Révész Renáta / Forrás: Honvédelem.hu
Szembenézés a történelem sötét oldalával
A németországi Bajorországban talán a helyiek is szeretnék kitörölni emlékeikből, hogy egyszer milyen büszkék is voltak arra, aki vérbe borította Európát. Mégsem ássák el a történelmet, inkább szembenéznek vele. Helyszíni beszámoló Berchtesgadenből, az egykori náci vezérek rezidenciájának helyszínéről.
Sokan sokféle okból látogatnak el Bajorországba, hiszen valóban páratlan természeti szépségekkel büszkélkedhet. Nem véletlen, hogy a 20. század hóhérai is előszeretettel rendezkedtek be itt. Bár talán könnyebb lenne a helyieknek elfelejteni őket, de a történelem rémségeire azért kell emlékezni, hogy ne ismétlődhessenek meg. A bajorországi Berchtesgaden nevének hallatán szinte mindenkinek ugyanaz jut eszébe: a település környéke a II. világháborúban, illetve az azt megelőző időszakban egybefonódott a náci vezérkarral, hiszen szinte mindannyian felhúztak itt fényűző házakat. Hermann Göring például már-már palotaszámba illő építményt állíttatott magának. Természetesen a leghíresebb és a leghírhedtebb épület Adolf Hitler „háza”, a Berghof volt, amelyet Obersalzberg szikláján húztak fel - bár túlzás lenne egy egyszerű épület szintjére degradálni a komplexumot, amely egy kisebb városkányi területet szakított ki a környék területéből.
Bár a Berghof már nem áll, sőt, a II. világháborút követően a szövetséges erők szinte mindent megsemmisítettek, ma is sokan ellátogatnak ide, hogy szembenézzenek a múlttal. Ehhez egy páratlan tárlat van segítségükre, ami Hitler vendégházának helyén épült fel a múlt század utolsó felében. A Documentation Obersalzberg egész évben várja a látogatókat, akik érkeznek is szép számmal.
A kilátás örök – a nézelődők változtak
Berchtesgaden városában szinte ma is minden olyan, mint ami a múlt század első felében lehetett. A hagyománytisztelő bajorok hétköznap is népviseletet öltenek, az éttermi, szállodai alkalmazottak, vagy éppen egy családi összejövetel vendégei előszeretettel öltöznek tradicionális ruhákba. A várost körülölelő több ezer éves méltóságteljesen magasodó hegyek szintén az örökkévalóságot idézik. A bajor stílusú építészet, illetve a muskátlis ablakok ugyanazt a látképet mutatják ma is, mint régen.
A náci éra híres épületei közül egyedül a Sasfészek, vagyis az 1834 méter magasan álló egykori teaház maradt fenn – kívülről – eredeti állapotában. Ma egy étterem működik azok közt a falak közt, ahol egykoron Eva Braun testvére tartotta eljegyzését egy SS főtiszttel. Ám a Sasfészek kora ősztől májusig zárva tart, a téli hónapokban ugyanis vastag hótakaró borítja a hegycsúcsot, amely még áprilisban is elborítja a házat. Az olvadás után pedig az odavezető egy sávos útvonalat tisztítják meg, illetve elvégzik rajta a tél rombolása során keletkezett károkat. A turisták csak ezután vehetik ismét birtokukba az épületet, csak ekkor gyönyörködhetnek abban a kilátásban, amit egykor csupán a náci vezérek és vendégeik élvezhettek.
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a Sasfészek maga a nyaralóház, holott az jóval hatalmasabb volt, és nem is ezen a hegycsúcson állt. A Berghof jóval lejjebb helyezkedett el, Obersalzbergben, bár a kilátás onnan is pazar volt. Nem véletlen, hogy néhány évvel ezelőtt egy luxusszálloda-lánc vásárolta meg a területet, és ma egy öt csillagos hotel van a ház helyén.
Múzeum a bunker felett
Talán a helyieknek egyszerűbb lenne elfelejteni a múltat és azt, egykoron mennyire büszkék voltak arra, hogy a Führer és a köré gyűlt hatalmasságok éppen az ő városukat választották. Szeretetük jeléül még utcát is elneveztek Adolf Hitlerről, de mára múzeumba kerültek az utcatáblák. De a ’30-as, ’40-es években Berchtesgadenbe egymás után érkeztek a kor meghatározó személyiségei, politikusai. Hitler politikusokat, nagyköveteket, művészeket látott itt vendégül, Mussolini többször is járt nála. Büszkén látta vendégül a Edward walesi herceget is, aki egy amerikai elvált nő kedvéért mondott le a trónról. Az egykori király – aki ekkor még igen jó kapcsolatot ápolt a nácikkal - feleségével együtt érkezett Berchtesgadenbe Hitler meghívására.
Többek közt ezekről a látogatásokról, illetve Hitler és a náci vezérek mindennapjairól is lehet eddig sehol nem látott felvételeket, fényképeket látni abban a múzeumban, amely az egykori Hoher Göll párt-vendégház helyén épült fel. Ebben a házban volt egykor Martin Bormann irodája is, nem véletlen hát, hogy a bunkerben is kijelöltek számára egy irodát, mely ma is látható.
1945. április 25-án a brit légierő Obersalzberg – vagyis a Berghof komplexum – szinte összes épületét lerombolta. Igaz, a fő épület akkor még nem semmisült meg teljesen, a Berghof maradványait csupán hét évvel később, 1952-ben tették a földdel egyenlővé. Csaknem a szinte sértetlenül maradt Sasfészek is a rombolás áldozata lett, csak a helyi kormányzó erőteljes ráhatására döntöttek úgy az amerikaiak, hogy megkegyelmeznek a rossz emlékű épületnek. A környék jó része ugyanis egészen 1996-ig amerikai közigazgatás alatt állt. Az amerikaiak végleges levonulása után azonban felmerült az igény arra vonatkozóan, hogy a történelem lapjairól kitörölhetetlen jelentőségű helyen dokumentumtár nyíljon, amely mementóként áll a jelen kor emberei előtt, megismertetve velük a múlt borzalmait, hibáit, eseményeit. Az Obersalzbergi Dokumentumgyűjtemény 1999-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Az írás teljes egészében, számos fotóval illusztrálva ide kattintva olvasható el
