Címkék
Podcast
Élet + forma / 2024. December 05. / 09:45
Mazsihisz podcast: Ritter Doron fotóművész Budapestje
Egy fotográfus sok szakmai sikeren túl, egy jó tíz évvel ezelőtti tavaszi napon – úgy, mint ahogy gyerekkorában kezdte – a fényképezőgéppel a kezében sétára indult Budapesten. Nem voltak különösebb elképzelései, szinte céltalanul kezdődött a bolyongás.
Zsidó világ / 2024. December 04. / 15:21
Sommer Katalin a Mazsike Smonca című podcastjának új adásában
Közösségünk mindenki által jól ismert és szeretett tagja, Sommer Katalin maszkmester a Smonca című podcast legújabb adásának interjúalanya. A holokauszt-túlélő Sommer Katalin beszél gyermekkori élményeiről, a maszk-készítés titkairól és a magyar televíziózás hőskoráról is.
Megemlékezések / 2024. November 28. / 10:12
Mazsihisz podcast: Tömeges halál, nyilas betörések, éhínség a gettóban
Idén november 30-án éppen 80 éve, hogy a Budapesti gettóba elkezdődik a beköltöztetés. Inkább mondhatni bezsuppolásnak, hiszen 24 órát kaptak az emberek a nyilasoktól, hogy bevonuljanak. 4500 lakásban 7500 szoba áll rendelkezésre. Nagyjából 30 ezer zsidót tervezett ide zsúfolni, de tudjuk januárra már legalább 70 ezren szoronganak itt.
Izrael / 2024. November 18. / 15:56
Mazsihisz podcast: Nemes Dániel elemző az Izrael elleni vádakról és az erősödő antiszemitizmusról
Ahogy egyre durvábban jelentkeznek a nyugati világban az anticionista, antiszemita megmozdulások, úgy a nemzetközi sajtóban is egyre szókimondóbb formában sokasodnak az Izrael elleni vádak.
Kultúra / 2024. Október 31. / 15:31
Mazsihisz podcast: Az LGT Szigetfesztiváltól a Kaddisig
A Mazsihisz podcast stúdiójában Födő Sándorral, Magyarország egyik vezető ütőhangszeres művészével és legsokoldalúbb zenészével Singer Dávid műsorvezető beszélgetett.
Élet + forma / 2024. Október 16. / 10:33
Mazsihisz podcast: Zsidó olimpia és küldetéstudat
Profi kosárlabdázóként játszott Magyarországon és Izraelben, mielőtt átvette az 1906-ban alapított, egyetlen hazai zsidó sportegyesület vezetését. Jusztin Ádámmal beszélgettünk.
Zsidó világ / 2024. Szeptember 12. / 16:13
Mazsihisz podcast: Szenes Hannáról beszélgettünk
Szenes Hanna végre jól látható a magyar közönség előtt is. Ehhez persze el kell sétálni Budára, a Frankel Leó útra, ahol a közel múltban avatták fel a portréját ábrázoló tűzfalfestményt. A hatalmas street art alkotáson olvasható egyik leghíresebb, Boldog a gyufa című verse.
Zsidó világ / 2024. Augusztus 29. / 14:57
Mazsihisz podcast: Sopron zsidó szemmel
A térség egyetlen épen maradt, ma már több mint 800 éves gótikus zsinagógája Sopronban látható, de ez a véletlen műve. Ha ugyanis 1968-ban Dávid Ferenc művészettörténész nem figyel fel arra, hogy az Új utcában lévő rozoga lakóház felső emeleti szobája éppen egy középkori imaterem méretével és tájolásával azonos, akkor soha nem tárák volna fel ezt a valóságos csodát, amely ma teljes pompájában zsidó múzeumként működik.
Élet + forma / 2024. Augusztus 01. / 17:33
Mazsihisz podcast: Klezmer és jazz határvidékén
Legfrissebb podcastunk vendége Párniczky András, aki több mint két évtizede alapította meg Európa első klezjazzt játszó formációját, a Nigun zenekart.
Zsidó világ / 2024. Június 17. / 10:48
Mazsihisz podcast: Nagykanizsa zsidó emlékezete
Az idén 203 éves nagykanizsai zsinagóga méltatlan állapotban van. Ottjártunkkor kitudódott, hogy nem csak az épület állaga, de jogi státusza is bizonytalan. Mindenki úgy tudta, hogy már több, mint 30 éve a hitközség eladta az önkormányzatnak, azonban lehet, mégsem stimmel valami a szerződés körül.
Élet + forma / 2024. Május 31. / 12:09
Mazsihisz podcast: Legendás magyar focisták Izraelben
A '90-es évek közepén magyar labdarúgó vendégjátékosok valósággal lerohanták az izraeli foci klubokat. Volt időszak, amikor több mint 20 magyar fiú öltötte fel valamelyik klub mezét, s közülük nem egyet még ma is sztárolnak az ottani szurkolók.
Zsidó világ / 2024. Május 16. / 15:50
Mazsihisz podcast: Határon túl - Kárpátalja
Ahol a magyar Holokauszt kezdődött, ma már nagyon kevés zsidó él. Kárpátalján járunk, illetve Dési János újságíró járt ott a stábjával, hogy legalább azoknak a visszaemlékezéseit dokumentálja, akik anno együtt éltek a történelme során sokat szenvedett, ide-oda rángatott régió zsidóságával.