Natalie Portman alakítja majd a zsidó tudóst, Rosalind Franklint

2025. Május 27. / 10:00


Natalie Portman alakítja majd a zsidó tudóst, Rosalind Franklint

Az izraeli születésű Natalie Portman fogja alakítani a zsidó tudóst, Rosalind Franklint egy készülő filmben. A színésznő már számos történelmi nőalakot megformált – például Boleyn Annát és Jackie Kennedyt –, most pedig egy erőteljes zsidó nőt fog játszani: Rosalind Franklint. A zsidó származású brit tudós munkája kulcsfontosságú volt a DNS szerkezetének felfedezésében.

Neve talán ma nem mondana semmit számunkra, ha nem lettek volna olyanok, akik halála után rávilágítottak a tényre, miszerint a körülötte dolgozó férfiak kisajátították eredményeit, elhallgatva Franklin valódi érdemeit.

rosalinfr.jpgRosalind Franklin (kép: Vittorio Luzzati)

Portman, aki Natalie Hershlag néven született Jeruzsálemben, változatos szerepeiről ismert: az Oscar-díjas Fekete hattyú főszerepe, Padmé Amidala a Csillagok háborújában, Jane Foster a Thor-filmekben, Amos Oz édesanyjának megformálása rendezői debütálásában (A szerelem és a sötétség története), valamint legutóbb egy összetett és lebilincselő zsidó anya szerepében a Lady in the Lake-ben. Úgy tűnik, az utóbbi időben egyre inkább előtérbe helyezi zsidó identitását a szerepvállalásaiban.

natalieportmanfrnaklin.jpgNatalie Portman és Rosalind Franklin (kép: Getty Images)

Az új filmet Tom Hooper fogja rendezni, aki olyan életrajzi filmekkel vált ismertté, mint A dán lány és A király beszéde. Hooper rendezte a Macskákat és a Nyomorultakat is, ez a projekt pedig szintén egy színdarab adaptációja (bár ezúttal nem musical): az 51-es fénykép (Photograph 51), amelyet Anna Ziegler írt, és ő adaptálja filmre is.

A darab Rosalind Franklin híres felvételéről kapta a címét, amelyet röntgendiffrakcióval készített. Ez a fotó világított rá minden korábbinál egyértelműbben a DNS kettős spirál szerkezetére. James Watson és Francis Crick, akik Nobel-díjat nyertek a felfedezésért, Franklin fényképét és adatait használták fel – anélkül, hogy ő ehhez kifejezetten hozzájárult volna. Amikor 1962-ben Maurice Wilkins – Franklin elégedetlen kollégája a londoni King’s College-ból, aki megmutatta a képet Watsonnak és Cricknek, és segített nekik a Franklin által is jegyzett tanulmányok értelmezésében – velük együtt Nobel-díjat kapott, egyikük sem említette meg Franklint. Watson 1968-as könyvében (A kettős spirál), amely az addigiakhoz képest egyel nyíltabban ismerte el Franklin valódi hozzájárulását, mégis kegyetlen és szexista képet festett a tudósról, akinek munkája az ő szakmai útját is megváltoztatta. (Később az utószóban árnyaltabb véleményt fogalmazott meg róla.)

Franklin 1958-ban petefészekrákban halt meg, és akkoriban a Nobel-díjat posztumusz nem lehetett odaítélni – így még ha el is ismerték volna érdemeit, akkor sem kaphatta volna meg a kitüntetést. Évtizedekbe telt, mire a világ elismerte, milyen meghatározó szerepet játszott a felfedezésben, és hogy milyen kivételes történelmi alak volt.

SN_rosalind_franklin_home02-961x620.jpg

Franklin egy jómódú brit zsidó családba született, amely banki és kiadói tevékenységből gazdagodott meg. Nagyapja vidéki házának kapuján héberül az „ahavat hager”, vagyis „fogadd be az idegent” felirat állt – ez a mondat tökéletesen tükrözte a család zsidó-brit értékrendjét – mesélte Rosalind unokahúga. A jótékonyság fontos szerepet játszott a Franklin család életében – a második világháború idején például két zsidó menekültet is befogadtak. Franklin tudományos tanulmányai idején a nyarakat a Német–Zsidó Menekültügyi Bizottságnál (German-Jewish Refugee Committee) töltötte önkéntesként a londoni Woburn House-ban.

A Franklin család vacsoraasztala mellett zajló beszélgetések alakították ki Rosalindben a viták iránti szeretetet – gyakran került szópárbajba határozott apjával, Ellisszel. Wilkins nem jött ki vele, mert Franklin szeretett kérdezni, vitatkozni és szellemi kihívásokat keresni. Öt testvér közül az egyik volt – három fiútestvére is volt –, és szívesen töltötte az idejét akkoriban fiúsnak vélt elfoglaltságokkal, például kirándulással, olvasással, rajzolással, fotózással és különféle szerkezetek építésével. Ezek a készségek később nagy szerepet játszottak a karrierjében. Ph.D.-tanulmányai alatt a Brit Szénhasznosítási Kutatási Egyesületnél dolgozott, ahol a háborús erőfeszítéseket segítette, és alapvető jelentőségű, sokat idézett tanulmányokat írt. Később éveket töltött Párizsban Jacques Méring laboratóriumában, ahol elsajátította a röntgendiffrakciós technikákat – ezekkel a módszerekkel később a DNS-sel kapcsolatos kutatásait végezte.

Angliában Franklin hozzászokott ahhoz, hogy férfiak ellenállásával kell szembenéznie, és szenvedélyéből, a tudományból épített karriert olyan közegben is, ahol a nők nem voltak egyenrangúak. A King’s College-ban, ahol dolgozott, a nőket például még mindig nem engedték be az oktatói és kutatói szenior ebédlőbe (Senior Common Room), ami Franklinben mély felháborodást keltett.

A szexizmus és antiszemitizmus jelentős hatással volt Franklin pályájára – ahogy azt az 51-es fénykép című darab is ábrázolja. Wilkins, aki ragaszkodott hozzá, hogy „Dr. Wilkinsnek” szólítsák (és később Watson is), mindketten következetesen „Rosy”-nak hívták Franklint. Ez a gúnyos becenév egyszerre vonta kétségbe tudását és képzettségét, és utalt arra is, mennyire „nem nőies” – vagyis nem „rózsás”. A név emellett arra a sztereotípiára is utalt, amely szerint a zsidó nők kevésbé vonzók, kevésbé nőiesek, szigorúbbak és „nyűgösebbek”. Franklin végül otthagyta az intézményt, és a londoni Birkbeck College-ban folytatta munkáját.

Bár Rosalind a munkájában kemény, komoly és néha nehéz természetű volt – talán érthető okokból –, a magánéletében barátai és kollégái nagyon szerették. Imádta a természetet, a kirándulásokat és az utazást, bár nem a felsőosztálybeli stílusban. Annak ellenére, hogy sokan a „molekuláris biológia Sylvia Plathjának” tartják, Franklin szórakoztató és kedves társaság volt.

A tudomány iránti szenvedélyén túl – állítja unokahúga – munkásságának középpontjában egy zsidó érték állt: a tikkun olam, vagyis a világ jobbá tétele.

 Franklin nem a hírnevet vagy dicsőséget kereste, hanem a tudomány előmozdítását. Kutatásai és felfedezései – legyen szó a DNS-ről, a dohánymozaik-vírusról (TMV) vagy az RNS-ről, amelyeket a King’s College elhagyása után tanulmányozott és publikált egészen haláláig, 1958-ig – mind a gyógyászat fejlődését, és ezáltal emberek ezreinek életét segítették. Rosalind Franklin valóban jobbá tette a világot.

Igazán különleges élmény lesz látni, ahogy Natalie Portman – korunk egyik legelismertebb és legkedveltebb zsidó színésznője – életre kelti őt a filmvásznon.

kveller cikkje alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek