A szombaton 87 éves korában elhunyt Nobel-békedíjas Elie Wieseltől közlünk 10 idézetet. Elie Wiesel 1928 szeptember 30-án született ortodox zsidó családban Eliezer Wiesel néven, az erdélyi Máramarosszigeten.
Lehetetlennek tűnt Istent feltételezve felfogni Auschwitzot, és lehetetlennek tűnt megérteni Isten nélkül is. Mindent át kell értékelni, mert minden érvénytelenné vált. (A Nobel-díj átvételekor tartott beszéde 1986-ban).
Számunkra a felejtés sosem volt opció. Emlékezni nemes és feltétlenül szükséges munka. (Ugyanott.)
A közöny számomra a gonoszság fedőneve. (Egy ’86-os interjú).
Megfogadtam, hogy soha nem hallgatok, ha valahol emberi lények szenvedésnek és megaláztatásnak vannak kitéve. A semlegesség az elnyomót segíti és sosem az elnyomottat, a kínzót bátorítja, nem a megkínzottat. (A Nobel-beszéd.)
A halottak között közlekedtünk és csodálkoztunk, hogy van még valaki életben közülünk. De az igazi reménytelenség csak később tört ránk. Később. Amikor véget ért a rémálom és megpróbáltuk megfejteni, megérteni, mit jelent. (Ugyanott).
Senki nem tud annyira hálás lenni, mint egy olyan ember, aki az éjszaka királyságából tért vissza. (Ugyanott.)
Ritkán beszélek Istenről. Istennel igen. Lázadok ellene. Veszekszem vele. De hogy Isten minőségéről, a létének feltevését illető problémákról, a teodiceáról (az isteni teremtés igazolásáról) filozofáljak, azt nem. És Ő mégis itt van, finoman, csendesen. (A Paris Review-nak 1984-ben.)
A szeretet ellentéte nem a gyűlölet, hanem a közöny. A szépség ellentéte nem az ocsmányság, hanem a közöny. A hit ellentéte nem az eretnekség, hanem a közöny. És az életnek nem a halál az ellentéte, hanem az élet és halála között választani nem hajlandó közömbösség. (Egy amerikai lapnak, 1986.)
Egyetlen emberfajta sem felsőbbrendű, egyetlen hit sem magasabbrendű a másiknál. Minden általánosító ítélet téves és káros. Csak rasszisták állítanak ilyesmit. (A Parade Magazine-nek 1992-ben).
Amikor egy zsidó először látogatja meg Jeruzsálemet, valójában nem először érkezik: hazatér. (2010-ben, Izraelben).
