Búcsú – „Córesz bácsi” legendájától

2009. Február 16. / 22:07


Búcsú – „Córesz bácsi” legendájától

Benedek István Gábor


Lefkovics Sándor emlékére

A legenda, amely ahasvérus „bolygóvá tételéről” szól, alighanem jóval előbb megszületett, kialakult, mint azt az eredeti történet jelzi. Hiszem már ősapák sorsa, Isten keresése, szent vándorlása is ezt mutatja: nem lehetett előttük természeti, politikai és katonai határ, akadály, amely visszafogta volna őket az úttól, a megismeréstől, a kíváncsiság csillapításától.



Nincs zsidó ember, éljen bárhol a nagyvilágban, akiben ne lakozna ott az Örök Vándor. A Nagy Kalandor, a Kutató, a Feltaláló, a Kereső. Ahogy testileg, lelkileg, szellemileg felkészülünk a Tettre, megyünk, hogy tapasztaljunk, megbizonyosodjunk.

Mentek az ősök, mentek mindig. A Szentföldről Egyiptomba, Babilóniába, a Templom lebontása után Európába, Ázsiába, s ha a közeli nemzedékeket nézzük: így ment Vámbéry Ármin Perzsiba, Munkácsi Bernát a Volgához, Stein Aurél Kínába a halucok Izraelbe.

Én Lefkovics Sándort ilyennek látom: ő a mindig újjászülető, az örökké vándorló, a múlhatatlanul nyugtalan, kíváncsi zsidó ember megtestesítője. Akár szobra is állhatna itt a gettó negyedében.

A Magyarországi Teitelbaumok városából jött, Sátoraljaújhelyről, ott tanult jegyzett tanárok védőpajzsa, tálesza alatt. Szimbolikus foglalkozást választott: pék lett, kenyérsütő, akit megbűvölt a zsidó szimbolika: igazi kenyeret adni a szellemi táplálék mellé. Mert végtelen tudást is felhalmozott: hibátlan imakultúrát, jártasságot a tórában és a talmudban, s ahogy azt kellett fiatal éveiben: a végtelen zsidó ismeretek szétszórt mondat-és gondolat morzsáit újra egységes kenyérré varázsolni.

Amikor annak eljött az ideje: a Szentföldre vándorolt, fegyverrel harcolt az ősapák ősi otthonáért, majd visszatért oda ahol született. Szegény volt és szegény is maradt, miközben megöregedett, s már csak a betegséggel küzdött.

Akár hogy is, igazi hazája a Zsinagóga maradt. A közössége. Mert ő mégsem útközben érezte jól magát, mint egy másik zsidó legenda hőse, a mesésen szeretni való Kohn bácsi, hanem imádkozás közben.

És ő már tudta, hogy a végtelen időben ott él a Dob utca és a Wesselényi utca, a Körút és a Hegedűs Gyula utca, mindig ott áll, és mondja vég nélküli összegezését mint a bölcsek bölcse Salamon király,

„Córesz az egész világ”

Címlapképünk illusztráció

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi az erkölcsről
2024. Január 27. / 19:52

Jonathan Sacks rabbi az erkölcsről