Bombatalálat érte kedden Kijevben a Babij Jar-i mészárlás emlékművét – közölte Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője. Az emlékmű a kijevi tévétorony közelében található, amely a támadás elsődleges célpontja volt és szintén megsérült.
Az emlékmű a 33 771 kijevi zsidó áldozatra emlékezik, akiket a bevonuló német csapatok 1941 őszén másfél nap alatt mészároltak le a Babij Jar-i szurdokban. A kijevi zsidók kiirtása után a következő hónapokban is folytatták a tömeges gyilkosságokat, összesen 100 ezer embert öltek meg a szurdokban.
„A világnak: mi értelme 80 évig azt mondani, hogy soha többé, ha a világ elhallgat, amikor bomba hull Babij Jar helyére? Legalább öten meghaltak. A történelem ismétlődik.” – írta a Twitteren az oroszajkú zsidó családból származó ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij.
„Ezek a gazemberek másodszor ölik meg a holokauszt áldozatait” – közölte Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke szintén a Twitteren. Az ukrán hatóságok fényképeket és videófelvételeket tettek közzé a Babij Jar-i emlékműnél és a szomszédos zsidó temetőnél kitört tűzről és egy összeomlott építményről.
„Elítéljük a légitámadást, melyet a zsidók elleni Babi Jar-i tömeggyilkosságra emlékező holokauszt-emlékmű melletti zsidó temetőben hajtottak végre Kijevben. Felszólítunk az emlékmű tiszteletére” – írta Jaír Lapid izraeli külügyminiszter, szintén a Twitteren.
„Továbbra is figyelemmel kísérjük az eseményeket, és sajnálatunkat fejezzük ki az emberéletek elvesztése miatt” – tette hozzá Lapid, Oroszországot nem megnevezve. Egyúttal utasította Michael Brodszkijt, Izrael ukrajnai nagykövetét, hogy ajánlja fel Izrael segítségét a helyreállításhoz.
„Teljességgel visszataszító, ahogy Putyin a holokauszt eltorzítására és manipulálására törekszik, hogy igazolja egy szuverén, demokratikus ország törvénytelen invázióját” - nyilatkozott az eset kapcsán Nátán Saranszki, a diaszpóra zsidóságát összefogó Zsidó Ügynökség (Szohnut) volt vezetője, és a Babij Jar Holokauszt Emlékmű Tanácsadó Testületének jelenlegi elnöke.
„Szimbolikus, hogy Babij Jarnak, a legnagyobb náci mészárlás helyszínének bombázásával kezdi Kijev támadását” – vélekedett az izraeli politikus, aki kilenc évet töltött szovjet börtönökben a 70-es és 80-as években, miután polgárjogi harcosként kivándorlási jogot követelt a zsidók számára.
„Az emlékmű célja a történelmi emlékezet megőrzése a történelmi igazság szovjet elnyomásának évtizedei után, hogy a múlt gonoszságai soha ne ismétlődhessenek meg. Nem szabad megengednünk, hogy az igazság ismét a háború áldozatává váljon” – hangsúlyozta Saranszki.
A Babij Jar nevű városszéli szakadékban 1941. szeptember 29-én és 30-án 33 771 kijevi zsidót gyilkoltak meg a náci megszállók, majd holttesteiket egyszerűen elásták. (MTÍI)