Új, havonta jelentkező sorozatunk, a Bruria nyomában olyan zsidó nőket mutat be, akik egy-egy területen komoly vagy döntő változásokat értek el, akik tágíthatják gondolkodásunk kereteit, vagy egyszerűen elég érdekesek és fontosak ahhoz, hogy érdemes legyen figyelnünk rájuk. Mayim Bialikkal kezdünk.
Először Blossomként ismerhették a ’90-es évek családi Disney-mozidélutánjának rajongói a Kacsamesék és a Csipet Csapat között, majd – immár hosszú évek óta- Amy Farrah Fowlerként tűnik fel a képernyőn a szociális kihívásokkal küszködő tudósok között az Agymenőkben. Felnőtt korában lett igazán vallásos zsidó, de kora gyerekkora óta feminista: szerinte nem nehéz a kettőt összeegyeztetni.
Már a ’90-es évek elején beszámolt az amerikai sajtó arról, hogy a Blossom nevű, édesapjával élő, okos és öntudatos kamaszt játszó lány, Mayim Bialik milyen büszke arra, hogy alakítása szerepmodellt jelenthet kortársai számára. Örült, hogy megmutathatta: nem csak azzal lehet népszerűnek lenni az iskolában, a kortárs közegben, ha valaki egész nap a külsejével foglalkozik és meg akar felelni a nemi sztereotípiáknak. Menő lehet okos és elmélyült lánynak, nőnek is lenni.
A tizenéves Mayim Bialik már feministának nevezte magát, az ortodox zsidóvá válás azonban valamivel későbbi fejlemény, részben egyetemi tanulmányaihoz is kötődik. Amellett, hogy neurobiológusnak tanult Los Angelesben, az UCLA-n – egész a doktori címig vitte – hébert és zsidó tudományokat is hallgatott és ezzel párhuzamosan közeledett az őt felnevelő reformzsidóság felől a modern ortodoxiához. Úgy érezte, hogy a vallásos hit és életforma segít neki hollywoodi sztárként is abban, hogy „kereteket adhasson” az életének. Úgy érzi, hogy a folytonos kihívások és a hagyományok harmóniája tarthatja egyensúlyban az életét.
Ortodox zsidóként ugyanakkor tudós és tudóst játszó színész, vagyis továbbra sem fogadja el a hagyományos nemi szerepeket, igaz, hogy a Hollywood által sugallt testképet, szépségideált is visszautasítja – egyszerre ortodox zsidó és feminista megfontolások miatt. Ő is úgy látja, hogy ez a testkép és szépségeszmény elnyomó, kirakati tárggyá és boldogtalanná teszi a nőket, akik meg akarnak felelni neki.
Sok gondot okozott számára, hogyan öltözzön fel az Emmy-gálákra, amikor – immár háromszor is – jelölték a díjra. A tzinut, a szerény öltözködés és viselkedés zsidó vallási előírásainak betartása udvarias lázadás is volt munkaadója, a filmipar és a szépségipar elvárásai ellen, ráadásul ízlést és divatot is teremtettek visszafogottan elegáns ruhái. Ebben a kérdésben ortodox életmódja és feminizmusa egymást erősítő szövetségesekké válták pályáján és meghagyták annak a lehetőségét, hogy félig-meddig outsiderként is sikeres lehessen a szórakoztatóiparban. Hollywood meghajolt Bialik tehetsége is a tzinut követelményei előtt.
De nem mindig van ilyen szerencséjük az ortodox feministáknak. Bialik elvállalta, hogy a férjüktől elválni nem tudó zsidó nők – az agunák – életéről szóló film narrátora legyen. (A férj megteheti, hogy nem adja ki távozni kívánó párjának a válólevelet, az ilyen önző döntésekkel komolyan küzdenek az ortodox közösségekben.)
„Olyan emberként, aki nem ortodox zsidóként nőtt fel és feministának tartja magát, fontosnak tartottam jelezni, hogy a tradicionális judaizmusnak vannak problematikus vonásai is, de ezek a problémák nem leküzdhetetlenek”- nyilatkozta a film kapcsán.
Mayim Bialik nem foglalkozik sokat pártpolitikával, de Obama újraválasztási kampányát segítette 2012-ben. Noha azt mondta, hogy becsüli ellenfelét, Mitt Romneyt is, azt is hozzátette máshol, hogy ha nyer, fel kellett volna adnia színészi karrierjét, hogy egész nap tüntethessen az abortusszal kapcsolatos jogszabályok esetleges szigorítása ellen. Az, hogy Romney Izrael elkötelezett híve, nem befolyásolta, mert szerinte Obama is az. Cionizmusa, vallásosságával szemben, családi hagyomány, a modern héber költészet úttörője, Chaim Nahman Bialik dédapjának unokatestvére volt.
Írt – elszánt állatvédőként – vegán szakácskönyvet és a kötődő nevelésről szóló munkát is, a szociális igazságtalanságokat sem hagyja szó nélkül és még hagyományos zsidó szövegeket tanulni is van ideje két gyermeke nevelése mellett heti rendszerességgel. Napról-napra, elképesztő munkával bizonyítja, hogy ortodox zsidó feministának lenni nagyon bátor és nagyon vonzó választás.
