Hatalmas sikert arattak a PészáhFeszt programjai

2024. Április 25. / 14:13


Hatalmas sikert arattak a PészáhFeszt programjai

Az ünnepeinkre hangolódva immár hagyományszerűen várhatjuk a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) szervezésében megvalósuló sokszínű és izgalmas programokat. Nemrég ért véget a PészáhFeszt, ahol könnyű- és komolyzenei koncertek, színházi előadás, kiállítás, családi tanszéder, valamint izgalmas szabadulószoba várta a látogatókat.

Bné Áháron: Pészáhi Hágádá

A szabadulás ünnepét nem is vezethette volna fel jobban egy program sem, mint egy pészáhi hágádá könyvbemutatója. Az új fordításban, gazdagon illusztrált mű bemutatásán dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke mondott köszöntőbeszédet a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában április 15-én.

– Hol édesebb, hol keserűbb a világ, de a zsidóság minden válságot túlél – mondta, majd emlékeztette a jelen lévőket arra az örök érvényű igazságra, miszerint a hagyományok ápolása az, ami segíti, hogy a zsidó közösség ma is erős, virágzó közeg maradjon, és minden fájdalom ellenére képes legyen az összefogásra és a hagyományok továbbadására.

Erről szól a pészáh ünnepe is, ami az utóbbi nyolcvan évben talán sosem volt ennyire aktuális jelentésében és szimbolikájában, mint idén.

A kivételesen szép és igényes hágádát Radnóti Zoltán főrabbi, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) rabbiságának igazgatója szerkesztette és fordította, míg a könyv tervezése és a grafikái Bence Réka művészi munkáját dicsérik.

Trajo.Chai - Élet.Élet

A Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapján Kossuth-díjas és nemzetközi hírű művészek érkeztek a Rumbach zsinagógába, hogy zenével, dallal és szöveggel adják át a nyolcvan évvel ezelőtt történtek tanúságát a jelen kornak.

Az este hangulata és zeneisége méltó módon emlékezett meg a soá és a porajmos tragédiájáról, és adta át a művészet eszközeivel az élet megismételhetetlen értékét a hallgatóságnak. A fájdalmas múltra való emlékezés mellett a mai generációk feladata az is, hogy tegyenek a békés jövőért, építsék azt, elősegítve, hogy a háború és az erőszak ne lehessen válasz többé a világot feldúló társadalmi problémákra.

Az eseményen felhangzó klasszikus zeneművek, valamint az autentikus roma és zsidó dallamok mellett felcsendült Cséki Kálmán csak erre az alkalomra komponált mesterműve, amely egyben a koncert címadó dala is volt. A koncert mélyen megérintett minden jelenlévőt, akik ezzel a PészáhFeszt egyik legfájóbb, mégis művészileg talán legsokrétűbb zenei élményével gazdagodhattak a zsinagóga nehéz múltat megélt falai között április 16-án.

Az eseményen közreműködtek: Közreműködtek: Cséki Kálmán – zongora, Jávorkai Ádám – cselló, Jávorkai Sándor – hegedű, Kardos Dániel – gitár, Klein Judit – ének, Lakatos Mónika – ének, Móser Ádám – harmonika, Rostás Mihály „Mazsi” – gitár.

Világzenei szefárd ünnep – Bognár Szilvia, Paár Julcsi és Szalóki Ági koncertje

Bognár Szilvia, Paár Julcsi és Szalóki Ági exkluzív, kifejezetten a mostani PészáhFesztre összeállított világzenei koncertje az érzelemdús és lelket megérintő szefárd dallamok köré épült április 16-án.

A koncert folyamán Karafiáth Orsolya, a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakja négy részletben olvasta fel saját, kifejezetten az idei pészáhra írt történetét. A részletek nem tették töredezetté a zenei élményt, sokkal inkább gazdagították azt, új jelentésekkel töltve meg a szabadságról és áldozathozatalról, összetartozásról szóló ünnepi koncertet.

Míg Szalóki Ági, Bognár Szilvia és Paár Julcsi elkápráztató előadásmódja a szefárd zsidó zeneiség dallamain kalauzolt végig minket, addig Karafiáth Orsolya gondoskodott róla, hogy otthon érezzük magunkat a széder asztal körül, ismerős nevek és sorsok öleltek körbe vagy épp szorongatták a mellkasunkat az elhangzó történet során. Az elbeszélés egy újraértelmezett szabadulástörténet volt, amiben megjelent a soá tragédiája, a múlt szenvedése és a gyermekkor megannyi szép pillanata is.

Az énekesnők mellett a hangulatról és a zenei összhangról Csókás Zsolt (gitár), Födő Sándor (ütőhangszerek, billentyűs hangszerek), Kovács Zoltán (bőgő) és Mester Dániel (szaxofon) zenészek gondoskodtak, akik nem csupán professzionális hozzáértéssel zenéltek, hanem láthatóan minden porcikájukban érezték a szefárd kultúra ritmusát és dallamait. A koncert során a nézőknek az az érzése támadhatott, hogy a szefárd-ladino világban a dalszövegek mellett a zene maga az üzenet. A vokál is hangszerré válik, a zenész pedig küldötté, aki elhozza nekünk a csodát.

A szomszédaik voltak – a Washingtoni Holokauszt Múzeum (USHMM) kiállításának megnyitója

Az egyedülálló vándorkiállítás Washingtonból érkezett Budapestre, a látogatók a Rumbach zsinagógában tekinthették meg a tablókat április 19-én. A szövegezett képanyagok nem csupán szembesítenek a holokauszt egyes mozzanataival, hanem számtalan kérdés megválaszolására is késztetik azt, aki megtekinti a kiállítás anyagát.

– Ez a kiállítás az átlagemberek felelősségét mutatja be – mondta dr. Aleisa Fishman, a tárlatot összeállító washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum történésze. Kiemelte továbbá, hogy aki e fotók elé áll, megfogalmazhatja magában a kérdést, mit tett volna ő abban a helyzetben. A történész ezzel arra utalt, hogy a nácik által elfoglalt országokban a lakosság jó része vagy tétlenül, vagy inkább örömmel nézte végig, ahogy zsidó polgártársaikat deportálták.

– A mai napig keressük a választ a megválaszolhatatlan kérdésekre – ezt már Mester Tamás a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) elnöke, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) alelnöke mondta a kiállítást méltató beszédében. Hogyan porladtak szét egy pillanat alatt évtizedes szomszédságok, barátságok, kapcsolatok?  Tétlenül nézték a szomszédok, vagy éppenséggel tevékenyen hozzájárultak, és gyorsan leadták az igényüket az elvett zsidó vagyonokra? Hozzátette, az antiszemitizmusnak három szintje van; zsidók nem élhetnek köztünk zsidóként, zsidók nem élhetnek köztünk, és végül a zsidók nem élhetnek. Így történhetett meg, – zárta a beszédét az elnök.

Kardos Péter főrabbi, holokauszt túlélő – hasonlóan az április 16-án, a Parlamentben elmondott beszédéhez – felidézte édesapjával töltött pillanatait, amikor nyolcévesen tapasztalnia kellett, miként lesz az általuk korábban tisztelt és szeretett főkormányzó országából egy zsidóüldöző, gyilkos rezsim. Megrázó beszédét a gyászolók imájának énekével zárta.

Családi tanszéder a Rumbi Tanház szervezésében

Áprilsi 21-én a pészáhi tanszéderre hamar megtelt a Rumbach zsinagóga kávézója. A résztvevő családok között sokaknak első zsinagógai látogatásuk volt ez a különleges alkalom, ahol belépve a helyszínre máris elvarázsolta őket a varázslatos, ünnepi dekoráció. A színes virágcsokrokat maceszlapok fogták körül, az asztalon álló papírpiramisok, kagylók ötletes módon elevenítették fel e a vörös tenger kettéválasztásának történetét.

Radnóti Zoltán főrabbitól és Deutsch Péter rabbi gondoskodott a tanításról, az ő segítségükkel a gyerekek közelebb kerülhettek a pészáhi történetekhez. A Rumbi tanház új pészáhi színezőjéből felhangzó dalok után végigvették a széder elemeit, amiben a gyönyörűen előkészített széder tál volt segítségükre: keménytojás, csirkenyak, retek, sós víz… A pészáh minden szimbolikus eleme jelen volt a tanszéderen, hogy már a legkisebbek számára is magyarázattal társuljon, és a gyerekek is megértsék, minek mi a szerepe az ünnepi asztalon. A tíz csapást magyarul és héberül csinálták végig, szőlőlével csöpögtetve az asztalnál.

Hagadaként a Rumbi tanház pészáhi munkafüzetét használták, ami a Sirim kórus pészáhi dalaira épülő, sok új információt tartalmazó színes, matricás munkafüzet. Ezt természetesen a gyerekek szintén megkapták ajándékba az esemény után. A program végéhez közeledve igazán fesztelen, táncos hangulat kerekedett, ami után a kávézó egyik kis sarkában kávéval és finom macesz sütivel búcsúztak egymástól a vendégek.

Exodus szabadulószoba a Club Sababa szervezésében

A fiatalok által az egyik legjobban várt esemény a Club Sababa csapatának játéka volt, egy valódi szabadulószoba, ami egyedülálló módon épült az egyiptomi kivonulás ünnepének tematikájára. 18-35 éves korig várták a lelkes fiatalokat, és körülbelül 25-30 fő vett részt az eseményen áprilsi 21-én. 

szabaduloszoba-cikkbe.jpg

Egyszerre szórakozás, izgalom és a tudás próbája várt a bátor jelentkezőkre, akik lemerészkedtek a Rumbach alagsorába. A feladatok között multimédiás felületen kaphattak mankót a résztvevők, és azt az információt kaptuk a szervezőktől, hogy senki sem maradt odabent, mindenki szerencsésen és ügyesen kiszabadult. A fiatalok mellett akadtak családosok is, akik bevállalták a különleges szabadulós játékot.

A Mazsihisz Ifjúsági vezetője, Zima-Lipthay Judit mellett Pálmai Csaba és Széki Lina segédkeztek az egész nap tartó, turnusos beosztásban zajló programon. A szabadulószoba rejtvényeinek és feladatainak kitalálása Linának köszönhető, aki hihetetlen kreativitással tervezte meg az esemény részleteit.

Koffler sorsa – a Müncheni Zsidó Kamarazenekar koncertetje a Rumbach zsinagógában

A PészáhFeszt záró eseményeként az OMIKE esten Fischer Iván vendége a Müncheni Zsidó Kamarazenekar (Jewish Chamber Orchestra Munich) volt, amely a holokauszt áldozatává lett zeneszerző, Józef Koffler műveit adja elő a Koffler’s Schicksal (Koffler sorsa) című projektben.

Premierkoncertnek lehettünk tanúi, hiszen Koffler-mű most először hangzott föl Magyarországon, az pedig még különlegessé tette az alkalmat, hogy minderre a budapesti zsidó jelen és múlt egyik emblematikus helyszínén, a Rumbach utcai zsinagógában kerülhetett sor április 21-én este.

Az előadáson felcsendült Józef Koffler legismertebb alkotása, az Op. 10. vonóstrió Nicolas Hersh új, kamarazenekari feldolgozásában; valamint Johann Sebastian Bach: Goldberg variácók című műve Józef Koffler kamarazenekari átdolgozásában. A Goldberg-variációk projekt a német emlékezési kultúrát építi be az oktatási programba és köti össze a Józef Koffler zeneszerzőre és zenei hagyatékára való emlékezéssel.

A német zenekarhoz a második részben Jelena Kuljić előadóművész és énekesnő csatlakozott, aki jazz énekesként és színésznőként is ismertté vált. Ezen az estén a német zenekart a magyar zsidó családból származó, müncheni születésű Daniel Grossmann, a Jewish Chamber Orchestra Munich alapítója vezényelte.

Közreműködtek: Jelena Kuljić, Jewish Chamber Orchestra Munich, karmester: Daniel Grossmann.

Az élménydús programsorozatot követően hétfő este beköszöntött a Pészáh ünnepe, melynek első két estéjén sok millió otthonban és közösségben hangzott fel a kérdés, hogy miben különbözik ez az éjszaka az összes többi éjszakától. A széder esték semmihez sem fogható hangulatát élvezhette az, aki ellátogatott valamelyik zsinagógai közösségbe vagy családja körében ülte meg az ünnepet.

A „szabadságunk ideje” niszán hónapban immár megérkezett, ennek a gondolatnak kell erőt adnia, összekapcsolnia valamennyiünket, hogy a nehéz órákban is remélhessünk, és tehessünk egy békés, szép jövőért.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek