Spielberg szemével – Krakkó

2010. Május 22. / 21:40


Spielberg szemével – Krakkó

Oroszlán Szonja / Forrás: KultúrPart

Színészként nem tudok úgy filmet nézni, hogy ne figyeljek arra, hogy egyes jelenetek hol játszódnak. Ebben a városban és közvetlen környékén temérdek forgatási helyszínnel találkozhatunk.


Igyekeztem a tőlem telhető legtöbbet megkeresni – esetenként akár életem és szabadságom kockáztatásával. Sorra végig is jártam mindent, ezzel egy füst alatt megismertem a Podgrodzét, a városi kilátással rendelkező dombokat és Plaszowot is.

Kil__t__s_a_r__gi_gett__ra.jpg
Kilátás a régi gettóra

A Kazimierz negyeden áthaladva a Krakowska ulica egyenesen torkollik a Pilsudskiego hídba (itt gyalogoltak át a filmben a kitelepítettek), ami egyenesen vezet el minket a régi gettó egyik végéhez. Én mégis a másik végén kezdeném a csemegézést; a Powstanców Slaskich híd lábánál; a Plac Bohaterów Ghetta téren, aminek belső sarkán egy patika áll. Ez a gyógyszertár a gettó egyetlen nem zsidó lakosáé volt, aki önszántából ott maradt és gyógyította a betegeket. Az Apteka Pod Orlem (Sas Patika) ma egy kisebb múzeum, ami segít nekünk megismerni a háború rémségeit: a régi gettót, az internálást és a plaszowi tábor történetét. Ezen a téren rengeteg biciklis riksával találkoztam, akik Schindler-túrákat szerveznek az érdeklődő turistáknak. Én nem szeretem az ilyesmit, inkább hosszas kutatómunkával készültem az útra, olyan helyszínekkel, amit riksával még csak megközelíteni sem lehet. De nem sietek annyira előre.

Picit még betartva a turista útvonalat, követtem a riksát a közelben található Lipowa ulica 4-es szám alá: a Schindler gyárba. S bár egy utánfutónyi levesestálat ugyan találtam, a múzeum kialakítás és bővítés miatt korlátozott látnivalókkal várt. Néhány fotón és videón kívül csupán könyveket találtam és vettem is, kivételesen nem vágytam hűtőmágnesre. A filmből ismert híres lépcső, a nyáron érkező vendégek számára már látható lesz. A következő megálló a Lwowska utca, ahol pár méteren még megmaradt a gettó fala, egy utcával arrébb egy hosszabb fal ma egy óvoda udvarában feszít. Ennyit hagytak emlékezésként a szomorú múltból.

Ezek után letértem a szabályos és hivatalos útvonalról és folytattam személyre szabott túrámat a tiltott és kizárólag célforgalmas, hatósági engedéllyel behajtható területeken. Innentől fogva heves szívdobogás, szakadatlan izzadás és folytonos hátam mögé tekintgetések közepette óvakodtam be lakóházak kertjeibe és hajtottam be – off-road – erdőkbe, dombokra, betonozatlan, járatlan utakra.

Először felkerestem az egykori plaszowi koncentrációs tábor területét és leróttam kegyeletemet az áldozatok előtt.

Plaszow_egykor___s_ma.jpg
Plaszow egykor és ma

Plaszow a második világháború vége felé tranzit táborként működött két és fél éven keresztül, Amon Goeth parancsnoksága alatt. Itt nincs „múzeum”, csupán a környékén láthatunk egy-egy táblát, ami csendre és együttérzésre int minket. 1964-ben avatták fel az igen hatásos emlékművet, amitől nem messze találunk egy magyar márványtáblát is, az ott elhunyt honfitársaink – főleg nők – emlékére. A közelben messziről bűzlik Goeth egykori háza. A filmben szereplő épület csupán replika, melynek erkélyén Ralph Fiennes – a megformáló – leírni sem akarom, mit művelt… Nem is értem miért nem bontották le azt a lepukkant, érintetlenül hagyott, ijesztő valamit. Úgy áll ott, mint 65 évvel ezelőtt. Ugyanígy, pár méterre büszkén áll a volt SS-ház, amit szintén láthatunk filmben – teljes valójában. A környék végtelenül nyomasztó, s bár új házak épültek fel, elképzelni sem tudom, hogy tudnak ott egyesek élni. Halálszag van a levegőben, és fájdalom ül az ember lelkén. De inkább térjünk vissza a filmhez…

Az előző cikkben található videómon megmutattam azt a kőfejtőt, ahol a rendező a tábor díszletét állította fel. Ez egy igen nagy „gödör” a hegyek közt, egy, már rég nem használt gyár telephelye mellett. A helyszínre tilos bemenni, de én ezt nem hagytam annyiban. Ha már ennyit utaztam, kockáztatok – gondoltam. Négykerék-meghajtással be is hajtottam a célforgalmas területre, majd gyalogosan lemásztam az erdőn keresztül a bánya közepébe.


A teljes írás, sok fotóval illusztrálva ide kattintva olvasható el

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Tavaszi vers a költészet napjára
2025. Április 11. / 09:27

Tavaszi vers a költészet napjára

Kultúra
ELKERÜLÉS – Vámos Miklós egyedülálló estje