Élő kultúra, élő emlékezet – Debreceni Zsidó Napok 2025

2025. Május 12. / 09:05


Élő kultúra, élő emlékezet – Debreceni Zsidó Napok 2025

Május 6-11. között immár hagyományszerűen rendezték meg a Debreceni Zsidó Napok és a XXVI. Kárpát-medencei Zsidó Szervezetek Találkozóját, melynek keretében zsidó dallamokkal, közösségi eseményekkel és izgalmas előadásokkal találkozhattak az érdeklődők. A  programsorozat valódi közösségi ünnepet kínált – zsidó és nem zsidó érdeklődőknek egyaránt.

Május 8-án került sor a Debrecen és Határon Túli Testvérhitközségeinek XXVI. Nemzetközi Konferenciájára a Debreceni Orthodox zsinagógában, mely a Hagyomány, örökség, hit címet viselte. Az ünnepélyes konferenciamegnyitón beszédet mondott dr. Papp László Debrecen polgármestere, dr. Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány elnöke, Dr. Fekete Károly református püspök, Szabó György, a Magyar Zsidó Örökség Közalapítvány elnöke, dr. Németh István, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöki titkára, Asztalos Richárd evangélikus lelkész, Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke és Prof. dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke. 

250508-konferenciamegnyitó-kiállítás-MJ_42.jpgProf. dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke

dr. Grósz Andor elmondta, hogy nagy öröm és megtiszteltetés számára Debrecen városában, ebben a gazdag zsidó hagyományokkal bíró közösségben köszönteni a jelenlévőket, majd arról beszélt, hogy e találkozás mélyebb értelmet is hordoz: kifejezi az összetartozást – határokon, korszakokon és generációkon át.

 "Összeköt bennünket a múlt, amelyben felmenőink közösen formálták zsidó hagyományainkat a Kárpát-medencében. Összeköt bennünket a jelen, amelyben közös kihívásokkal nézünk szembe. És remélem, összeköt bennünket a jövő is, amelyet együtt kívánunk építeni utódaink számára."

Emlékeztett rá, hogy e hármas köteléket tartja egybe évezredes hitünk, amelyből erőt meríthetett a zsidóság, ami megtartotta a közösséget.

A mai világban újra felerősödnek azok a hangok, amelyek kizárásra, gyűlöletre építenek. Az október 7-i terrortámadás után különösen érezzük az antiszemitizmus sötét hullámait. Ezért is fontos, hogy most itt vagyunk – együtt, egymásért. Ahogyan a Talmud tanít bennünket: „Minden zsidó felelős a másikért.”

Megköszönte a rendvezvény szervezőinek erőfeszítéseit, kiemelte között Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnökének odaadó munkáját is. 

A Zsidó Utcafesztivál egyszerre ünnep és tanúságtétel: megmutatja, hogy jelen vagyunk, hogy zsidó kultúránk élő és gazdag, hogy közösségeink nemcsak őrizik a múltat, hanem alkotnak is, formálják a jövőt. Kívánom, hogy ez a találkozó legyen a megerősödés, az összefogás és a remény alkalma. Hogy a hagyomány, az örökség és a hit ne csak emlék, hanem élő valóság legyen – a múlt tiszteletében, a jelen felelősségében és a jövő építésében.

250508-konferenciamegnyitó-kiállítás-MJ_110.jpgHorovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke

Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke felidézte, hogy immár 25. alkalommal rendezik meg a Kárpát-medencei zsidó szervezetek találkozóját. A hagyomány átadásának jelentőségét hangsúlyozta:

„A zsidó vallás egyik alappillére a hagyomány. Az őseinktől megkapott ismeretek és tudás mindig végig kíséri életünket, zsidóságunkat. Hagyományainkat ápoljuk, fontosnak tartjuk, minden korban van aktualitása."

Elmondta, hogy az orthodox zsinagóga ikonikus helyszíne egyike a legfontosabb épített örökségnek a városban, amelyet kötelességük ma is ápolni. Beszélt a Stadtallendorf városával való együttműködésről is, a két város diákjai által megerősített kapcsolatról, melynek keretében egy olyan projekt kialakításán dolgoznak, ami példaértékű módon dolgozza fel a múlt traumáit. 

"Az a város, ahonnan elhurcolták a zsidó polgárokat és az a város, ahol kényszermunkát végeztek és embertelen körülmények között laktak, napjainkban együttgondolkodva dolgozzák fel a múlt eseményeit. ennek eredményeként oktatási programot valósítunk meg, levonva a Holocaust pusztításának tanulságait" – emelte ki Horovitz Tamás elnök.

A partnerség célja, hogy követve a Magyarországról (többek között Debrecenből) elhurcolt zsidó nők – köztük Fahidi Éva- életét, együttesen dolgozva a kirekesztés és a rasszizmus ellen, életben tartva a holokauszt emlékét. E jelentős együttműködés a két város polgármestereinek részvételével, a Debreceni Egyetem és a stadtallendorfi Dokumentációs és Információs Centrum (DIZ) kutatóinak közreműködésével, a Debreceni Zsidó Hitközség támogatásával valósul meg. Dr. Papp László polgármester egy lehetséges diákcsere költségeit rendelkezésre bocsájtotta az iskolák számára, azonban a partnerek sikeresen pályáztak az Erasmus+ KA220 programban, így mindkét iskola tanulóinak ingyenesen nyílt lehetősége részt venni a tanulmányutakon. Intézményenként így 15-15 tanuló vesz részt a programban. 

A hatnapos rendezvénysorozaton fellépett többek között Pásztor Anna, Karin Sarkisjan örmény énekes, Gerendás Péter, az Anima Sound System, az Agyagbanda Együttes, illetve Tordai Zoltán és zenekara, valamint a Debreceni Dixiland Band is. Továbbá a látogatók találkozhattak Röhrig Géza Kossuth-díjas színésszel. A találkozó házigazdája Novák Péter színész, zeneszerző volt. Laczkó Zsuzsa író könyvbemutatója, Király György festőművész kiállítása és Edelényi Vivien színésznő Szabó Magda estje is színesítette a programkínálatot, amely bőven kínált izgalmas produkciókat a gyermekeknek és családoknak is.

A Stadtallendorfba elhurcolt zsidó nők sorsát bemutató megrázó kiállításmegnyitóra május 8-án került sor. A tárlat központi témája az 1944. augusztus 13-án Auschwitz-Birkenauból Stadtallendorfba deportált nők személyes és közösségi sorsa, akik túlnyomóan 18 év alattiak voltak. A debreceni zsidó nők közül közel ezer főről beszélünk, akiket munkatáborba küldtek, és töltények, bombák gyártására kényszerítették őket. A kiállítás létrejöttét a H80 Emlékév Program keretében a Mazsihisz, a Mazsök és Magyarország Kormánya támogatta.

A kiállítás különlegessége nemcsak tematikájában, hanem helyszínében is rejlik: a Debreceni Zsidónegyed egykori ortodox mikvéje méltó környezetet biztosít a történetek bemutatására. A szakmai anyag összeállításában a Debreceni Egyetem és a stadtallendorfi DIZ közösen vettek részt, több neves kutató – köztük Prof. Dr. Bartha Elek, Dr. Nagy Éva, Dr. Forisek Péter és Heller Zsolt – közreműködésével.

A programsorozat zenei és irodalmi eseményei idén is sokakat megszólítottak. A sokszínű, zsidó kulturát és történelmet elénk táró programok mind azt az üzenetet hordozták: a zsidó kultúra nem egy múltba zárt világ, hanem élő, pulzáló jelen, aminek őrzése és megtartása a mi felelősségünk.

Fotók: Miskolczi János / Debreceni Zsidó Hitközség

Zucker-Kertész Lilla beszámolója

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„Ha egy férfi, vagy egy nő külön fogadalmat tesz…”
Megemlékezések
Van jövő!
2025. Április 28. / 12:30

Van jövő!