Sigmond Árpád / Inforádió
A hanganyag ide kattintva hallgatható meg
Kedd este (18:25 órakor) kezdődik a zsidó vallás legfontosabb, legszentebb és legnagyobb ünnepe, a holnap estig (19:26 óráig) tartó Jom kipur. Az engesztelés ünnepéről Frölich Róber országos főrabbi beszélt az InfoRádióban.
"A Jom kipur szó szerint annyit jelent: az engesztelés napja. Bár ünnepnapként jelenik meg, nem az, hanem egy huszonöt órás böjt. Ekkor nem eszünk, nem iszunk, teljesen spirituális létre helyezzük önmagunkat" – magyarázta Frölich Róbert.
Az országos főrabbi hozzátette: "ezen a napon eldől, folytathatjuk-e az életünket egy teljes évvel vagy Isten máshogy gondolja és magához szólít bennünket. Ez a nap a bűneink megbánásáról, az engesztelés kérésről szól, próbálunk minden elképzelhető módon a Jóisten lelkére hatni, hogy adjon nekünk még esélyt, adjon még egy teljes évet."
"Nem történeti ünnep, Mózes harmadik könyvében szerepel az egykori szentélybeli jom-kipuri szertartás leírása, utána pedig Mózes negyedik könyvében van egy rövidebb kivonat, ez a két forrás az alapja a Jom-kipúrnak. De, az, hogy Mózes és a kőtáblák vagy az aranyborjú egyáltalán összefüggésbe hozható a Jom-kipúrral, az a tórai szövegben egyáltalán nem szerepel, ezek csak későbbi elmefuttatások, mentális játékok" – mondta Frölich Róbert.
"Az új esztendő és az engesztelés napja között van tíz nap, ez az úgynevezett megtérés tíz napja. Ilyenkor reggel korábban kezdődik az istentisztelet, és bűnbánó, bocsánatkérő imákat mondunk, próbáljunk minél többet presszionálni a Jóistenen, hogy bocsásson meg nekünk. Jom kipur napján fehér, fércelt, zseb nélküli, dísztelen köntöst öltünk, ez a halotti ruhánk, ezzel jelezzük az Istennek, hogy készek vagyunk elfogadni a legszigorúbb ítélet is" - jelezte az országos főrabbi.
Hozzátette: "a Jom-kipur miután nem aktív, cselekvő nap, nincsenek szokásai, ez egy passzív nap: ülünk a templomban egész nap és imádkozunk."
Minden hittestvérünknek jó pecsételést kívánunk, valamint, hogy irattassék be a jók könyvébe! Könnyű böjtöt!
