Még néhány napig látogatható a 20. századi modern magyar festészet két kiemelkedő alakjának, Galimberti Sándornak és Dénes Valériának életművét bemutató különleges kiállítás, amely a Liszt Ünnep keretében valósult meg. Ez az átfogó tárlat a művészházaspár munkásságának eddigi legteljesebb bemutatása, és valódi csemege mindazok számára, akiket érdekel a magyar és nemzetközi modernizmus története.
Galimberti Sándor és Dénes Valéria pályafutása szédítő ívet írt le, amelyet a plein air naturalizmustól a szecesszión, majd a fauvizmuson és a kubizmuson át a futurizmusig tartó stílusbeli gazdagság jellemzett. Mindketten Párizsban sajátították el a korszak legmodernebb művészeti irányzatait, és szoros kapcsolatot ápoltak az avantgárd legnagyobb mestereivel. Dénes Valéria például Henri Matisse tanítványaként tökéletesítette tudását, a házaspár pedig szinte minden évben részt vett a párizsi Szalonok kiállításain.
1914-ben, közvetlenül az első világháború kitörése előtt, önálló tárlatot rendeztek a Montmartre híres Galerie Berthe Weill galériájában, ahol olyan legendák karrierje indult, mint Pablo Picasso és Henri Matisse. Sajnos ígéretes pályafutásukat tragikusan rövidre zárta a nemzetközi siker kapujában bekövetkezett korai haláluk.
A kiállítás nem csupán a házaspár munkásságát mutatja be, hanem először láthatók magyarországi tárlaton Luigi Galimberti, Sándor édesapjának, valamint első felesége, Lanov Mária alkotásai is. Ezáltal a tárlat egy átfogó képet nyújt a Galimberti család művészi örökségéről.
A Galimberti-Dénes házaspár művei nemcsak a magyar festészet történetének kiemelkedő darabjai, hanem fontos nemzetközi kapcsolódási pontot is jelentenek. A kiállítás lehetőséget ad arra, hogy megismerjük azt a korszakot, amelyben a magyar művészet a világ művészeti vérkeringéséhez kapcsolódott, és betekintést nyerjünk az avantgárd mozgalmak inspiráló, forrongó világába.
A kiállítás október 10. és január 26. között látogatható a Magyar Nemzeti Galériában.
További információ