Megkezdődött a hászidoknál is a nők lázadása

2016. Szeptember 19. / 14:43


Megkezdődött a hászidoknál is a nők lázadása

A világ legnagyobb hászid közössége, a szatmáriak new-yorki központjában a nők szeretnének világi tanulmányokat folytatni, de a vezetőik megtiltották nekik. A New York Times szerint a városi politikusok továbbra sem tesznek majd semmit, mert szatmáriak a szatmáriak szavazataira.


haszidn__.jpg
Libelle Polaki, 28 éves


Joél Teitelbaum rabbi, a szatmári hászidok nagy vezetője a híres „Kasztner-vonat” egyik prominens utasaként hagyta el Magyarországot 1944-ben, hogy a brooklyi Williamsburgben alapítsa újra a szinte megsemmisített szatmári hászid közösséget.

A külvilág elől mereven elzárkózó, szigorúan ortodox szatmáriak jelenleg a a világ legnagyobb hászid közössége. Az internethasználatot is épp olyan ellenségesen utasítják el, mint a világi oktatást.


Az utóbbi években a közösségben élő fiatal nők azonban óvatos érdeklődést kezdtek mutatni a felsőoktatás iránt, tanulni kezdtek, jellemzően online vagy vallásos intézményekben, ezután többnyire a közösség iskoláiban helyezkedtek el. Ezt a gyakorlatot elégelte meg a szatmári hászidok vezetése a New York Times beszámolója szerint. Friss döntésük értelmében a végzős középiskolás lányoknak „tilos – Isten óvjon ettől – diplomát szereznie, mivel ez bölcseink szerint veszélyes és káros”. Annak ellenére is, hogy a világi tárgyakban a lányok jellemzően képzettebbek a fiúknál a közösségben, mivel a fiúknak idejük nagy részét kötelező a Talmud tanulmányozásával tölteni.

A Misna egyik passzusára hivatkozik a szöveg, amely megtiltja a „külső könyvek” tanulmányozását. Mivel tehát meg kell óvni a közösséget a külső, idegen befolyástól, azokat, akik ellenszegülnének a döntésnek nem fogják alkalmazni New York szatmári hászid iskoláiban.

A New York Times megjegyzi, hogy azok a politikusok, akik más etnikai-kulturális közösségek tagjainak, a latin-amerikaiaknak és a feketéknek sűrűn elmondják, milyen fontos része az integrációnak a gazdasági önállóság, az, hogy megszabadulhassanak az állami gyámkodástól és hogy mindennek a tanulás a legbiztosabb eszköze, a szatmári hászidok esetében hallgatnak. Pedig a cikkben közölt, 2011-es adatok szerint a közösségben a férfiak alig 11, a nők mindössze 6%-a diplomás és a városi átlaghoz viszonyítva kétszer annyian élnek szegénységben, a háztartások 43%-a. Alighanem azért nem beszél senki a kérdésről, mert a nagy létszámú hászid közösség voksainak megnyerése mindenkinek fontos a városi politikában.

A cikk megszólaltat egy a szatmári közösségből „kiugrott” fiatal lányt, aki nemsokára egyetemi diplomát szerez számos komoly nehézségek leküzdése után. Elmeséli, hogy addig, amíg a közösségben élt, hírét sem hallotta például William Shakespearenek, a természettudományokról sem tudott sokat, ezt kellett bepótolnia ahhoz, hogy idén nyáron már Görögországba utazhasson filozófiát tanulni. Amíg a szatmáriak között élt, szenvedélyesen keresett minden olvasnivalót, amely hírt adna a külvilágról, még a gabonapehely dobozán lévő feliratokat is mohón kiolvasta. Két nagyszülőjével tartja a kapcsolatot, a másik kettő nem áll szóba vele. Hátrahagyott barátairól úgy érzi, irigylik a szabadságát.

A The New York Times írása alapján

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Közélet
Benjamin Netanjahu megérkezett Budapestre
2025. Április 03. / 08:11

Benjamin Netanjahu megérkezett Budapestre

Mazsihisz hírek
Nagykállón járt a Mazsihisz elnöke
2025. Április 01. / 11:51

Nagykállón járt a Mazsihisz elnöke