Forrás: Klubrádió
Hallgassa meg az interjút
Vitán felül áll, hogy ami a Budaházy György első fokú ítéletének kihirdetése után történt - a zsidózás, a sz-rházizás, az akasztófára küldés és a hazaárulózás - nem fér bele a szabad véleménynyilvánítás szabadságába – jelentette ki a fővárosi főügyész a Klubrádióban.
Ihász Sándor a Kontra című műsorban azt mondta: akár becsületsértés vagy rágalmazás miatt magánvádas úton pert indíthat a bíró, az ügyész avagy az ülnökök, ám az Alkotmánybíróság másfél évtizeddel ezelőtti határozata értelmében nekik, mint közszereplőknek sokkal többet kell eltűrniük.
A fővárosi főügyész szerint a jelenlegi jogrend és a jogalkalmazás alkalmatlan arra, hogy már a bírósági tárgyalótermekben is megjelenő uszításnak és gyűlöletkeltésnek útját állja. Ihász Sándor azt mondta, ha vele történt volna meg az, ami a múlt héten a Fővárosi Bíróságon történt Budaházy tárgyalásán, becsületsértésért eljárást indítana. Az érintett ügyész egyébként eddig nem indított magánvádas eljárást, harminc napja van arra, hogy ezt megtegye.
A joggyakorlat szerint eleddig nem büntethető a gyűlöletbeszéd és az uszítás, mert az Alkotmánybíróság értelmezése szerint csak akkor valósul meg bűncselekmény, ha az erőszak közvetlen veszélye fennáll, ráadásul az uszítás által kiváltott cselekmény azonnali cselekvésre sarkallja az elkövetőt. A bíróság múlt heti tárgyalásán a tárgyalótermi közönség egyebek között akasztófát és Aushwitz-ba küldést helyezett kilátásba a bírónak, az ülnököknek és a vádat képviselő ügyésznek. Ihász Sándor fővárosi főügyész a Klubrádiónak adott interjújában ennek a jogi felfogásnak és gyakorlatnak a tarthatatlanságáról beszélt.
