Ukrajnában mintegy 130 ezer magyar, s csaknem 200 ezer zsidó él, és ha szerdán valóban megindul az orosz támadás, akkor a térségben menekültek tízezreire kell számítani, köztük magyarokra és zsidókra is. Összeszedtük a sajtóból, hogy hol és hogyan készülnek az esetleges menekültáradatra nálunk és az érintett országokban.
Az amerikai és más nyugati titkosszolgálati értesülések szerint Oroszország nagy valószínűséggel a szerdai napon megtámadja Ukrajnát. Igaz, az orosz kormányzat ezt cáfolja, mondván, hogy az orosz-ukrán válság gerjesztése nem is Oroszország, hanem a nyugati nagyhatalmak, s elsősorban az Egyesült Államok érdeke. Az orosz kormányzat szerint ennek hátterében az áll, hogy a NATO meg akarja erősíteni a pozícióit a térségben Oroszország rovására, s ezt a szándékát igyekszik egy állítólagos orosz háborús fenyegetéssel igazolni. A nyugati nagyhatalmak és az Egyesült Államok szerint azonban Ukrajna lerohanása Oroszország érdeke, Vlagyimir Putyin ugyanis ezzel a hadművelettel akarja befejezni azt a birodalmi terjeszkedést, amelynek egyik első lépése a Krím elfoglalása volt.
Magyarország nemcsak amiatt érintett a konfliktusban, mert szomszédos Ukrajnával, hanem amiatt is, mert Kárpátalján mintegy 130 ezer magyar él. Hasonló okok miatt kezeli az ukrán-orosz helyzetet kiemelt figyelemmel Izrael is, hiszen a becslések szerint Ukrajnában a zsidó közösség csaknem 200 ezer főt számlál.
Emiatt a Zsidó Állam kormánya napi kapcsolatban áll az amerikai adminisztrációval, így első kézből, magától Joe Biden amerikai elnöktől kapták meg azt az információt, hogy Biden és Putyin egymással folytatott telefonbeszélgetése nem vezetett eredményre – ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az amerikai elnöknek vélhetően nem sikerült meggyőznie Putyint arról, hogy vonja vissza az orosz-ukrán határra irányított orosz haderőt.
Jeruzsálem arra számít, hogy ha valóban kitör a háború, akkor ukrajnai zsidók tízezrei kelhetnek útra Izrael felé. A Zsidó Állam minden segítséget meg kíván adni az ukrajnai zsidóságnak, így – izraeli sajtóértesülések szerint – az Ukrajnából érkező menekültek bevándorlási kérelmét gyorsított eljárásban fogják elbírálni.
Az MTI híradása szerint múlt szombaton Naftali Bennett miniszterelnök, egy napra rá pedig Jair Lapid külügyminiszter szólította fel Ukrajna elhagyására az ott tartózkodó izraeli állampolgárokat. „Gyertek vissza Izraelbe, mielőtt túl komolyra fordul a helyzet!” – fogalmazott Lapid, aki vélhetően nem a levegőbe beszél, hiszen a hírszerzés és a diplomáciai források szerint is komoly esélye van annak, hogy Oroszország még a héten lerohanja Ukrajnát.
Magyar sajtóértesülések szerint a Honvédelmi Minisztérium a Külgazdasági és Külügyminisztériummal közösen elemzi az ukrajnai helyzetet. A HVG érdeklődésére a honvédelmi tárca közölte: „a Honvédelmi Minisztérium rendelkezik kimenekítési tervvel, amellyel segíteni tudjuk a magyar állampolgárok és szükség esetén más nemzetek állampolgárainak kijutását Ukrajnából”.
Az MTI azt írta: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közlése szerint „nemzetbiztonsági érdekünk, hogy elkerüljük a háborút a térségünkben”. A tárcavezető telefonon egyeztetett a kanadai külügyminiszterrel, akivel abban állapodtak meg, hogy szomszédos országként Magyarország kész fogadni az Ukrajnából menekülő kanadai állampolgárokat.
Ennél súlyosabban látják a helyzetet Lengyelországban, ahol a kormányzat szerint Ukrajna orosz megtámadása esetén akár egymillió menekült is érkezhet Lengyelországba. A kormányzat megerősítette, hogy a lengyel belügyi tárca és az önkormányzatok már kész infrastrukturális tervekkel készülnek a menekültek befogadására.
(Címlapkép: The Mirror)
(Mazsihisz-összefoglaló)