A holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) budapesti, Síp utcai székházában tegnap este rendezett megemlékezésen beszédet mondott Alexander Grubmayr, Ausztria budapesti nagykövete és Jakov Hadas-Handelsman izraeli nagykövet, majd az izraeli-osztrák koprodukcióban készült, A testamentum című játékfilmet vetítették le.
Az Izraeli Nagykövetség, az Osztrák Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum, valamint a Mazsihisz közös megemlékezést tartott tegnap este a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából a Szövetség Síp utcai székházának Goldmark termében. A rendezvényen részt vettek a magyarországi diplomáciai testületek vezetői és képviselői, magyar közéleti személyiségek, jelen volt továbbá Erdő Péter bíboros, érsek, Magyarország prímása és Heisler András, a Mazsihisz elnöke. A résztvevők a rendezvény kezdetén egy perces néma főhajtással emlékeztek meg a soá több milliónyi áldozatáról.
Erdő Péter bíboros és Heisler András elnök
Alexander Grubmayr: Ez a nap nemcsak az emlékezésé, hanem az állásfoglalásé is
– Hetvenhét év telt el azóta, hogy 1945. január 27-én a Vörös Hadsereg felszabadította az auschwitzi koncentrációs és megsemmisítő tábort, ám a nagy többség nem élhette át ezt a felszabadulást. Én szorosan azok mellett állok, akik még ma is velünk vannak, s ma is összegyűltek Auschwitz-Birkenauban. És köszönöm nekik, hogy van erejük ott lenni és emlékezni azon a hihetetlenül embertelen és kegyetlen helyen. Hiszen nekünk nagyon nehéz elképzelnünk, hogy milyen érzés lehet egyszer vagy akár többször is visszatérni oda, ahol az emberiség történetének legnagyobb bűncselekményét követték el – mondta beszédében Alexander Grubmayr, Ausztria budapesti nagykövete.
Alexander Grubmayr osztrák nagykövet
Mint fogalmazott: „a túlélőkkel együtt nekünk is elemi kötelességünk, hogy emlékezzünk azokra az ártatlan áldozatokra, akik nem élték túl a vészkorszakot, akiknek sok esetben még a nevét sem tudjuk, és akik óriási űrt hagytak maguk után a társadalmunkban".
– Ám ez a nap nemcsak az emlékezésé, hanem az állásfoglalásé is – tette hozzá Alexander Grubmayr –, hiszen a holokauszt nemzetközi emléknapja egyúttal állásfoglalásra is késztet minket, és cselekvésre ösztönöz a rasszizmus minden formája ellen. Elie Wieselt idézve: mindig állást kell foglalnunk, mert a semlegesség az elnyomót segíti, az áldozatot soha, a semlegesség a kínzót bátorítja, a megkínzottat soha.
A diplomata emlékeztetett rá: az osztrák állam jóvoltából Auschwitzban tavaly nyílt meg egy új állandó kiállítás, amely immár nemcsak az osztrák áldozatokról és az ő történetükről szól, hanem arról is, hogy az osztrákok segítőként és elkövetőként vettek részt az ott elkövetett bűnökben.
– Osztrák szemszögből csak olyan széles körű emlékezési törekvés lehetséges, amely az osztrák lakosság nagy részének a holokausztban való részvételével, rasszizmusával, és az 1930-as évek holokauszthoz vezető fasizálódásával is foglalkozik – jelentette ki Alexander Grubmayr. – Kötelességünk, hogy az osztrák társadalomból földrajzi és fizikai értelemben is eltávolított emberek emlékezetét visszaemeljük a társadalmunkba.
Jakov Hadas-Handelsman: A közös kiállás erős üzenetet közvetít a nyilvánosság felé
Jakov Hadas-Handelsman, a Zsidó Állam magyarországi nagykövete így fogalmazott: „megtiszteltetés számomra, hogy ma este itt lehetek önökkel, s hogy diplomaták, vallási vezetők, politikusok együtt, közösen, teljes mértékben elkötelezhetjük magunkat az antiszemitizmus, a rasszizmus, az intolerancia és a megkülönböztetés minden formája ellen”.
Jakov Hadas-Handelsman izraeli nagykövet
A nagykövet aggasztónak nevezte, hogy 77 évvel Auschwitz felszabadulása után az antiszemitizmus világszerte újra erősödik, ezért oly fontos az a We Remember elnevezésű, pár éve indult kampány, amely a közös emlékezés erejével kíván küzdeni a megkülönböztetés ellen. „Hiszünk abban, hogy ha együtt emlékezünk, akkor a közös kiállás erős üzenetet közvetít a nyilvánosság felé” – mondotta Jakov Hadas-Handelsman, aki az aggasztó jelenségek kapcsán felhívta a figyelmet arra: körültekintőnek kell lennünk, hogy a holokauszt soha többé ne történhessen meg, a folyamatos antiszemitizmusnak és gyűlöletnek véget kell vetni. Mint mondta, ezt a célt szolgálja A testamentum című film is, amelyet a rendezvény keretében vetítettek le, s amely a holokauszt eltagadásának témáját járja körül egy osztrák falu határában történt és eltagadni kívánt tömeggyilkosság kapcsán.
A filmben egy kutató azzal szembesül, hogy kétszáz zsidó ember meggyilkolását a helyi osztrák társadalom szinte olyan mértékben kitörölte a kollektív emlékezetből, mintha az meg sem történt volna – így válik lehetségessé, hogy a mártírok földi maradványait rejtő tömegsírok fölött olyan építkezési beruházást kívánnak végrehajtani, amely végleg eltörölné az áldozatok emlékét. Nem véletlen, hogy a filmbéli kutató szájából elhangzik ez a fontos mondat: „az igazság nem az enyém, az igazság nem az önöké, az igazság mindenkié”.
– A holokausztra való emlékezés közös és globális felelősségünk, s mivel hajlamosak vagyunk a felejtésre, a felejtés megelőzésének egyetlen módja az oktatás és az emlékezés. Aktívnak kell lennünk az antiszemitizmus és a holokauszttagadás elleni küzdelemben az információs technológiák legkülönfélébb formáival – fogalmazott a nagykövet, aki szavait ezzel zárta: „legyen minden testvérünk emléke örökké áldott”.
(Címlapkép: Jakov Hadas-Handelsman, Alexander Grubmayr és Heisler András. Fotók: Thaler Tamás/Magyar Kurír)
