Fritz Zsuzsát a Bálint Ház élén Kenesei Marcell váltja

2020. Szeptember 02. / 13:20


Fritz Zsuzsát a Bálint Ház élén Kenesei Marcell váltja

„Lelépek. De csak egy kicsit” – írja Fritz Zsuzsanna. „Belépek. Nem kicsit, nagyon” – írja Kenesei Marcell. E két mondat mindent elárul róluk, amiért szeretjük őket és a JCC Budapest – Bálint Ház egész csapatát: szellemesek, kreatívak és eredetiek. Az eddigi igazgatónő a jövőben egy új szervezet, a Zsidó Tudásközpont vezetője lesz.

„Tizenöt év. Ennyi van igazgatóként mögöttem. Hogyan foglaljam össze ezt az elmúlt 15 évet egy levélben, búcsúzóul, miközben nem búcsúzom igazából és egyébként sem vagyok jó a lezárásokkal. Nem számoltam a programokat, beszédeket, írásokat, nem számoltam a beszélgetéseket Önökkel, Veletek, a találkozásokat, telefonokat. Nem számoltam a köszöneteket és nem számoltam a kritikát. Csak bejöttem reggelente és olyan volt, mintha otthonról hazajöttem volna. Nem számoltam a kollégákat, belsős és külsős Bálint Házasokat sem és a sok-sok embert, aki bejött az irodámba” – e mondatokkal kezdődik Fritz Zsuzsa búcsúlevele, aki azért távozik az intézményből, mert a jövőben a a Zsidó Tudásközpont vezetője lesz.

Mint Fritz Zsuzsa fogalmaz: „a JCC Budapest – Bálint Házra óriási feladat vár. Önálló életet kezd majd, saját utat épít, új, független működést, melyhez a már meglévő sok támogató mellé meg kell találnia azokat a helyi közösségeket, közösségi tagokat, akik együtt építik majd velünk a magyar zsidó közösséget. Hiszek benne, hogy sikerülni fog. Mert sikerülnie kell, s mert ha igen, akkor példát mutatunk az egész régiónak, hogy újjá lehet építeni a független zsidó közösségeket, és hogy van létjogosultsága egy olyan zsidó intézménynek, mely pluralista, színes és változatos és mely a zsidó létet itt Európa közepében nagyon sokféleképpen tudja elképzelni”.

Az új igazgató, Kenesei Marcell a beköszönő levelében azt írja: „21 éve léptem be először a Bálint Házba, fél évvel azután, hogy szüleim beírattak a Lauderbe. Kihez máshoz jöhettem volna – nyilván Fricihez (Fritz Zsuzsanna beceneve – a szerk.), aki életem első judaisztika tanára volt (és kicsit az is maradt mindig). 13 évesen keveset tudtam zsidóságról, saját zsidóságomra is csak a Lauderben jöttem rá. Utána meg Szarvason, a Bálintban, a Haverban, meg még ki tudja, hány helyen. Hihetetlenül megtisztelő, egyben rendkívül izgalmas és motiváló, hogy annak az értékes és értékteremtő munkának a folytatására kértek fel, melyet Frici vezetett és amelynek ő vált az egyik legerősebb szimbólumává, és amelynek hullámain én is azzá válhattam, aki ma vagyok”.

Kenesei Marcell a tervekről szólva a levelében elárulta: „Létrehozunk egy Tudásközpontot, melyet Frici fog vezetni és amely segít majd emberek tömegeinek, hogy megtalálják útjukat a zsidósághoz, vagy tovább erősítse a tudását és kötődését a már aktív tagoknak. Valamint működtetni fogunk egy Hálózati Központot is, amelynek köszönhetően még több partnert, ötletet, kezdeményezést fogunk becsatornázni tevékenységünkbe, hogy közös erővel a diaszpórában a legerősebb újjáéledő közösséggé fejlesszük a magyar zsidóságot”.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Hogyan védekezhetünk az egyre nagyobb antiszemitizmus ellen?
Támogatott projektek
Múzeumpedagógiai programok a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban