A Holokausztfoto.hu civil önkénteseiből álló csoport kutatókkal, történészekkel közösen gyűjti össze, és internetes katalógusban teszi elérhetővé azokat a képeket, amelyek a magyarországi holokauszt történeteit ábrázolják.
A mind inkább a vizualitásra építő kultúrában különösen fontos lenne, hogy bemutathassuk képeken is a holokauszt eseményeket. Tankönyvek, filmek, internetes oldalak, történettudományi tanulmányok vagy blogok lehetnének sokkal hatásosabbak, ha több képet tudnánk megmutatni – olvasható a Holokausztfoto.hu nevű portált létrehozó szerveződés sajtóanyagában.
Mint írják, 1944-ben sok százezer magyarországi zsidónak kellett előbb sárga csillagot viselnie, gettóba vagy csillagos házba költöznie, mielőtt minden településről összeszedték, kifosztották majd elhurcolták őket, legnagyobb számban a biztos halálba. Az ország szeme előtt játszódó eseménysorozatról alig-alig ismerünk fényképeket, pedig akkoriban a fotózás már elfogadott középosztálybéli hobbi volt, igen sokan rendelkeztek fényképezőgéppel, s készítettek fotókat még a háborús időkben is. A szemük előtt játszódó deportálásokat nem örökítették meg, vagy ha igen később a képeket eldugták, megsemmisítették, ezt nem tudjuk biztosan, de az bizonyos, hogy csak nagyon kevés fotón tudjuk bemutatni a történteket, ráadásul a meglévő képek sem mindig hozzáférhetők vagy közismertek.
A Holokausztfoto.hu célja, hogy a lehető legteljesebben felkutassa, összegyűjtse és katalógus-szerűen közzé tegye a magyarországi holokauszt fotóit az intterneten, megjelölve azt is, hogy hol érhetők el a képek jogszerűen. Mint írják, a magyarországi történeti muzeológiának és fotótörténetnek elévülhetetlen érdemei vannak a fényképek felkutatásában, de eddig senki nem törekedett a teljességre és a képek nyilvánossá tételére. A honlap készítői azokat a fényképeket tekintik „holokauszt fotónak”, amelyeken a zsidóellenes diszkrimináció, az antiszemita törvényhozás hatásának jelei láthatók a sárga csillag viselésétől kezdve a gettóba záráson át a deportálásig. Ilyenek a munkaszolgálatról, a koncentrációs táborokban készült és más gyilkosságokkal kapcsolatos felvételek is.
Várják a képeket közintézményektől, múzeumoktól, levéltáraktól, szerkesztőségekből és magángyűjteményekből külföldről és belföldrő egyaránt. A holokausztfoto.hu honlapra feltöltött képsorozat mindenki számára elérhető, az oldal nem szerzi meg a képek jogait, csak összegyűjti és elvezeti az érdeklődőket a tulajdonosokhoz.
A csoport tagjai: Tamási Miklós szerkesztő, Szlávy Adrienne családfakutató, Lénárt András történész, Kelemen Ágnes doktorandusz, Dési János újságíró.
Szakmai partnerek és támogatók: Jalsovszky Katalin muzeológus, Csősz László történész, Dombi Gábor újságíró, doktorandusz, Harsányi László közgazdász, kutató, Karsai László történész, Molnár Judit történész, Szita Szabolcs történész, Toronyi Zsuzsanna muzeológus, Varga János filmtörténész.