Az örmény családból származó francia sanzonénekes, zeneszerző és filmszínész az embermentő tevékenységéért és második világháborús hősiességéért 93 évesen kapta meg Jeruzsálemben a Raoul Wallenberg-emlékérmet. A rangos kitüntetést többek közt azzal érdemelte ki, hogy szülei Franciaország náci megszállásának idején zsidókat bújtattak, sőt az akkor alig húsz éves Charles és testvére többször a saját ágyukat ajánlották föl az üldözötteknek.
Az örmény származású francia énekes, Charles Aznavour a francia sanzon királya 2018-ban 94 éves korában hunyt el a dél-franciaországi Mouries-ban lévő otthonában. A 100-ik születésnap alkalmából Franciaországban nagyszabású koncertekkel és ünnepségekkel emlékeznek ma a nagyszerű előadóra.
– Nagyon sok a közös bennünk, örményekben és zsidókban: a balsorsunk, az örömünk a munkánkban, a zenében, a művészetben. Olyan érzésem van, mintha a családomhoz jönnék, nagyon hasonlóan élünk, eszünk és iszunk – ezt Charles Aznavour mondta, amikor átvette az említett emlékérmet Reuven Rivlintől, Izrael állam tizedik elnökétől.
Charles Aznavour a hetvenéves pályafutása során mintegy 1300 dalt írt és több mint 300 lemezt adott ki világszerte összesen 180 millió példányban. Szinte utolsó percéig aktív volt, ezt bizonyítja, hogy a 95. születésnapja alkalmából koncertet kívánt adni Franciaországban, Japánban, Svájcban, Ukrajnában, sőt Izraelben is, ahol 2019. június 29-én lépett volna föl a tel-avivi Menorah Mivtachim arénában.
Az Aznavour család Örményországból költözött Franciaországba a huszadik század elején, és noha az énekes nem Örményországban született, tevékenyen segítette az örményeket.