Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott ma sajtótájékoztatót a Karmelitában Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki ebbéli minőségében hivatalosan másodszor látogatott Magyarországra. Az izraeli kormány feje hosszan méltatta Magyarország Izrael melletti, eltökélt kiállását, akkor pedig tapsolni kezdett, amikor Orbán bejelentette Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Az elhangzottak közül kiemelendő Orbán Viktor bejelentése arról, hogy Magyarországot kilépteti a Nemzetközi Büntetőbíróságból, igaz, ez a hír sem volt már újdonság a kb. fél egykor megkezdődött sajtótájékoztatón, hiszen a sajtóban órákkal korábban megjelent az erről szóló tájékoztatás.
Benjámin Netanjahu Orbán Viktor társaságában, röviddel a Karmelitába való érkezése után. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A magyar miniszterelnök nyilvánvalóan Benjámin Netanjahu látogatásának napjára időzítette a bejelentést, hiszen éppen az említett bíróság adott ki elfogatóparancsot Netanjahu ellen, aminek a magyar kormány szerencsére nem tett eleget. A magyar kormányfő többek között így fogalmazott: ezt a fontos nemzetközi bírói testületet szerinte politikai eszközzé silányították, amellyel – mint mondta – „nem tudunk és nem is akarunk közösséget vállalni a következő időszakban". Szavait Benjámin Netanjahu elismerően nyugtázta és meg is tapsolta.
Orbán rendkívüli fontosságúnak ítélte, hogy Európában nálunk van a legnagyobb biztonságba a zsidó közösség, aminek szerinte az az egyik oka, hogy az ország vezetése a migrációt megállítva nem hagyta, hogy antiszemita eszméket importáljanak Magyarországra. A magyar zsidó közösség biztonságát szolgálja az is, hogy „nálunk nem volt és nem lesz Hamász-zászlókat lengető tüntetés" – mondta a miniszterelnök.
A két kormányfő tájékoztatója a zsúfolásig megtelt sajtóteremben. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A kormányfő köszönetet mondott Izraelnek a magyar diaszpórának nyújtott támogatásért. A magyar zsidó közösségről azt mondta: ma Magyarországon nemcsak otthon érezheti magát, hanem értékes közösségként tekinthet saját magára, miképpen „mi is értékes közösségnek tekintjük a Magyarországon élő zsidó közösséget".
Orbán Viktor beszédében kitért a 2023. október 7-i terrortámadásra, amelynek kapcsán hangsúlyozta, hogy Magyarország az első pillanattól kiállt Izrael mellett, és ma is kiáll Izrael szuverenitása, önvédelemhez való joga és az izraeli emberek biztonsága mellett.
A magyar kormányfő a két ország gazdasági kapcsolatairól szólva kifejtette, hogy mintegy 150 izraeli cég ad munkát Magyarországon több ezer embernek, s ezek az értékes befektetések a gyógyszeriparban és a high-tech szektorban dolgoznak.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Benjámin Netanjahu felidézte, hogy a kilencvenes évek elején, külügyminiszter-helyettesként járt először Magyarországon, amelyről akkor még mindössze „Puskás, Gábor Zsazsa és a gulyás" jutott az eszébe. Mára azonban már tudja: ez az az ország, amely minden körülmények között, büszkén és szilárdan támogatja a Zsidó Államot, és Izraelhez hasonlóan küzd a közös civilizációnk jövőjéért.
Kiemelte, hogy Magyarország fantasztikus dolgokat tett Izraelért és a zsidó népért, hiszen a Zsidó Állam mellett áll az Európai Unióban, az Egyesült Nemzetek Szövetségében, most pedig „bátor lépést tett" a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéssel is.
Az antiszemitizmus megjelenési formáiról szólva azt mondta: sokan azt mondják, hogy nem antiszemiták, nekik csak az izraeli állammal van problémájuk, de az ilyen érvelés mögött látni kell az ellenséges motivációt. Mint magyarázta: olyan ez, mintha valaki azt mondaná, hogy neki nincs baja a magyarokkal, csak inkább ne legyen Magyarország. Benjámin Netanjahu megerősítette Orbán szavait arról, hogy a magyar zsidó közösség itt biztonságban élhet, és meg is élheti a zsidóságát.
A magyar média és a világsajtó munkatársai zsúfolásig megtöltötték a Karmelita sajtótermét, hogy meghallgassák a két kormányfő tájékoztatását, majd kérdéseket tegyenek föl nekik – ez utóbbi azonban elmaradt. Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu rendkívül udvarias beszédben méltatták a két ország kapcsolatát, majd miután mindketten elmondták mondanivalójukat, kisétáltak a teremből, ami a jelenlévő újságírókat láthatóan meglepte.
Benjámin Netanjahu látogatása alkalmából Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ma reggel szűk körű találkozón látta vendégül a magyar zsidó felekezetek vezetőit és a magyar zsidó közösségek prominens képviselőit. A megbeszélésen többek között jelen volt dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, Mester Tamás, a Mazsihisz alelnöke, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) elnöke, és dr. Zima András, a Páva utcai holokausztközpont vezetője is. A megjelenteket Gulyás Gergely arról tájékoztatta, hogy mi indokolja Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból, majd a beszélgetésen a magyar zsidó közösséget érintő, aktuális kérdésekről esett szó.
