BZSH Külker Technikum: fókuszban a zsidóság és az érzékenyítés is

2021. Február 03. / 08:31


BZSH Külker Technikum: fókuszban a zsidóság és az érzékenyítés is

Szerző: Kácsor Zsolt

A BZSH Külkereskedelmi Technikuma missziónak tekinti a vallási és etnikai kisebbségekkel, valamint a társadalom leszakadt, perifériális csoportjaival, többek között a hajléktalanokkal kapcsolatos érzékenyítő munkát a diákjai körében, s ezen belül az intézmény különleges hangsúlyt helyez a judaisztikára is. A Salusinszky András által vezetett iskola olyannyira komolyan veszi ezt a munkát, hogy Halász Eszter személyében külön munkatársat is felvettek erre a tevékenységre. 


Halász Eszter a Lauder iskolában érettségizett, majd az ELTE Gyógypedagógiai Karára, valamint az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem judaisztika szakára járt. Korán bekerült a zsidó informális oktatásba annak köszönhetően, hogy a Lauder végzős diákjaként jelentkezett a Zachor Alapítványhoz, amelynek munkájában máig részt vesz a pesti zsidónegyedben tartott idegenvezetések révén. Az Izraeli Kulturális Intézetben 2014-től 2017-ig ő volt a Generációk találkozása program koordintátora, majd a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárba jelentkezett, ahol múzeumpedagógusként dolgozik. 

Kep_KulkerTechnikum.jpgHalász Eszter

Elmondása szerint Salusinszky András igazgatónak az a víziója, hogy a BZSH Külker Technikuma nyitott gondolkodású, a társadalmi problémákra érzékeny diákokat bocsásson ki az intézményből, s ennek egyik előfeltétele, hogy a tanulók lehetőséget kapjanak érzékenyítő programokon való részvételre is. Ebbe nem csak a zsidóság, a judaisztika tartozik bele, hanem a romákkal szembeni előítéletek oldása is – ez utóbbi témával kapcsolatban Halász Eszternek jelentős tapasztalatai vannak, hiszen a BAGázs Egyesület révén mentorként és a pedagógiai szakcsoport tagjaként éveken át járt a bagi cigánytelepre. 

A zsidósággal kapcsolatos momentum, hogy a Külker Technikumban nem csak világnyelvek (angol, német, olasz, kínai) tanulására van lehetőség, hanem a héber nyelv elsajátítására is. A fakultatív formában tartott héber oktatáson tavaly heti két csoport vett részt. Ugyancsak fakultatív a judaisztika foglalkozás, amelyet Halász Eszter tart: tavaly heti három csoportja volt, idén – a mostani állás szerint – már heti öt. 

Mint kifejtette, a judaisztikát a 2019-2020-as tanévben kezdte tanítani, a tematikát két évre készítette el. Először a diákok a zsidóság alapjaival ismerkednek meg, majd átveszik a főbb zsidó ünnepek témakörét. Halász Eszter kalauzolásával a diákok megnézték a Kazinczy utcai ortodox zsinagógát és a Dohány utcai neológ zsinagógát annak érdekében, hogy világosabb képet tudjanak kapni az ortodoxia és a neológia között lévő vallási, kulturális és építészeti különbségekről. A tanulók az első félévi kurzus során megismerkednek a zsidó naptárral, a szombat szent napjával kapcsolatos szokásokkal is. 

A tematika szerint a második félévben a zsidó életút főbb állomásairól kapnak áttekintést a születéstől a halálig, s megismerkednek a zsidó hitközségek felépítésével, munkájával is. A harmadik félévnek a Tanach áll a fókuszában, míg a negyedik, utolsó félév a magyar zsidó történelmet mutatja be. 

Ami pedig a jövőben megvalósuló projekteket illeti, Halász Esztertől megtudtuk: a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Háza kiállítása alapján híres magyar zsidókról szeretnének arcképes leírásokat elhelyezni a BZSH Külkereskedelmi Technikum budapesti, Révay utcai épületében. Az állandó kiállítás révén a diákok még többet tudhatnának meg azokról a magyar zsidókról, akik meghatározó, jelentős szerepet játszottak az ország életében.

(Címlapkép: a technikum diákjai a Budapest Bike Maffia civil szervezettel együttműködve ennivalót készítenek és csomagolnak hajléktalanok számára. Fotó: BZSH Külker Technikum)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„Ábrahám élemedett korú, öreg ember lett..."
Zsidó világ
„…akkor az Örökkévaló lesz az én Istenem”