9 dolog, amit eddig nem tudtál a hanukáról!

2024. December 24. / 09:00


9 dolog, amit eddig nem tudtál a hanukáról!

A hanuka az egyik legszélesebb körben ünnepelt zsidó ünnep a világon. De ez nem jelenti azt, hogy nincs semmi újdonság, amit meg lehetne tanulni erről a nyolcnapos ünnepről. A gelt rejtélyes eredetétől kezdve egy apokrif lefejezésen át Marilyn Monroe-ig minden egyes gyertyához (ne feledkezzünk meg a samesz gyertyáról sem!) a hanukai menórán összegyűjtöttünk egy-egy érdekességet.

1. A Gelt, ahogyan mi ismerjük, viszonylag új hagyomány  és senki sem tudja, ki találta fel.

Míg az érmék – a „gelt” jiddisül pénzérmét vagy pénzt jelent – évszázadok óta részei a hanukai ünnepségeknek, a csokoládé gelt jóval fiatalabb. Eredetéről pedig „megoszlanak a vélemények”: Egyesek az amerikai Loft édességgyártó cégnek tulajdonítják, hogy az 1920-as években alkotta meg, míg mások szerint már korábban is léteztek európai változatok, amelyek az izraeli Elite édességgyártó céget inspirálták.

2. Az első hanuka ünneplése valójában egy késleltetett szukkoti ünneplés volt.

A Makkabeusok második könyve idézi a Hasmoneusok (a Makkabeusok leszármazottai) által az egyiptomi zsidóság vezetőinek i.e. 125 körül küldött levelet, amely az ünnepet úgy írja le, hogy „Szukkot ünnepét nem Tisri, hanem Kiszlév hónapban ünnepeljük”. Mivel a zsidók i.e. 164-ben, Tisri napján még mindig harcoltak, nem tudták megtartani a Szukkot nyolcnapos ünnepét, amelyhez a jeruzsálemi Templom meglátogatása volt szükséges; ezért azt Jeruzsálem visszafoglalására és a Templom újraavatására halasztották. Egyesek szerint ez a 8 napon át tartó ünneplés egy újabb magyarázata is lehet.

3. A Makkabeusok könyvei, amelyek a hanuka történetét mesélik el, nem szerepelnek a héber Bibliában  de a katolikus Bibliában igen.

Különböző elméletek magyarázzák, hogy az első századi rabbik, akik kanonizálták a Szentírást, miért hagyták ki a Makkabeusokat, kezdve a szöveg akkori viszonylagos újdonságától egészen a Jeruzsálemet akkoriban irányító római vezetés elidegenedésétől való félelemig.

4. Marilyn Monroe-nak volt egy zenélő hanukiája.

Amikor a hollywoodi sztár felvette a zsidó hitet, mielőtt feleségül ment volna Arthur Miller zsidó drámaíróhoz, jövendőbeli anyósa egy hanukiát adott neki betérési ajándékként, amelyet Mrs. Miller Jeruzsálemből hozott haza. Talapzatában egy felhúzható zenélő doboz található, amely a Hatikvát, Izrael nemzeti himnuszát játssza. A hanukai menóra szerepel a New York-i Zsidó Múzeum „Zsidóvá válás” című kiállításán: Warhol's Liz and Marilyn” című kiállításon, de sajnos nem lehet felhúzni.

5. A dreidel játékot egy egykori német játék ihlette, amely maga is egy angol és ír játék utánzata.

A mi kelet-európai dreidel-játékunk (a nun, gimmel, hey, shin betűkkel) közvetlenül a brit totumjáték német megfelelőjén alapul: N = Nichts = semmi; G = Ganz = minden; H = Halb = fele; és S = Stell ein = tegye be. A német nyelvben a pörgettyűt „torrel”-nek vagy „trundl”-nak nevezték.

6. Nem csak az olajos ételek (gondoljunk a latkeszre és a szufgániotra) kapcsolódnak a hanukai hagyományokhoz.

A hanuka hagyományosan sajtos ételeket is tartalmaz, Júda tiszteletére, akinek a sós finomság bőkezű használata megkönnyítette a makkabeusok győzelmét. Ha ezt a két hagyományt szeretné összekapcsolni, próbáljon ki egy sajtos latkesz receptet ezeken a napokon.

7. Hanukán egy hátborzongató gyilkosságot is ünnepelünk.

Juditnak hátsó szándéka volt azzal, hogy sós sajttal kínálta Holofernész asszír hadvezért: szomjassá akarta tenni, hogy sok bort igyon, és elájuljon, így a nő levághatta a fejét, és hazavihette magával. A lefejezés – különösen az, hogy egy nő hajtotta végre – állítólag megijesztette Holofernész csapatait.

8. Az, hogy az amerikaiak által ünnepelt hálaadás és a hanuka ismét egybeessen, majd csak úgy harminc év múlva esedékes.

2013-ban a hálaadás és a hanuka november 28-i találkozása a pulyka alakú menóráktól kezdve a Macy's hálaadás napi felvonulás óriási dreideles kocsijáig mindenkit megihletett az Államokban.

9. A világ legnagyobb menórája a Guinness Rekordok Könyve szerint 32 láb magas és 4000 fontot nyom.

A Sulhán Áruh előírja, hogy a menóra nem lehet magasabb körülbelül 31 lábnál. A Guinness egyébként legalább három másik, hanukával kapcsolatos rekordot is felsorol: a legtöbb, legalább 10 másodpercig egyszerre forgó dreidelt (820), a legértékesebb dreidelt (14 ezer dollár), a legtöbb ember által egyszerre meggyújtott hanukiát (834) és a legtöbb meggyújtott hanukiát (1000). Kíváncsiak lennénk a valaha egy ülésben elfogyasztott legtöbb latkeszre.

My Jewish Learning írása alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Oktatás
Ünnepi zárvatartás az OR-ZSE Könyvtárában
Mazsihisz hírek
Hanukai ünnepséget tartottak Sopronban
2024. December 31. / 09:51

Hanukai ünnepséget tartottak Sopronban