, hogy a vallási sokszínűség jegyében a Budavári Önkormányzat most teret adhatott ennek az ünnepségnek.
Heisler András, a Mazsihisz elnöke úgy fogalmazott: mi, zsidók rendszeresen szimbólumokban gondolkodunk, így annak is szimbolikus jelentősége van, hogy az idei Hanukát olyan fontos, a magyar történelemben meghatározó szerepet játszó helyszíneken ünnepelhetjük együtt, mint az ősi koronázó város, Székesfehérvár, vagy a magyar királyok által egykor lakott Buda vára. (Az elnök vasárnap a II. Székesfehérvári Zsidó Napok keretében vett részt egy ünnepi gyertyagyújtáson.) A magyar zsidóság ugyanis ezer szállal, mély gyökerekkel kötődik a magyar társadalomhoz és a magyar történelemhez – mondotta –, s közölte: ezt a szoros együttélést sem a politika, sem üzleti érdek, sem más szervezet névválasztása nem tudja lerombolni Magyarországon. Heisler András megköszönte a Budavári Önkormányzatnak az ünnepség megszervezéséhez nyújtott segítséget, a diplomáciai testületek nagy számú képviselőinek pedig a részvételt, majd felhívta a figyelmet arra: habár most a zsidóság nagy történelmi csodáját ünnepeljük, ne mulasszunk el odafigyelni azokra az apró emberi csodákra sem, így gyermekeink mosolyára vagy szeretteink kedvességére, amelyek csodálatossá varázsolják a mindennapokat. Heisler András a beszédét azzal zárta: szerte az országban nagyon sokan ünnepelhetjük most együtt a fény csodáját, ami azt jelzi, hogy a Mazsihisz által képviselt magyar neológia komoly támogatással és biztos jövővel bír.
Karácsony Gergely főpolgármester elmondta: Izrael és a zsidóság története a bizonyíték arra, hogy egy kis nép a legnagyobb eredményeket képes elérni, ha összefog. Mint mondta, vallási hovatartozástól függetlenül minden nemzet érti Hanuka üzenetét, hiszen az az ünnep az emberi kiállásról szól, arról, hogy időről-időre vannak emberek, akik kiállnak a hitükért, még akkor is, ha ez az életüket veszélyezteti. Karácsony Gergely azt mondta: el kell végezni az emlékezés munkáját, mert a magyarság és a zsidóság közös, gazdag múltja fájdalmas sebeket ejtett, ezzel őszintén szembe kell nézni, hiszen az őszinte szembenézés elengedhetetlen ahhoz, hogy a történelemből tanuljunk. A főpolgármester közölte: a szembenézés elengedhetetlenül azt mondatja ki velünk, hogy a vészkorszak magyar nemzeti történelmi tragédia, hiszen az velünk történt, és fájóan nagy részben mi magunk követtük el. „A fájdalmas múlt és a lehetőségekben gazdag közös jövő között a különbség mi magunk vagyunk, mi, akik nem vagyunk közömbösek, akik képesek vagyunk tanulni a történelemből, akik őszintén hiszünk a demokráciában, a szabadságban, az emberi méltóságban” – fogalmazott. A főpolgármester hangsúlyozta: a különbözőségeink nem gyöngítik, hanem erősítik a közösségeinket, erősítik a nemzetet, erősítik a városunkat, amely különleges sorsközösségbe sodort valamennyiünket, zsidókat és nem zsidókat, és ez nem más, mint a szabadság megőrzése. A fény csodájának ünnepe emlékeztessen minket arra – mondta –, hogy a világosság mindig legyőzi a sötétséget.
Yaakov Hadas-Handelsman, Izrael új magyarországi nagykövete – aki a megbízólevelét az ünnepek után adja át a köztársasági elnöknek –, a beszédét azzal kezdte: nagy megtiszteltetés számára, hogy éppen jókor, vagyis az ünnepi gyertyagyújtásra érkezett a magyar fővárosba. A diplomata a zsidóknak a görögök fölött aratott győzelmére, és a nyolc napon át kitartó olaj csodájára utalva azt mondta, hogy a zsidó szabadsághősöket fűtő hit a legfontosabb eleme a mostani ünnepnek. Az emberekben rejlő hit tette lehetővé azt is, hogy a több mint hetven évvel ezelőtt lezajlott vészkorszak után a zsidóságnak sikerült talpra állnia és újjáépítenie a közösségeket. Yaakov Hadas-Handelsman úgy fogalmazott: őszintén kívánom, hogy Hanuka csodája adjon nekünk reményt minden évben arra, hogy jobb jövőt építünk Magyarországon és Izraelben is.
Radnóti Zoltán főrabbi a tanítását azzal kezdte: a hanuka szónak két jelentése van, az egyik a fölavatás – hiszen a görögök ellen vívott győztes szabadságharc után újra föl kellett avatni a jeruzsálemi szentélyt –, a másik jelentés pedig a lelki megnyugvás. E kettős jelentés jegyében mindenkinek meg kell értenie, hogy Európának nincs közösebb ünnepe a Hanukánál – mondta. A főrabbi úgy fogalmazott: habár különbözőek vagyunk, az értékeink közösek, hiszen képesek vagyunk együtt dolgozni egy jobb, boldogabb, nyugodtabb világért.