Április 27-én az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem közösségszervező és judaisztika szakos hallgatói tanulmányi kiránduláson vettek részt Nagykanizsán. Az utat Balogh István, a Judaisztikai Tanszék vezetője, valamint Goldmann Márta, az egyházi és felekezeti közösségszervező szak szakfelelőse vezette.
Neumann Ede nagykanizsai rabbi sírja
A program során a csoport elsőként a nagykanizsai zsidó temetőt látogatta meg, ahol megemlékeztek Neumann Ede rabbiról (1859–1918), aki az Országos Rabbiképző Intézet egyik első végzett hallgatója volt, és több mint harminc éven át szolgálta a város közösségét.
Ezután várostörténeti séta következett: a hallgatók felkeresték Fejtő Ferenc szülőházát, megtekintették az egykori zsidó elemi és felső kereskedelmi iskolát – az egyetlen ilyet az országban –, és végigjárták a főtér azon épületeit is, ahol egykor a város prominens zsidó családjai éltek.
A látogatás fontos állomásaként a csoport ellátogatott a 19. században épült nagykanizsai zsinagógába, amelynek szellemi vezetője 1841-től a jelentős modernizációs törekvéseket megvalósító Lőw Lipót rabbi volt szellemi vezetője. A résztvevők több kiállítótermet és a Fejtő-emlékszobát is megnézték, majd az imateremben lehetőségük nyílt személyesen is találkozni a helyi hitközség tagjaival és Horváth Jácint polgármesterrel.
A nap nem csupán történelmi és szakmai szempontból volt gazdag, hanem közösségi élményként is emlékezetes marad minden résztvevő számára.
Külön köszönet illeti Lévai Ibolyát, a Nagykanizsai Zsidó Hitközség alelnökét, aki fáradhatatlan munkájával és elkötelezett szervezésével lehetővé tette, hogy ez a tartalmas nap létrejöjjön. Az OR-ZSE hallgatói és a kiránduláson résztvevők hálásan köszönik a vendégszeretetet, a gondos előkészületeket és azt a személyes figyelmet, amellyel végigkísérte a látogatásunkat.
Képek: Bán Gábor, Kovács Lívia, Sallai Berta, Szekeres Dorina
A cikk Goldmann Márta beszámolója alapján íródott.
