A szőke színésznő, a Szerelmes Shakespeare Oscar-díjas sztárja, akit a People magazin a világ legszebb nőjének választott, apai ágon híres lengyelországi rabbicsaládból származik. Ő a zsidók kinézetével kapcsolatos buta sztereotípiák eleven cáfolata.
Rendező és producer édesapja lengyel és fehérorosz zsidók leszármazottja, híres lengyel rabbidinasztiáé. A ma 44 éves Gwyneth Paltrow ősei között csodatévő rabbik, kabalisták és tudósok sora található fel, bármennyire is meglepőnek tűnhetik ez első látásra és első olvasásra. Palthrowék a keresztény és a zsidó ünnepeket egyaránt megtartották otthon.
A rendező apa és színésznő édesanya gyerekét, amikor, 17 évesen, először áll kamera elé, édesapja rendezi, színpadon 18 évesen lép fel. Nincs még 20, amikor John Travolta mellett szerepel és Steven Spielberg is felfigyel rá.
A kiugrást azonban a Hetedik című thriller hozza el számára fiatalkori szerelme és jegyese, Brad Piit oldalán. Aztán jön A nő kétszer és innentől a ’90-es évek már egy merő szakadatlan siker: az Alfred Hitchcockot újrahasznosító Tökéletes gyilkosságban annak a Michael Douglasnek (két napja köszöntöttük fel) a partnere, aki szintén apai ágon zsidó és szintén visszatérő, mint - majd látni fogjuk - ő maga is.
A Szép remények című Dickens-feldolgozásban Ethan Hawke-kal, Robert de Niro-val és Anne Bancroft-tal játszik együtt, a Tehetséges Mr. Ripley-ben pedig Jude Law-val, Matt Damonnal és Kate Blanchettel. De a Szerelmes Shakespeare-ből már végképp nem a partnerekre, csakis Shakespeare szerelmére, vagyis Gwyneth Paltrow-ra fogunk már emlékezni. A Golden Globe és az Oscar-gálán sem gondolták ezt másként: Paltrow bőven 30 alatt van még, amikor egyetlen alakításáért egyszerre hozza el mindkét díjat.
Ezután kicsit leül a pörgés, illetve más területen folytatódik: Paltrow az életben lesz szerelmes, házasodik meg és szül két gyermeket a 2000-es évek közepén. Családfáját tanulmányozva rájön, hogy milyen kivételes rabbik az ősei, ráébred, hogy ő tulajdonképpen „egy zsidó hercegnő”. Fiának a Mózes nevet adja és eldönti, hogy zsidó szellemben neveli fel a gyerekeit.
Amikor igazán visszatér a filmezéshez, bevonzza őt is az egyik legfontosabb zsidó sikerműfaj, a szuperhős-filmek világa: a Vasember, vagyis a szintén apai ágon zsidó, mi több, magyar zsidó származású Robert Downey Junior bizalmasa és szerelme lesz három filmen keresztül (ki nem találnák: Vasember 1,2,3) és szerepel a szuperhős-csapat egyik nagy filmjében, a 2012-es Bosszúállókban is.
A People Magazin 2013-ban a világ legszebb nőjévé választja Paltrow-t, aki a következő évben úgy dönt, hogy hű marad rabbi ősei szelleméhez és betér a zsidóságba. A fanyalgókat, a hollywoodi divatot emlegetőket a Jerusalem Postban feddte meg egy a világ minden félig-meddig elveszett zsidó csoportját, „elveszett törzsét” felkutatni-segíteni törekvő cionista szervezet vezetője. Igenis szükségünk van Gwyneth Paltrow-ra, és nem csak azért, mert ő Hollywood egyik csillaga, hanem azért, mert mindenkire szükségünk van, aki közénk kíván jönni.
„Isten hozott újra itthon, a zsidó nép gyermekei között, kedves Gwyneth, adja Isten, hogy visszatérésed mások számára is kikövezze az utat”- zárja sorait Michael Freund a Jerusalem Postban. És tényleg. Isten hozott, Gwyneth és Isten éltessen 120 évig.
