Kafka titka, avagy megvan A kastély kéziratából kitépett lap

2025. Január 07. / 14:34


Kafka titka, avagy megvan A kastély kéziratából kitépett lap

Először látható a nagyközönség számára Franz Kafka: A kastély című, világhírű művének kéziratából az az oldal, amelyet vélhetően a barátja, Max Brod tépett ki a regényből az író halála után. Mi olvasható a hiányzó oldalon? És miért tépte ki azt Max Brod?

Franz Kafka az 1924-ben tuberkulózisban bekövetkezett halála előtt levelet hagyott hátra legjobb barátjának, Max Brodnak, amelyben arra kérte, hogy gyűjtse össze és égesse el az összes írását.

dedupmrg881325852_IE166062075_FL166062095-1-654x600.jpgKafka ,,végrendelete" Brodhoz azzal a kéréssel, hogy semmisítse meg a műveit

De amikor a pillanat eljött, Brod elárulta Kafkát: nemcsak hogy nem égette el a kéziratokat, hanem megszerkesztette és előkészítette a műveket publikálásra. Az alacsony önbecsüléstől szenvedő Kafkával ellentétben ugyanis Brod zseninek tartott a barátját.  A Brod által szerkesztett művek egyike volt A kastély, amely a világirodalom egyik első modern regénye, azaz Brod közbelépése nélkül a mű a feledés homályába veszett volna.

Miképpen Brod és Kafka összefonódott az életükben, úgy a hátramaradt írásos hagyatékuk is együtt maradt, az archívum – hosszadalmas jogi hercehurca végén – az Izraeli Nemzeti Könyvtárba került. Most az intézmény „Kafka: Egy szerző metamorfózisa” címmel rendezett kiállítást az író hagyatékából, és ezen a tárlaton a nagyközönség most először megtekintheti azt a kéziratlapot, amely A kastély egyik kimaradt jelenetét tartalmazza. 

jeruzsálemi könyvtár.jpgAz Izraeli Nemzeti Könyvtár. Fotó: Mazsihisz.hu

– Úgy hisszük, maga Max Brod tépte ki ezt az oldalt, a jelekből ugyanis arra lehet következtetni, hogy nagyon korán kiszakították a lapot – mondja Stefan Litt, az Izraeli Nemzeti Könyvtár Bölcsészettudományi Gyűjteményének kurátora. – Talán érthető, hogy Brod miért tette ezt: a jelenet kissé felforgató, és erősen bírálja a bürokratikus apparátust. Nemcsak a bürokratikus rendszer egészének hiábavalóságát írja le, hanem kritizálja a teljes államfelügyeleti mechanizmust, amely megtöri és eltapossa az átlagembert.

Szerencsére a kitépett lap a hagyatékban megmaradt, így most a közönség elé tárható Franz Kafka más személyes tárgyai, feljegyzései, vázlatai és levelei között.

Forrás:The Librarians / Izraeli Nemzeti Könyvtár

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
A biatorbágyi zsidóság emlékezete
2024. November 13. / 15:34

A biatorbágyi zsidóság emlékezete