Közeleg a Cable Street-i csata évfordulója: 80 éve történt, hogy az East End szegény, bevándorló zsidói a többi helyi munkással összefogva megfutamították Oswald Mosley angol fasisztáit, akik a lábukat sem tehették be a zsidónegyedbe. A megemlékezésen részt vesz Sadiq Khan, a város moszlim polgármestere is.
A napokban, október negyedikén lesz nyolcvan éve, hogy az angol fasiszták, Oswald Mosley feketeingesei megfélemlítő célzatú erődemonstrációt kívántak rendezni a londoni East End szegény, keleti-európai, oroszországi zsidó menekült-családoktól lakott részén, egészen pontosan 1936 október 4-én.
Ez a terület régóta a társadalom perifériáján élők, a városba tóduló vidékiek, szegény bevándorlók lakóhelye volt, már a 17. században itt húzták meg magukat az üldözött francia protestánsok. Nyomukban jöttek az írek, aztán a zsidók, akiket annak ellenére vádoltak a fasiszták nyerészkedéssel, tettek felelőssé a gazdasági válságért, hogy nagy tömegeik olyan szegények voltak, mint a zsinagóga egere.
A masírozást engedélyezte a rendőrség, az East End-i zsidók körében pedig egyre inkább eluralkodott a pánik és a kétségbeesés. Úgy érezték, egyedül kell szembenézniük azokkal, akik az otthonaikat fenyegetik, szomszédaik inkább a fasisztákkal szolidárisak, mint velük. Gyorsan kiderült, hogy tévedtek: a negyed – saját negyedük - utcáinak, kivált a Cable Street-nek a védelmére több tízezres létszámban vonultak fel az ír kikötői munkások, a szakszervezetek tagjai, baloldali antifasiszták, hogy Mosleyék útjába álljanak.
A rendőrségnek be kellett látnia, hogy ezek között a körülmények között nem lehet biztosítania a felvonulásra összegyűlt nácik testi épségét, ezért lefújták a menetet. Igaz, hogy összecsapásokra így is sor került, de a náciknak haza kellett menniük.
Az esemény a munkások, a negyed különböző nemzetiségű szegény lakói közötti szolidaritás és a felébredő zsidó öntudat és bátorság példájaként, mementójaként rögzült az angol zsidóság emlékezetében, London zsidó történelmének egyik legfontosabb pillanatává vált: ünneppé és legendává.
A 80. évfordulóra számos zsidó szervezet készül a legkülönbözőbb programokkal, megemlékezésekkel, amelyekhez csatlakozik az ortodox zsidó főrabbival, Ephraim Mirvis-szel és a reform főrabbinővel, Laura Janner Klausnerrel együtt Sadiq Khan, a város muszlim polgármestere is.
Az ő városvezetői jelenléte azért különösen fontos, mert – amíg az egykori szegény zsidók utódai jórészt már felküzdötték magukat a középosztályba – az East End utcáin néhány évtizede egy új kisebbség jelent meg. A moszlim bangladesi bevándorlók, akiknek a „Cable Street-i csata” öröksége egyre inkább saját történetévé válhat: a rasszizmus elleni harc és a kisebbségek közötti szolidaritás történetévé.
A JewishNews online írása alapján
