Címkék

Könyvajánló

Zsidó világ / 2024. December 16. / 07:32

Ritka könyvkülönlegességek bemutatója a Mazsihisz Síp utcai székházban

A kortárs magyar zsidó szellemi-vallási élet kiemelkedő eseményére, egy kettős könyvbemutatóra invitáljuk önöket a Mazsihisz budapesti székházának Goldmark-termében december 23-án, jövő hétfőn 17 órától. A bemutatón T12 Tanház Alapítvány kiadásában két olyan frissen megjelent könyvet ismertetünk a közönséggel, amelyek a mai magyar zsidó tudományos élet igazi különlegességei.

Kultúra / 2024. December 13. / 13:23

Ritter Doron: Az én Budapestem

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár péntekenként megjelenő hírlevelének témáját Ritter Doron filmes-fotográfus új streetfoto albuma inspirálta, amely ezt a címet viseli: Az én Budapestem. A kötet december közepén jelenik meg, itt belelapozhatnak. Hamarosan elérhető lesz a múzeumi boltban is.

Kultúra / 2024. December 10. / 09:15

Ahasvérus – Zsidó történetek az ókortól napjainkig

Megtaláltuk Salamon templomát, de titkoljuk? Hogyan trükközgettek a bibliai nők? Miért nem szereti a Talmud a hanukát? Zsidó volt-e Kolumbusz Kristóf? Mikor harangoztak a Dohány-zsinagógában? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keres választ Szunyogh Szabolcs: Ahasvérus – Zsidó történetek az ókortól című, új könyve, amelynek bemutatója december 12-én, ezen a héten csütörtökön este 6-kor kezdődik az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti tárban, a Csányi 5-ben.

Kultúra / 2024. November 27. / 11:24

Mazsike-könyvklub a Családom és regénye szerzőjével, Szűcs Terivel

Szűcs Teri akkor kezdte írni feljegyzéseit, amikor az édesanyjánál demenciát diagnosztizáltak. A naplójegyzetek és esszék azonban soha nem csak magántermészetű vallomások, hanem egy közös emlékezet megteremtésére tett kísérletek is. A szerzővel a Mazsike-könyvklubban találkozhatnak december 4-én, szerdán este 6 órától az egyesület székházában.

Kultúra / 2024. November 26. / 11:13

„Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben"

A tatai zsidó temetőben elvégzett adatfeltáró kutatás legfrissebb eredményeit tartalmazza a „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe – Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben” című tanulmánykötet, amelynek bemutatója tegnap volt a Magyary Zoltán Tudásközpontban. A nyolc tanulmányt tartalmazó kötet a Kuny Domokos Múzeum kiadásában jelent meg Bányai Viktória és Dávidházi Péter szerkesztésében.

Tudomány / 2024. Október 31. / 13:33

Beugrás: Horthy szűklátókörűsége nagyban hozzájárult a hadbalépéshez

Nem sokkal azután, hogy megírta Horthy kormányzó sikertelen kiugrási kísérletét a II. világháborúból, Ungváry Krisztián történész most megírta a háborúba való „beugrást" is. Legújabb kötete rávilágít: Horthy törvényellenesen döntött Magyarország hadbalépéséről, és ezt a németek akarata ellenére tette – hiába próbálta később azt elhitetni, hogy a németek kényszerítették a szovjetek elleni hadműveletekre.

Kultúra / 2024. Október 21. / 11:35

Edith Eva Eger: „Lélekben már akkor is neked írtam"

Az Open Books kiadásában most magyarul is megjelent a 97 éves Edith Eva Eger magyar zsidó származású amerikai pszichológus legújabb könyve Mesterházi Mónika fordításában. A balerina című kötet a szerző visszaemlékezéseit tartalmazza, sokatmondó, hogy az eredeti, angol címe ez: The Balerina of Auschwitz. Az Open Books adta ki magyarul Edith Eva Eger két előző sikerkönyvét is: a 2021-ben megjelent Az ajándék című kötetet, majd A döntés című művet 2022-ben.

Kultúra / 2024. Október 15. / 11:22

Megjelent egy kötet Wellisch Tehel Judit festőművész életéről és munkáiról

A budapesti Ráday utcai 2B Galériában október 18-án, pénteken délután 5-től lesz Nagy T. Katalin művészettörténész: Wellisch Tehel Judit című kötetének bemutatója. A rendezvényen a szerző többek között arról kérdezi a festőt, milyen volt felnőni a harmincas-negyvenes években egy zsidó édesapa és egy katolikus édesanya gyermekeként, s hogyan tudta az édesapa túlélni a borzalmakat, miközben a rokonok közül sokan Auschwitzban haltak meg.

Kultúra / 2024. Október 08. / 17:04

Könyvajánló: Levelek a Kner család életéből

„Nem tudom elképzelni…, hogy bennünket ki lehessen iktatni a magyar életből” – írta 1939-ben Kner Imre, a valaha élt egyik legnagyszerűbb magyar tipográfus.

Kultúra / 2024. Július 31. / 17:35

Páratlanul elmélyült épület-ismertetés a szegedi Újzsinagógáról

„Varga Papi László csodálatos összegző művel ajándékozott meg bennünket, fantasztikusan széles megalapozással dolgozta föl a 121 éves szegedi Újzsinagóga építményében megvalósult hagyománytiszteletet és szimbólumrendszert" – írja Lányi Pál a Tiszatájonline folyóiratban megjelent recenziójában.

Élet + forma / 2024. Július 15. / 10:13

„Modernizmus, őrület és az amerikai álom”

A fenti cím ne tévesszen meg senkit, nem egy új őrült kütyüről lesz szó Amerikából. Ez az alcíme Tom Weidlinger könyvének, amely az apjáról, Weidlinger Pálról (1914-1999) szól, aki 110 éve egy budapesti zsidó családban született. A kötet címe az, hogy Egy nyughatatlan magyar, pedig ez szebb lett volna: egy nyughatatlan zsidó…

Kultúra / 2024. Június 07. / 13:48

Könyvajánló – Szántó T. Gábor: A jazzprofesszor (részlet)

A párhuzamos idősíkokon kibomló cselekményben a szerző az emlékezet működésének többféle modelljét is ábrázolja, hogy számot adjon főhőse önmagával folytatott viaskodásáról, miközben a 20. század magyar történelme és a korszak pezsgő jazzélete is átszövi a regényt.