Yves Meyer szefárd zsidó, aki Tuniszban nőtt fel és a hullámocskák matematikai elméletének kidolgozásához járult jelentősen hozzá, elsősorban ezért kapta meg a matematika Nobel-díjaként emlegetett Abel-díjat. Nem ő az első francia zsidó, aki a matematika csúcsára ér.
Az adattömörítéstől egészen a zajcsökkentésig lehet hasznát venni a 77 éves Yves Meyer munkájának, aki Tuniszban született zsidó családban, Párizsban tanult a híres École Normale Superieure-ön és a Strasbourgi Egyetemen szerzett diplomát.
Számos helyen tanított már 2008-as, majdnem tíz év előtti nyugdíjba vonulása óta, a Magyar Hírlap szerint „nem is olyan régen pedig az Albert Einstein által száz éve megjósolt gravitációs hullámok létezésének bizonyításában is szerepet játszott”.
Az általa elnyert Abel-díj sokak szerint a Nobel-díj matematikai megfelelője, mivel matematikából nem osztanak Nobel-díjat, ezt pótolja 15 éve, 2002 óta az Abel-díj. A norvég király fogja átadni a kitüntetését, amely bő 200 millió forint értékű pénzjutalommal jár.
A francia zsidók kiemelkedően jók matematikából, jó 50 éve, 1966-ban egy másik francia zsidó matematikus, Alexander kapta meg a kiemelkedő 40 év alatti matematikusoknak járó, 4 évente kiosztott Fields-érmet, amelyet az Abel-díj megalapítása előtt szintén afféle matematikai Nobel-díjnak tekintettek.
