Címkék

Holokauszt Emlékközpont

Mazsihisz hírek / 2024. Szeptember 26. / 15:44

Az Európai Unió antiszemitizmus elleni munkacsoportja Budapesten

A Rumbach Zsinagógában megrendezett eseményen a bizottság koordinátora, Katharina von Schnurbein mellett számos külföldi felszólaló is szerepelt, magyar részről pedig házigazdaként Prof. dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, és Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára vett részt. Bóka János, európai ügyekért felelős miniszter videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket.

Megemlékezések / 2024. Szeptember 26. / 11:57

Kardos Péter főrabbi: Cipők és cipők

A Duna látta a sárga csillagokkal megjelölt embereket, akikkel levetették cipőjüket, majd belőtték őket a folyóba. Egyet közülük úgy hívtak, Richter Gedeon – ő volt a magyar gyógyszeripar megteremtője. A Duna látta Salkaházi Sára szociális nővért, aki rendházukban zsidó embereket rejtegetett, amiért később Igaz Ember elismerésben részesült. Amikor odaállították a partra, elővette a keresztet, és felmutatta gyilkosainak.

Mazsihisz hírek / 2024. Szeptember 25. / 18:15

Mazsihisz-elnök: A Sorsok Háza projektnek a Holokauszt Emlékközponthoz kapcsolva kellene működnie

„Úgy gondolom, hogy a Sorsok Háza projekt a Holokauszt Emlékközponthoz, azaz a HDKE-hez kapcsolva nagyon színvonalas, termékeny oktatói, kutatói és egyéb tevékenységeket tudna végezni, felhasználva a modern technika, múzeumpedagógia lehetőségeit mind a holokauszt kutatásban, mind az elszenvedettek adatainak felkutatásában, feldolgozásában, megőrzésében és a vészkorszak áldozatok emlékének ápolásában”

Tudomány / 2024. Június 05. / 09:57

„Más faj, más vallás, más sors” – A magyar holokauszt története

Felfoghatatlan, irracionális. Ezzel a két szóval indokolta Gyáni Gábor történész professzor, hogy ő maga miért nem lett holokauszt kutató. Miközben az erről írt tudományos munkák legtöbbjét maga is nagyon jól ismeri, fontosnak tartotta ezt a distinkciót megtenni június 2-án, a kiadó, a Holokauszt Dokumentációs Központ udvarán megrendezett kerekasztal – beszélgetés elején, ami egyben a „Más faj, más vallás, más sors” című kötet bemutatója is volt.

Közélet / 2024. Május 31. / 13:55

Más faj, más vallás, más sors – meghívó könyvbemutatóra

A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány tisztelettel meghívja Önt a „Más faj, más vallás, más sors” – A magyar holokauszt története című kötet hivatalos bemutatójára 2024. június 2-án, vasárnap délután 4 órára a Holokauszt Emlékközpontba. Pontos cím: Budapest IX. kerület, Páva utca 39.)

Tudomány / 2024. Május 15. / 16:06

A holokauszt-megemlékezés terei – meghívó konferenciára

A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány A holokauszt muzealizációjának recens kihívásai. Múzeumok és emlékhelyek: a holokauszt-megemlékezés terei címmel rendez nemzetközi konferenciát május 30-31-én. A tanácskozáson a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Hírek, lapszemle / 2024. Május 08. / 14:02

Az ortodoxok titokzatos világa a Holokauszt Emlékközpontban

„Az időszaki kiállításokban a zsidóság életét tárjuk a látogatók elé, míg az állandó tárlatunkban a holokauszt emlékének adunk teret” – mondta az Indexnek Zima András, a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány (HDKE) igazgatója, aki bemutatta az intézet legfrissebb időszaki kiállítását, A Tóra fényénél – Sokszínű orthodox zsidó életvilágok a vészkorszak előtt című tárlatot.

Zsidó világ / 2024. Április 26. / 13:17

A Tóra Fényénél – Megnyílt a HDKE egyedülálló kiállítása a sokszínű orthodox zsidó világról

A kiállítás a magyarországi hagyományos zsidóság közép-európai begyökerezettségét és életmódjának változását hivatott bemutatni, hangsúlyosan a cseh-morva és Habsburg Galícia területéről érkező zsidóság szociokulturális különbségeit, a magyarországi orthodox zsidóság Nyugat és Kelet közötti elhelyezkedését. A mentalitástörténeti kiállítás az életmód megőrzésének módjaira, a hagyományok átmentésének útjaira helyezi a hangsúlyt.

Megemlékezések / 2024. Április 06. / 21:20

80 éve lépett életbe a sárga csillag viselését előíró törvény

„Amikor bejött a zsidótörvény és föl kellett tenni a csillagot, a legjobb barátnőm, a Pápai Irénke szóba sem állt velem, rám sem nézett. És a Tóth Celli odajött és megpuszilt engem.” Kinszki Judit így emlékezett vissza a zsidók megkülönböztetését szolgáló jelzés hazai bevezetésére. A hazai zsidó lakosságnak 1944. április 5-én kellett először a ruhájára tűzni azt a megkülönböztető jelzést.

Hírek, lapszemle / 2024. Március 28. / 19:53

Együttműködési megállapodást kötött a Holokauszt Emlékközpont és a Honvédelmi Minisztérium

2024. március 28-án, csütörtökön hivatalosan is megkezdődött a kutatási-és oktatási együttműködés a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány között. A megállapodás lehetőséget teremt két új projekt elindítására.

Kultúra / 2024. Március 14. / 11:46

Meghívó: A Tóra Fényénél – Sokszínű orthodox zsidó életvilágok

A Tóra Fényénél –Sokszínű orthodox zsidó életvilágok a hurbán előtt címmel időszaki kiállítás nyílik a Holocaust Dokumentációs Központban (Budapest IX. kerület, Páva utca 39.) 2024. április 21-én, vasárnap délután 4 órakor. A kiállításra sok szeretettel várják az érdeklődőket.

Megemlékezések / 2024. Január 28. / 11:54

Honvédelmi miniszter: Beszélni kell a gyerekeknek a holokausztról

Beszélni kell a gyerekeknek a holokausztról, milyen veszélyesek az ordas eszmék, milyen értékes a béke és biztonság, közös hazánk, Magyarország, s milyen értékes benne a zsidó közösség – fogalmazott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából Budapesten, a Holokauszt Emlékközpontban, pénteken.