Címkék

tudomány

Megemlékezések / 2024. Március 14. / 16:39

Ma 145 éve született Albert Einstein, a cionizmus furcsa prófétája

A fény természetéről, a tér és idő kapcsolatairól, az univerzumról szóló elgondolásainkat forradalmasította, nemcsak a modernitás, de az emberiség történetének egyik legnagyobb tudósa volt. És a világ egyik leglelkesebb és ugyanakkor legszkeptikusabb cionistája is, akit David Ben Gurion felkért, hogy legyen Izrael második államelnöke, és aki halálos ágyán is azt a szöveget fogalmazta, amelyben Izraelt akarta köszönteni hetedik születésnapján.

Tudomány / 2024. Március 13. / 12:12

A Targum 3. számának fókuszában a felelősség és az elkötelezettség

Megjelent a Targum – Interpretáció / Kommentár/ Diskurzus című, zsidósággal foglalkozó interdiszciplináris online tudományos folyóirat harmadik száma, amelynek témája a Felelősség. A tematikus szám szerkesztői Balázs Gábor és Rugási Gyula – adta hírül Vörös Kata felelős szerkesztő, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem tanársegéde.

Tudomány / 2024. Február 21. / 11:50

Magyarics Tamás előadása: Arab–izraeli háborúk, 1956, 1967, 1973 (videó)

A Rubicon Intézet közelmúltban Budapesten megrendezett „Arab-izraeli kapcsolatok és konfliktusok” című, teltházas konferenciáján a jelenleg is zajló közel-keleti események történeti hátteréről hangzottak el előadások. A lenti videóban Magyarics Tamás egyetemi docenst, az ELTE Amerikanisztika Tanszékének vezetőjét hallgathatják meg.

Megemlékezések / 2024. Február 13. / 09:26

Ma van Finály Henrik klasszika-filológus halálozási évfordulója

Az Itáliából bevándorolt zsidó család sarjaként született Finály Henrik (1825-1898) akadémikus korának egyik legnagyobb hatású tudósa volt, az általa írt latin-magyar szótár évtizedeken át sok-sok latint tanuló generáció alapműve volt. Ő a Hunyadi téri zsinagóga rabbijának, Fináli Gábornak az egyik felmenője!

Tudomány / 2024. Február 08. / 15:56

John Lukacs 100: A szabadság tisztelete és a történelem vigasza

A világhírű magyar zsidó származású történész, John Lukacs (Lukács János) születésének 100. évfordulója tiszteletére a Habsburg Ottó Alapítvány és az NKE Stratégiai Tanulmányok Intézete konferenciát rendezett Szellem és jellem – John Lukacs 100. címmel a közszolgálati egyetemen. A tanácskozáson Hatos Pál történész brilliáns előadást tartott nemcsak Lukácsról, de a történészi hivatás lényegéről és a történeti megismerés módozatairól is.

Tudomány / 2024. Február 07. / 13:56

Így hordták szét a „zsidóvagyont" – Alföldi Róbert olvassa föl Ungváry Krisztián írását

„Zsidóvagyon" kiigénylés és újraosztás 1944-ben – ez a címe annak a YouTube-videónak, amelyben Alföldi Róbert színművész olvassa föl Ungváry Krisztián történész „Nagy jelentőségű szociális akció" tanulmányát. A videót a történész tette közzé a saját YouTube-csatornáján. Habár a felvétel csak tegnap került ki az internetre, már csaknem 7 ezren látták.

Hírek, lapszemle / 2024. Január 15. / 10:03

Gábor György: A baloldali antiszemitizmus egyetlen állítása sem igaz 2.

Tegnap szemléztük Gábor György vallásfilozófus interjújának első részét az antiszemitizmus történelmi gyökereiről, most a beszélgetés második részét ajánljuk. Ebben a professzor azt fejti ki, hogy a romantikus antikapitalizmusból táplálkozó baloldali antiszemitizmus a zsidóságban az új gyarmatosítót látja, pedig a zsidók sosem voltak gyarmatosítók, évezredek óta élnek a mai Izrael területén.

Hírek, lapszemle / 2024. Január 14. / 10:30

Gábor György: Judeofóbia, antijudaizmus és antiszemitizmus 1.

Az antiszemitizmus az idők folyamán három formában létezett: először volt a judeofóbia, amit az antijudaizmus követet, majd következett az az antiszemitizmus, amely a faji alapon definiált teljes zsidóságot tekinti rossznak és bűnösnek. A három fogalom teljesen más dolgot takar, de mindegyik táplálkozik a másikból. Erről Gábor György professzor beszélt egy interjúban.

Izrael / 2024. Január 10. / 15:48

Nemrég olajmécsest, most ősrégi kőmozsarat találtak izraeli katonák Gázában

Izraeli katonák december végén egy 1500 éves olajmécsesre, most pedig egy bazaltból készült, 10 kilós, igen régi mozsárra bukkantak járőrözés közben a Gázai övezetben. A felfedezést még érdekesebbé teszi, hogy az egyik tartalékos katona civilben az Izraeli Régészeti Hatóság régésze, úgyhogy azonnal tudta: nem holmi limlomot találtak.

Tudomány / 2024. Január 08. / 20:19

Olosz Levente új könyve a Kasztner-ügy tudományos és közéleti diskurzusairól

Megjelent Olosz Levente történész „Narratívák fogságában – A Kasztner-ügyről szóló tudományos és közéleti diskurzusok története" című könyve, amely már megvásárolható a könyvesboltokban – adta hírül a budapesti Páva utcai Holokauszt Emlékközpont az intézmény Facebook-oldalán.

Izrael / 2024. Január 08. / 18:11

Ritka régészeti lelet került elő Jeruzsálemben

„Ez a lelet annyira klassz, hogy hozzá sem merünk érni” – szabad fordításban így adható vissza, amit az Izraeli Régészeti Hatóság írt annak kapcsán, hogy a héber Menahem név olvasható egy agyagkorsó fülébe vésve. Hogy ez miért nagy szenzáció? Mert a korsó az Első Szentély időszakának végéről származik, azaz a lelet több mint 2500 éves, ráadásul ilyen jellegű töredékekre korábban Egyiptomban bukkantak.

Tudomány / 2024. Január 02. / 14:26

Erős Ferenc emlékére jelenik meg A holokauszt nemzedékei című kötet

A Virág Teréz Traumakutató Csoport 2021. április 15-én rendezett, A holokauszt nemzedékei – Traumatizált generációk az interperszonális, szociális és kulturális térben című online konferencián elhangzott előadásokat tartalmazza egy hamarosan megjelenő kötet az Animula Kiadó gondozásában. A mű szerkesztői: Bárdos Katalin, Heller Mária és Vörös Kata.