Fejet hajtunk a pozsonyi zsidómentő előtt

2018. December 16. / 17:51


Fejet hajtunk a pozsonyi zsidómentő előtt

Emléktáblát állítanak Aron Grünhut (1895-1974) tiszteletére a Holokauszt Emlékközpont udvarán december 19-én (szerda) 11 órakor. A pozsonyi zsidó üzletember nagyon sok üldözöttet mentett meg a vészkorszak idején, leglátványosabb akciója során több mint 1300 zsidó menekülhetett hajón Pozsonyból Palesztinába.


A budapesti Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban december 19-én, szerdán 11 órakor leplezik le Aron Grünhut emléktábláját. A pozsonyi zsidó üzletember embermentő tevékenysége megérdemli, hogy szélesebb körben ismertté váljon, hiszen nagyon sokan köszönhetik az életüket neki.

Aron Grünhut aktív tagja és tisztségviselője volt a pozsonyi ortodox zsidó közösségnek, egy ideig ő volt a Chevra Kadisa, a zsidó temetkezési egylet vezetője, de a pozsonyi Zsidó Kórház elöljáróságának és több jótékonysági egyesületnek is a tagja volt.

Embermentő tevékenysége az 1938-as Anschlusst követően kezdődött: Ausztria Németországba történő bekebelezését követően részt vett a Köpcsény (Kittsee, szlovákul Kopčany, horvátul Gijeca) környéki menekültek megsegítésében, Csehszlovákiába juttatva őket. Ezzel egy időben sátortábort állíttatott fel a Dunaszerdahely térségében összegyűjtött hontalan zsidók számára, és gondoskodott róla, hogy kiutazhassanak Palesztinába.

1939 tavaszán elintézte, hogy tíz szlovákiai ortodox zsidó fiú csatlakozhatott a Nicholas Winton által kezdeményezett mentőakcióhoz, amelynek során zsidó gyerekeket menekítettek a Cseh-Morva Protektorátusból Nagy Britanniába.

Aron Grünhut leglátványosabb akciója valószínűleg az a mentés volt, amelynek során Pozsonyból több mint 1300 zsidó menekülhetett hajón – többek közt az Erzsébet királyné nevű magyar folyami gőzösön – Palesztinába. Az embermentőnek végül önmagát is meg kellett mentenie: 1943-ban Magyarországra menekült, ahol álnéven élve vészelte át a háborút.

Születésének 120. évfordulóján, 2005-ben kiállítást láthattunk az életéről a Holokauszt Emlékközpontban, az akkori tárlat megszervezésében közreműködött a Szlovák Intézet.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek