Villányi András fotóművész kiállításmegnyitója Székesfehérváron

2024. Szeptember 24. / 14:20


Villányi András fotóművész kiállításmegnyitója Székesfehérváron

Szeptember 22-én vasárnap a székesfehérvári Vörösmarty Színház Galériája a csendes emlékezés színterévé vált. Délután 4 órakor került sor a Mozaikok a zsidóság életéből című figyelemre méltó fotókiállítás megnyitójára, amely Villányi András Scheiber Sándor-díjas fotóművész munkáit mutatta be. Az esemény erőteljes tanúságtétel volt a zsidó élet maradandó örökségéről, amely nem csupán a kulturális örökségről és a múlt fájdalmairól, hanem a reményről is mesélt a látogatóknak.

A megnyitón részt vett Cser-Palkovics András , Székesfehérvár polgármestere, valamint a Székesfehérvári Zsidó Hitközség alelnöke, Herczog György is.

Dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke köszöntőbeszédében ékesszólóan foglalta össze a kiállítás lényegét:

– Megtiszteltetés számomra, hogy én nyithatom meg egy rendkívüli ember rendkívüli fotókiállítását, amely mozaikok lenyűgöző gyűjteményén keresztül mesél önöknek a zsidóság életéről, Magyarországról és Izraelről.

Villányi András fotóművész a szakmájának és a magyar zsidó közösségnek is megbecsült tagja, aki immár több mint öt évtizede hűséges krónikása a magyar zsidó életnek. Képei messze túlmutatnak a puszta dokumentáláson. Minden egyes fotó egy nagyobb, mélyen személyes történet töredéke – az emlékezet és az identitás mozaikja, amely generációkon átívelően szövi össze a zsidó élet szálait.

vill3.jpg

Villányi lencsevégre kapta Magyarország egykor virágzó zsidó közösségeinek visszhangját, hagyományait és a holokauszt pusztító hatását.

– Ahogy a mozaik apró darabkái összeállnak egy nagyobb képpé, úgy fonódnak össze itt a zsidóság életének különböző aspektusai Magyarországról és Izraelből, amelyek földrajzilag távoli esnek egymástól, de a szívünkben egymás mellett helyezkednek el – mondta a Mazsihisz elnöke, kihangsúlyozva, hogy míg a magyarországi fotók a magyar zsidó közösség gazdag kulturális örökségéről, a hagyományok őrzéséről és a megpróbáltatásokról tanúskodnak, míg az izraeli képek a zsidó állam, a remény és az újrakezdés szimbólumai.

villániy1.jpg

– A fekete-fehér fotók különleges atmoszférát teremtenek, amely lehetővé teszi, hogy a képek mélyebb rétegeibe pillantsunk – emelte ki dr. Grósz Andor, a képekre tekintve. – Ahogy a fény és az árnyék játéka életre kelti a képeket, úgy érezzük, hogy a történelem súlya és a remény ígérete egyszerre van jelen. Hiszen ez a tárlat emlékeztet bennünket arra, hogy a történelem nemcsak a múltban gyökerezik, hanem a jelenben is formálódik.

A székesfehérvári kiállítás a fotóművészet egyetemes nyelvén keresztül a zsidóság életének egyedülálló krónikáját tárta elénk. A képek nemcsak a zsidó közösség tagjai számára hordoznak jelentést, hanem mindenki számára, aki hisz az emberi méltóságban, a sokszínűségben és a békés együttélésben.

A képeken feltűnő gyerekek a jövő hírnökei, akik a zsidóság folytonosságát képviselik. Az ő mosolyuk, játékosságuk és kíváncsiságuk emlékeztet bennünket arra, hogy a múlt tragédiái ellenére a zsidóság élni és jövőt építeni akar.

A kiállítás Dr. Gergely Anna gondos kurátori munkáját dícséri, a megnyitón közreműködött Váradi Eszter Sára színművész.

A fotókiállítás megtekinthető 2024. november végéig.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek