Magyar zsidó arcképcsarnok: Rósa Izsó, aki tanácsnokként segítette a szegedi nagyárvíz utáni helyreállítást

2021. Október 10. / 18:34


Magyar zsidó arcképcsarnok: Rósa Izsó, aki tanácsnokként segítette a szegedi nagyárvíz utáni helyreállítást

Szegeden talán mindenkinek ismerősen cseng a Pick vagy a Kotányi család neve, ám más, kevésbé ismert zsidó személyiségek is hasonlóan jelentős tevékenységet végeztek a városért. Így Rósa Izsó (1842–1918) is, aki többek között ügyvédként, valamint ügyvédi kamarai és hitközségi elnökként alkotott maradandót. Kovács Anita írása a szeged.hu oldalról.

Rósa Izsó 1842. június 6-án született Szegeden Rósa (1881-ig Rosenberg) Jakab és Ausländer Minna gyermekeként. Tanulmányait a zsidó elemi iskolában kezdte, majd 1859-ben érettségizett a szegedi piaristáknál. 1859 és1863 között Bécsben és Pesten hallgatott jogot. Doktori címét 1866-ban (más források szerint 1867-ben) szerezte meg. Nevét 1881-ben változtatta Rosenbergről Rósára. Feleségétől, Engel Rózától négy gyermeke született: Lajos, Flóra, Ilona és Irén.

Szeged egyik legkeresettebb ügyvédje

A korabeli lapok és visszaemlékezések meglehetősen egyszerű, puritán, szerény és hallgatag emberként festik le. Egyéniségét a higgadtság, a tapintatosság és békesség jellemezte. Nyugodt jellemét a „keresztényi béketűrés és egy görög bölcs egyesült személyének egyesülésében” vélték felfedezni, máskor pedig egy olajághoz hasonlították. Többen dicsérték kitűnő memóriáját, mivel „mindent tudott és mindenre emlékezett”.

Löw Immánuel a temetési szertartásakor mondott gyászbeszédében hasonlóképpen festette le: „Nem voltál bizonykodó, pörlekedő természet, hanem csupa békeszerző hajlandóság. Ebben rejlett elnöklő művészetednek titka. Összeütközést kerülni, tengelyt nem akasztani: ezt volt jellemed legjellegzetesebb vonása.”

Mint zsidó származású ügyvéd ő volt az első, aki irodát nyitott Szegeden. 1883-ban választották meg először a szegedi ügyvédi kamara elnökének, a tisztséget egészen haláláig viselte. Szeged egyik legkeresettebb ügyvédjének számított, az ügyvédjelöltek háromnegyede az ő irodájában szerezte meg gyakorlatát. Jogi életpályájával párhuzamosan hamar bekapcsolódott a szegedi és országos közéletbe is, s ebből az 1879. évi szegedi nagyárvíz utáni tevékenysége emelkedik ki: 

beválasztották abba a 12 tagú királyi biztosságba, amely az újjáépítésért felelt. Később a királyi bizottság tanácsosaként segítette a rekonstrukciós munkálatokat. Munkájáért a király 1883. június 21-én nemesi címet adományozott, várhelyi előnévvel. Az előnév onnan ered, hogy a régi vár helyén Rósa kezdte meg az árvíz utáni újjáépítéseket saját palotájával.

rósa-izsó-szeged.jpg

A szegedi társadalommal való kapcsolatát a harmónia jellemezte: a város közbizalommal viseltetett iránta, Szeged egyik legkiválóbb polgárának tekintették; olyan mély nyomott hagyott a korszak társadalmában, hogy még a városi élet nyugodtságát és pártviszályoktól való mentességét is neki tulajdonították. Az országos politikába mélyebben 1904-ben kapcsolódott be, amikor a város kerületi mandátumának posztját őrá bízták. Az őszinte tisztelet és nagyrabecsülés jeleként a városi úriaszszonyok selyemzászlót adtak át neki a megválasztása alkalmából. Működése legfőbb garanciájának a korszakban a kötelességérzetét és hazafias érzelmét tekintették.

Mint gyűrű a drágakővel

Rósa Izsó a szegedi zsidó hitközség életébe is igen fiatalon bekapcsolódott, s tevékenysége 1882-ben az elnöki posztra juttatta, melyet egészen haláláig töltött be. Sokszínű elnöki munkálatai közül – amelyekkel többek között 

hozzájárult a zsidó iskola és temető bővítéséhez, és elérte a zsidók számára jutó városi segély felemelését – legkiemelkedőbb alkotásainak a szegedi új zsinagóga, a zsidó hitközség székháza és a zsidó temető kupolás ravatalozójának felépíttetése tekinthető.

A zsinagóga 1900 és 1903 között épült, Baumhorn Lipót építész, Löw Immánuel főrabbi és a Róth testvérek közreműködésével „Egybe van forrva Rósa Izsó neve – ugymond – e nagyszabású vallásos alkotás létesítésével, ugy, mint a gyürü a drágakővel, melynek nemes ércz és ásvány része kölcsönösen emelik és kiegészitik egymást; egybe van forrva a szegedi zsidó hitközség külső és belső életével, melyet már évtizedek óta erélylyel, tapintattal és mindig hazafias irányban vezet […]” – írta az Egyenlőség című zsidó hetilap. Rósa Izsót utolsó éveiben köszvény kínozta, enyhítésére többször utazott külföldi fürdőkúrákra. Utazásai nem segítettek rajta, életének utolsó hónapjait fekvőbetegként élte. Amikor 1918. május 25-én, 76 éves korában májzsugorodás következtében elhunyt, a városháza harangja fél órán át szólt érte. Sírja a Fonógyári út izraelita temető 24. parcellájában található.

A helyi napilap 1921. május 28-ai számában egész oldalon tudósított a temetés részleteiről, de sokan külön is megemlékeztekA helyi napilap 1921. május 28-ai számában egész oldalon tudósított a temetés részleteiről, de sokan külön is megemlékeztek

Kivételes tisztelet

Személyét már életében kivételes tisztelet övezte, melyről a jubileumaira írt köszöntők és irodalmi alkotások is tanúskodnak. Mikszáth Kálmán külön fejezetet szánt neki Tisza Lajos és udvara Szegeden című, 1880-as pamfletjében, Löwinger rabbi pedig Rósa 60. születésnapján a bibliai Nehemiáshoz hasonlította őt köszöntőjében. Véleménye szerint az ő lelke rezgett Rósában, hiszen csak így tudta a közösséget szilárd alapokra helyezni. Nehemiás volt az az előkelő zsidó férfi, aki hallva népe nyomorúságos állapotáról, a király engedélyével 52 nap alatt felépíttette a lerombolt Jeruzsálem falait a Kr. e. 5. században.  Nemcsak a falakat tetette rendbe, de a város házait és a templom helyiségeit is újraemeltette. Intézkedett az elnéptelenedett város betelepítéséről, a papok, leviták járandóságainak behajtásáról és a szombat betartásáról is. Párhuzamba állításuk nemcsak a hitközség szilárd alapokra helyezése miatt, de az árvízi rekonstrukciós munkálatok okán is megállja a helyét.

A teljes írás / IDE KATTINTVA olvasható el

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Koszorúzás Kemény Henrik születésének 100. évfordulóján
Izrael védelmében
Antiszemita vírus fertőzi az USA egyetemeit
Mazsihisz hírek
Fellobbantak a hanukai fények Nagykanizsán