Nagy elődeink: Dr. Geyer Artúr (1894-1976)

2022. Január 11. / 12:50


Nagy elődeink: Dr. Geyer Artúr (1894-1976)

Dr. Geyer Artúr rabbi, könyvtáros 1894-ben Budapesten született, és 1976-ban Budapesten halt meg. Geyer Artúr úttörő munkát végzett a magyarországi soá kutatásában az első szépirodalmi, történeti és forrásmunkák, újságcikkek bibligráfiájának összeállításával. Fontos szerepet játszott az 1945 után felnövő új generációk vallásos oktatásában is, és a neológ rabbieszmény szellemében nagy hangsúlyt fektetett a vallásos nevelésre és a világi műveltség, világi tudomány átadására is.

Geyer Artúr a Rabbiképzőben többek között Goldziher Ignác tanítványa volt. 1916-ban szerzett bölcsészdoktori fokozatot a pesti egyetemen, doktori értekezésének címe A kalám hatása a Sa’adia utáni gáoni korszak irodalmára volt. Geyert 1918-ban avatták rabbivá. Először borkereskedőként dolgozott, tanári pályafutását középiskolai hittantanárként kezdte, később a Zsidó Gimnázium tanára is volt, ahol vallástant tanított. Rabbiként 1920 után Győrben és 1921-1922-ben Debrecenben működött. A második világháború után részt vett a cionista szervezetek kivándorlást szervező munkájában, amiért 1946-ban koholt vádak alapján többekkel együtt letartóztatták. 1954-től a Rabbiképző könyvtárosa volt, amikor is Scheiber Sándor azzal bízta meg, hogy a magyarországi holokausztról addig megjelent szépirodalmi, művészeti és szakirodalmi munkákat, forrásokat gyűjtse össze és rendszerezze. 

1957-ben nevezték ki óbudai rabbinak, 1963-ban pedig a Frankel Leó utcai zsinagógába budai (újlaki) főrabbinak, amely tisztséget 1976-ig töltötte be. 1958-ban jelent meg A magyarországi fasizmus zsidóüldözésének bibliográfiája 1945-1958 című munkája Scheiber Sándor professzor előszavával. Az úttörő munka, amely a Conference of Jewish Material Claims segítségével jelent meg, fontos kiindulópont volt a magyarországi soá történetének és eseményeinek tanulmányozásához, azonban megjelenése után a hatóságok rögtön betiltották, és a már kinyomtatott példányokat bezúzatták. Összesen két példány maradt meg, szigorúan zárolva az Országos Széchenyi Könyvtárban és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban.

Az újlaki (Frankel Leó utcai) zsinagógában  (címlapképünkön) Talmud-Tórát szervezett főként középiskolás és egyetemista fiatalok számára, ahol a vallásos hagyomány átadása és megértetése érdekében a világi műveltséget is gyakran segítségül hívta. A hatvanas évek végén a Talmud-Tórát politikai okokból, cionizmus vádjával feloszlatták, és Geyer Artúrt több diákjával együtt letartóztatták. Egykori gimnáziumi tanítványa, Dr. Végházi István rabbi így emlékezett Geyer Artúrra, a tanárra: „Vallástant Geyer Artúr tanított. Úgy tudta megszerettetni a tárgyát, hogy azt nem teherként, hanem spirituális élményként éltük meg. (…) Nem számított semmi tabukérdésnek. Elővettünk egy bibliai textust, vagy egy ünnepet elemeztünk, és utána: "Ha van kérdésetek, tegyétek fel", és elkezdett beszélni. 

Olyan rabbinikus módszert alkalmazott, amellyel nem eltávolította a fiatalokat a vallástól, hanem szelíden a közelébe vont bennünket. (…) Elképzelhetetlen volt, hogy egy korombeli fiatal péntek este és szombat délelőtt ne menjen templomba. (…) Geyer első kérdése mindig az volt: "Múlt sábeszkor hol voltál templomban?" S ha valaki mulasztott, nem tolta le, nem bántotta, hanem ráhivatkozott… ’az elmúlt héten azt olvastuk, hogy…’, és mondott valami érdekes szövegösszefüggést a heti szidrával kapcsolatban, legtöbbször egy magyar vagy világirodalmi párhuzammal, történelmi analógiával megfűszerezve. ’Na látod, ezt veszítetted el, mert ha ott lettél volna a zsinagógában, ezt hallhattad volna, erről gondolkozhattál volna…’". Geyer Artúr 1976-ban hunyt el, sírja a Farkasréti zsidó temetőben található.

Geyer Artúr főművének a fentebb említett 1958-ban megjelent A magyarországi fasizmus zsidóüldözésének bibliográfiája 1945-1958 című munkája tekinthető. Említést érdemel még 1916-ban megjelent bölszészdoktori értekezése, és a Mészáros Leóval együtt jegyzett Mendelssohn és II. Frigyes. Mondák és legendák a zsidó történelemből című 1929-es munkája is. Munkásságának legfontosabb öröksége a magyarországi zsidó holokauszttal foglalkozó első bibliográfia mellett tanári tevékenysége, amelynek köszönhetően a háború utáni nehéz években segített életben tartani a zsidó hagyományt a középiskolás és egyetemista generációkban.

Felhasznált források:

1.) Domán István (2019), „Egy veszélyes bibliográfia”, in / IDE KATTINTVA
2.) Frojimovics Kinga (2008), Neológ (kongresszusi) és Status Quo rabbik Magyarországon 1869-től napjainkig. MTA Judaisztikai Kutatóközpont
3.) Komoróczy Géza-Frojimovics Kinga-Pusztai Viktória-Strbik Andrea (1995) A zsidó Budapest 1-2. Budapest: MTA Judaisztikai Kutatócsoport
4.) Komoróczy Géza (2012), A zsidók története Magyarországon 1-2., Kalligram: Pozsony
5.) Schőner Alfréd (2013), „Korunk tévelygőinek útmutatója”, in / IDE KATTINTVA

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
„Butaság volna nem hallgatni egy olyan iráni menekültre, mint én”
Zsidó ünnepek
9 dolog, amit eddig nem tudtál a hanukáról!
Zsidó ünnepek
Itt a nagy hanukai zenei válogatás!
2024. December 25. / 08:00

Itt a nagy hanukai zenei válogatás!