Címkék

tudomány

Oktatás / 2024. Szeptember 11. / 16:10

OR-ZSE-s hallgatók figyelmébe: Még lehet jelentkezni külföldi tanulmányokra

Az Erasmus+ keretében 5 hónapos tanulmányi időszakra pályázhatnak hollandiai, lengyelországi, németországi, romániai és szlovákiai egyetemekre az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) hallgatói idén szeptember 27-ig. A pályázati felhívás BA-s és MA-s hallgatókra vonatkozik, valamint azokra a doktoranduszokra, akik egy teljes félévre szeretnének kreditmobilitásban részt venni.

Tudomány / 2024. Szeptember 03. / 14:21

Ilyen pénzérméket hiába keresnénk a pénztárcánkban

Az izraeli Modi'in városában (ahonnan az ókori Hasmóneus-dinasztia származott) tekintheti meg a nagyközönség azt az ezüstkincset, amelyet pár éve találtak a város mellett. A ritka érmegyűjtemény a késő hellenisztikus korból származik, i. e. 135 és 126 között vert ezüstsékeleket és félsékeleket tartalmaz VII. Antiochus király és II. Demetrius király arcképével.

Tudomány / 2024. Szeptember 02. / 21:42

„Az OR-ZSE a magyar zsidóság szellemi bástyája, ahol megtiszteltetés tanulni és tanítani”

– Egyszerre követjük a Tórát, a hagyományt és vagyunk hívei az állandó megújulásnak – mondta dr. Balázs Gábor mb. rektor az OR-ZSE mai tanévnyitóján annak kapcsán, hogy az intézmény is meghatározó változásokon megy át. Az ünnepi rendezvényen köszöntötte az egyetem oktatóit és hallgatóit dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is, új kezdeményezésként pedig ezúttal egy hallgató, jelesül Zeitler Ádám szólt a megjelentekhez.

Tudomány / 2024. Augusztus 30. / 15:30

Ritka és gyönyörű kőpecsét került elő Jeruzsálemben az Első Szentély korából

Egy 2700 évesre becsült, rendkívül ritka kőpecsétet találtak a régészek a jeruzsálemi Templom-hegy Déli Falának közelében. A leleten egy óhéber írással bevésett név és egy szárnyas alak látható. A szakemberek azt mondták: az igen magas technikai színvonalon készült, fekete kőpecsét a legszebb leletek egyike, ami valaha is előkerült abból a korból Izraelben.

Tudomány / 2024. Augusztus 28. / 15:18

Hagyomány és változás a maszorti zsidóság gondolatvilágában

A nagyközönség számára is nyitott előadást rendez az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) Hagyomány és változás – bevezetés a maszorti zsidóság gondolatvilágába címmel szeptember 3-án, kedden este fél 7-től. A vitaindító előadást David Golinkin rabbi, a Schechter Intézet elnöke tartja, beszélgetőtárs: dr. Frölich Róbert országos főrabbi, az OR-ZSE tanszékvezetője.

Hírek, lapszemle / 2024. Augusztus 09. / 13:16

A zsidó múzeum Szemtanúk című katalógusáról az Élet és Irodalomban

– Hátborzongató, hogy a holokauszt ábrázolását és ábrázolhatóságát fókuszba állító katalógus „finom precíziós műszer” gyanánt milyen finoman és precízen reagál: a mi saját életünkre – olvasható az Élet és Irodalom mai számának Ex libris című rovatában, amelyben a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár által kiadott Szemtanúk című katalógus is helyet kapott.

Tudomány / 2024. Július 31. / 17:02

Izraeli krém rákos betegek bőrelváltozásainak gyógyítására

– Daganatos megbetegedésben szenvedő betegeknél a gyógykezelés mellékhatásaként keletkező bőrelváltozások gyógyítására fejlesztett ki orvosi krémet az EMRIS Pharma nevű izraeli startup cég – adta hírül az Aurora izraeli portál.

Hírek, lapszemle / 2024. Július 17. / 15:28

Ez lehetett az a sáska, amelyet az ókorban fogyasztottak

– Amikor a Biblia a vándorsáskákról, mint táplálékokról ír, nagy valószínűséggel a sivatagi vándorsáskáról, a Schistocerca gregariaról lehet szó, mely csapatokban vonulva komoly károkat okoz. A rendszeres sáskajárások minden útjukban található növényt felfaltak, így az éhínség, a fenyegető éhhalál elkerülése végett a sáskák maguk szolgálhattak táplálékként – olvasható a Kaleidoscope online folyóirat legújabb számában.

Tudomány / 2024. Július 17. / 10:04

Megvan Caligula kertje: lehet, hogy a császár itt találkozott a híres zsidó delegációval

Útépítő munkások rábukkantak egy 2 ezer éves kert falaira Rómában, és az ott talált leletek arra utalnak, hogy ez volt Caligula császárnak a Tiberis folyóra néző kertje. Ez azért érdekes számunkra, mert a felfedezés egybevág Alexandriai Philón (i.e. kb. 20 - i.u. kb. 40) azon megjegyzésével, miszerint az alexandriai zsidó közösség delegációja a császár római kertjében tárgyalt Caligulával.

Tudomány / 2024. Július 11. / 16:25

Hogyan mentik a rabbiképzőn a becses könyveket?

Mi történik, ha egy könyvet penészgyanú miatt kezelni kell? Ilyen kérdésekre kapunk választ az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) posztsorozatában, amely egy különleges szakma világába ad betekintést: megismerkedhetünk a Könyvtár Restaurátor Műhelyének tevékenységével.

Zsidó világ / 2024. Július 04. / 13:40

Ma is izgalmas előadások lesznek a Hunyadi téri közösség szabadegyetemén

A zsidók és az első világháború; Kazárok és az igazság; Átmenetek az egyiptomi kivonulásban. Ezekkel az előadásokkal folytatódik a Hunyadi téri körzet Fináli Gábor rabbi által szervezett szabadegyeteme ma délután 17 órától.

Zsidó világ / 2024. Július 03. / 10:10

Vannak-e rejtett kódok a Tórában? – előadás a Hunyadi téri szabadegyetemen

Mint arról korábban beszámoltunk: július 1-15 között nagyszabású szabadegyetemi előadás-sorozatot szervezett Fináli Gábor rabbi a budapesti Hunyadi téri zsinagógában. A héten megkezdődött rendezvény keretében ma Németh Zoltán: Vannak-e rejtett kódok a Tóra szövegében? címmel, Domonkos Tamás pedig A cionizmus és a baloldal címmel tart előadást.