Negyedszázados jubileumát ünnepelte a dr. Kardos Albert Nemzetközi Vers- és Prózamondó Verseny

2024. November 22. / 10:53


Negyedszázados jubileumát ünnepelte a dr. Kardos Albert Nemzetközi Vers- és Prózamondó Verseny

2024. november 17-18-án immáron 25. alkalommal rendezte meg a Debreceni Zsidó Templomért és Temetőért Alapítvány, a Debreceni Zsidó Hitközség, Debrecen városa és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége a dr. Kardos Albert Nemzetközi Vers- és Prózamondó Versenyt. Spátay Adriana beszámolója a Selye János gimnázium Facebook-oldalán.

A Selye János Gimnázium szavalóinak életében is kerek évfordulójához érkezett ez a verseny, hiszen iskolánk mindenkori kitűnő előadói idén tizedik alkalommal mérették meg magukat Debrecenben.

Felkészítőként 2002-ben vittem először versenyzőt erre a nemzetközi szavalóversenyre, melyre volt kedves diákom, Paszternák Tamás hívta fel a figyelmemet. Már az első alkalom rabul ejtett, s az ott szerzett élmények, benyomások hatására – ha tehetjük – vissza-visszatérő versenyzőként, sőt barátként érkezünk Debrecenbe.

Örök emlékként, meghatározó élményként éltem/éltük meg a Tiszántúli Református Egyházkerület valamikori főgondnokának, a Debreceni Református Teológiai Akadémia díszdoktorának, a kétszeres Kossuth-díjas írónőnek, a Corvin-lánc kitüntetettjének, Debrecen város díszpolgárának, Szabó Magdának a jelenlétét, aki életre hívta és haláláig szívügyének tekintette ezt a szavalóversenyt. Zsűrielnökként rengeteg hasznos tanáccsal, jóindulatú kritikával egyengette a fiatal és idősebb előadók útját. Általa ismertem meg a verseny névadóját, dr. Kardos Albertet. Ott, 2002-ben a hitközség dísztermében Szabó Magda mesélt dr. Kardos Albertről, akit személyesen ismert, akinek sorsa egy életre beleégett az akkor még fiatal lány emlékezetébe. Megelevenedtek a hallgatóság előtt a 40-es évek Debrecenének utcái, a gettóba hajtott zsidók menetelése, a cívisváros lakóinak megdöbbenése… Az akkor 85 éves írónő így emlékezett dr. Kardos Albertre:

„…Jártam többször a halál árnyékában egymáshoz húzódó ártatlanok között, hallottam a kalapácsok ütéseit, amíg bedeszkázták a környező utcák felé néző ablakokat, összeszegelték a gettót körbezáró fakerítés deszkáit. Itt láttam utoljára Kardos Albertet – vajon hányan tudják még Debrecenben, hogy ki volt – becsületes szíve felett a sárga csillaggal. Fehér, szelíd, a botos és kalapos Aranyéhoz hasonlító arcán zavar ömlött el, ahogy megismert, megtorpant, félreállt, időt akarva hagyni nekem, míg eldöntöm, meg akarom ismerni, vagy sem. Mikor odaléptem hozzá, megálltam előtte, és szó nélkül csak elbőgtem magam, itt csóválta meg válasz helyet némán a fejét. Nyolcvannégy éves volt, szelleme, teste épebb, mint akárhány fiatalé…” (A teljes írás dr. Kardos Albertről az Est című újságban jelent meg 1948-ban.)

Haláláig szívügyének tartotta, hogy a debreceni zsidóság történelme, az emberi szenvedések ne merüljenek feledésbe; a szavalóverseny pedig mindmáig hatékony eszköze a zsidó kultúra terjesztésének, ill. a vallási megbékélésnek.

Az idei versenyre rekord számú szavaló nevezett be. Az elődöntőben közel 70 versenyző lépett a zsűri elé, az előadott produkciók alapján kerültek be a szavalók a másnapi döntőbe.

Életkort és a művek témáját tekintve is nagyon színes volt a mezőny: a legkisebb gyermek kategóriát az ifjúsági, a felnőtt, majd a szépkorúak kategóriája követte. Hallhattunk prózát, lírai alkotásokat, balladát, humoros elbeszéléseket, megrázó tartalmú Holokauszt-verseket, klasszikussá vált alkotásokat.

2024-ben nem csak a dr. Kardos Albert-szavalóverseny ünnepelt kerek évfordulót. 80 évvel ezelőtt halt meg embertelen körülmények között a 20. századi magyar líra egyik legkiválóbb költője, Radnóti Miklós. Az ő halálának évfordulójára emlékeztünk az első versenynap estéjén a gyönyörűen felújított Pásti utcai orthodox zsinagógában. "...dögölj meg, dögölj meg hát világ," címmel a Szatmárnémeti Harag György Társulat művészei – Kovács Éva, Frumen Gergő és Szabó János Szilárd – mutatták be darabjukat.

A Selye János Gimnáziumot két I.B osztályos szavalónk képviselte, büszkén mondhatom, minden várakozást felülmúlva: az ifjúsági kategória 1. helyezettje Fónad Lili lett, 2. helyen Majer Jázmin végzett.

A beszámoló elején említett kerek évforduló – a 10 év – kapcsán idézzük fel azon selyés szavalóink nevét, akik kitűnő teljesítményükkel öregbítették gimnáziumunk hírnevét a Dr. Kardos Albert Nemzetközi Vers- és Prózamondó Versenyen:

2002 – Czuczor Nóra 1. h., ifjúsági kategória
2009 – Szabó Donáta 1. h., ifjúsági kategória
Jókai Ágnes 1. h., felnőtt kategória
2010 – Ölvecky András 1. h., felnőtt kategória
2011 – Szurcsík Ádám 1. h., ifjúsági kategória
2012 – Hernandez F. Vivien 1. h., ifjúsági kategória
Szurcsík Ádám 2. h., felnőtt kategória
2014 – Kálosi Zsófia 1. h., ifjúsági kategória, Lakatos Lili 2. h., ifjúsági kategória
2015 – Bagócsi Lilla 2. h., ifjúsági kategória, Kálosi Zsófia 3. h., felnőtt kategória
2016 – Fiala Tímea 2. h., gyermek kategória
2017 – Jankulár Tamás 1. h., ifjúsági kategória, Fekete Lujza 2. h., gyermek kategória
2024 – Fónad Lili 1. h., ifjúsági kategória, Majer Jázmin 2. h., ifjúsági kategória

Boldogan, de az izgalmaktól fáradtan indultunk haza Debrecenből; ám pár percnyi utazás után már a jövő évi versenyünket tervezgettük: jövőre is jövünk!

A debreceni verseny egy új élmény, tapasztalás volt mindkettőnknek. Teljesen új ingerek értek ott minket. Sok új, barátságos és kedves embert ismertünk meg. Ez a két nap csak az irodalomról, a versekről szólt, hallottunk drámai szövegeket, de voltak egészen mosolyra fakasztóak is. A verseny fő témája a Holokauszt és a zsidó irodalom volt, így ebbe is kaptunk egy sokkal mélyebb betekintést. Nagyon boldogan távoztunk, és biztosan tudjuk, visszatérünk még az elkövetkezendő években – nyilatkozta Lili és Jázmin.

Nem csak a sikeres szereplés, a város hangulata varázsolt el bennünket, nagy köszönettel tartozunk a szervezőknek, az irodavezetőnek, Zámbori Edithnek, akik mindent megtettek kényelmünkért, gondoskodtak a zavartalan körülményekről.

És végezetül álljon itt a bennünk megfogalmazódó érzés, gondolat: a debreceni hitközség szeretete és elfogadása példamutató és követendő emberi érték a mai megosztott társadalmunkban.

Spátay Adriana

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó ünnepek
A mézbe mártott alma mélyebb jelentése
2024. Október 01. / 10:20

A mézbe mártott alma mélyebb jelentése

Intézményeink
Átadták a Mazsihisz Szeretetkórház menóráját