Olimpia: München, Párizs – az antiszemitizmus változatlan –
vélemény

2024. Július 26. / 12:24


Olimpia: München, Párizs – az antiszemitizmus változatlan – vélemény

Az 1972-es müncheni olimpiai játékok során elkövetett mészárlás olyan történelmi pillanat volt, amely súlyos pusztítást és zsidó traumát idéz fel. A napokban, a párizsi olimpiát megelőzően az izraeli sportolók elleni támadások, fenyegetések és zaklatások nyilvánvalóvá teszik, hogy 2024-ben semmi sem változott 1972 óta.

A müncheni olimpia a „Heiteren Spiele”, azaz a „Boldog Játékok” becenevet kapta, ezzel próbáltak túllépni az 1936-ban Berlinben megrendezett előző német olimpiai játékok szellemén. Ehelyett a zsidó emberek szerte a világon élő adásban látták sportolóik meggyilkolását, miközben 900 millió néző nézte, és nem tett semmit. A világ cserbenhagyott minket, Németország cserbenhagyott minket, miközben palesztin terroristák lemészároltak tizenegy izraelit, sportolókat és edzőket.

Október 7-hez hasonlóan a müncheni mészárlás is megmutatta, hogy a zsidók iránti kegyetlenség és embertelenség nem ismer határokat. Még elkeserítőbb, hogy ez az atrocitás nem befolyásolta az olimpia többi részét; a szokásos módon zajlottak le a játékok. Annak ellenére, hogy tudták, hogy palesztin terroristák izraeli sportolókat tartanak túszként és mészárolnak le, Avery Brundage, az Olimpiai Bizottság akkori elnöke kijelentette, hogy az olimpiát folytatni kell. Hátborzongató a párhuzam az eset és október 7-e között.

Az Olimpiai Bizottság közömbösségére 2012-ben még inkább rávilágítottak, amikor határozottan elutasították azt az izraeli felhívást, hogy a londoni játékokon egyperces néma csendet tartsanak a mészárlás 40. évfordulója alkalmából. Ahelyett, hogy egyértelmű üzenetet küldött volna arról, hogy ennek a barbár tettnek soha nem lett volna szabad megtörténnie egy sporteseményen, az Olimpiai Bizottság a mészárlást izraeli belügyként kezelte.

Csak 2021-ben, a tokiói olimpiai játékokon tartottak egy perces néma csendet a megnyitó ünnepségen az 1972-es müncheni olimpián meggyilkolt izraeli sportolók és edzők emlékére.

Forrás: Zina Rakhamilova – Jerusalem Post

Címlapkép: Az izraeli olimpiai és paralimpiai delegáció tagjai

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó ünnepek
Mi is az a Sábát Suvá?
2024. Október 07. / 12:17

Mi is az a Sábát Suvá?