Mazsihisz-elnök: A zsidó újév ünnepe a remény, a megújulás ígéretét hordozza

2024. Szeptember 30. / 10:53


Mazsihisz-elnök: A zsidó újév ünnepe a remény, a megújulás ígéretét hordozza

A zsidó vallási élet egyik csodája számomra az, hogy a látszólag a fejünk fölött megszülető döntésekbe igazából nekünk is van beleszólásunk. Hiszen az Örökkévaló megajándékozott minket a teremtett világ egyik legszebb csodájával: a szabad akarattal. A reánk bízott szabadság pedig azzal a felelősséggel jár, hogy mindig rajtunk, és kizárólag csak rajtunk múlik a döntés: a jót vagy a rosszat választjuk-e – hangzott el Prof. dr. Grósz Andortól, a Mazsihisz elnökétől a ros hásánai ünnepségen a Rumbach utcai zsinagógában a szövetség újévi ünnepségén a múlt héten.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) szervezésében megvalósuló eseményen jelen voltak a társegyházak képviselői, a magyar zsidó közélet vezetői és munkatársai, politikusok és más magas rangú közéleti személyiségek. A ros hásáná központi szimbóluma az ősi sófár megfújása, amit ezen az estén dr. Verő Tamás főrabbinak köszönhetően hallgathattunk meg, általa hangolódhattunk még jobban az új évre.

Verő TamásVerő Tamás

Az elmúlt évet a zsidó közösség számára világszerte megpróbáltatások jellemezték, amelyek azonban csak még inkább megerősítették a közösség és a hit alapjait. Bár a Ros hásána a világ születésének ünnepe, és ezáltal a megújulás és az újjászületés ideje, az idei év végén sem hagyhatjuk teljesen magunk mögött a múlt veszteségeit. Ahogy Grósz Andor megjegyezte: „Úgy lépünk be az új esztendőbe, hogy nem hagyjuk magunk mögött a fájdalmat”.

Grósz AndorGrósz Andor

A Mazsihisz elnöke beszédében kiemelte: A legnehezebb időkben is emeljük fel a fejünket és álljunk ki egymásért, a közösségünkért, valamint a minden egyes embert külön-külön és egyetemlegesen megillető méltóságért annak reményében, hogy az elkövetkező évünk valóban édesebb legyen, mint az elmúlt.

Mester TamásMester Tamás

Mester Tamás , a BZSH elnöke úgy fogalmazott, – hogy a ros hásáná gondolatköre, eltérően a polgári újévtől, magában hordozza a hit és önvizsgálat elemeit – lehetőséget teremt aktuális tragikus események áttekintésére is. Sajnos a napokon belül magunk mögött hagyott 5784-es zsinagógai esztendő nem csak 1944 gyógyíthatatlan tragédiájának a megemlékezése körül zajlott. – fogalmazott Mester Tamás, aki megemlékezett az október 7-ei embertelen támadásról, a zsidó közösség és Izrael veszteségeiről. "Úgy vélem, hogy a következő zsinagógai esztendő, az elkövetkezendő időszak egyik legfontosabb politika-diplomácia manővere, a fenti kedvezőtlen folyamatok felszámolása kell, hogy legyen. Kívánom, hogy az új, 5785-ös esztendő a magyar zsidóság, a világ zsidóságának, Izrael Államának további megerősödésének és fejlődésének legyen tanúja" – hangsúlyozta beszédében a BZSH elnöke.

1-cimoldal-frölich-1.jpg

Ezt követően dr. Frölich Róbert országos főrabbi mondta el újévi köszöntőbeszédét."Egyetlen Isten van, és ő minden imára odafigyel. Egy picit hadd legyünk önzőek, és hadd kérjük azt az Istentől, hogy ránk legalább vigyázzon."

Winkler Nóra, Jordán Adél, Grósz Andor, Bíró EszterWinkler Nóra, Jordán Adél, Grósz Andor, Bíró Eszter

Az est folyamán Winkler Nóra konferálása vitt új színt az újévi műsorba. A program ünnepi fényét emelte a kiválóan összeállított zenei műsor, amelynek során a színpadon köszönthettük Jordán Adél színésznőt és a Hot Jazz Band formációt, akik igazi zenei kavalkáddal varázsolták el a közönséget, valamint a Lauder Iskola Sirim kórusát is, Rév Kata vezényletével.

Ez az év mindannyiunk számára a megpróbáltatások éve volt, amely világszerte megrázta és összetörte a zsidó közösségek szívét. A kihívások ellenére az este mégis felemelő beszédekkel, egy csodálatos zenei műsorral és az egység és összetartozás érzésével telt.

méz-1.jpg

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi jom kipurról
2024. Október 11. / 11:02

Jonathan Sacks rabbi jom kipurról