Emlékezet, kultúra, zene – Zsinagóga Napok Kőszegen

2025. Július 24. / 20:17


Emlékezet, kultúra, zene – Zsinagóga Napok Kőszegen

A kőszegi zsinagóga ad otthont annak a kétnapos rendezvénysorozatnak, amely a zsidó örökség sokszínűségét mutatja be könyvek, kiállítások, előadások és zenei élmények révén 2025. augusztus 11. és 12. között. Az eseményre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

PROGRAM

zsinagóga-napok-kőszeg.jpg

Augusztus 11. hétfő
Történetek a múltból, fények a Tórából

16:00 – Könyvbemutatók
A program első felében két friss kiadvány kerül bemutatásra.

 • Kathy Henderson Eltűnt bácsikám nyomában: A Schey család története című kötete személyes szálakon keresztül mesél a történelemről,
 • míg Balázs Edit és Katona Attila Csillogás és katasztrófa című műve a szombathelyi zsidóság 1828 és 1914 közötti időszakát tárja fel.

18:00 – Kiállításmegnyitó
Tóra Fényénél – Sokszínű orthodox zsidó életvilágok a vészkorszak előtt című vándorkiállítás a vészkorszak előtti ortodox közösségek mindennapjait idézi meg. A megnyitón tárlatvezetést tart Beke Zsolt kurátor, a kiállítás szakmai vezetője.

Augusztus 12. kedd
Temetők nyomában, emlékezet a határon innen és túl

9:30 -10:00: Regisztráció
10:00 – 10:10: Köszöntő 

10:00–14:00 – Nemzetközi konferencia: „Határon innen és túl – Amiről a zsidó temetők mesélnek”
Szakértők Magyarországról, Erdélyből, Szlovákiából és Ausztriából osztják meg kutatásaikat a zsidó temetők rejtett történeteiről. A konferencia többek közt a karcagi, soroksári, ipolysági, tokaji és erdélyi sírkertek szimbólumait és kulturális jelentőségét mutatja be.

10:10 – 10:30
Balázs Edit (Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete): Mi maradt a vidéki zsidóságból? A századok során virágzó vidéki zsidó közösségek mára nagyrészt eltűntek. Balázs Edit előadása arra keresi a választ, mi őrződött meg ezekből az örökségekből, és hogyan lehet az emlékezést méltó módon fenntartani.

10:30 – 11:00
Harsányi Lajos (Osztrák Zsidó Múzeum, Kismarton): A gerecsei vörös mészkő síremlékek tipológiája a karcagi zsidó temetőben A karcagi zsidó temető síremlékei különleges kőanyagból készültek. Harsányi Lajos előadásában a gerecsei vörös mészkő tipológiai vizsgálata révén betekintést nyerhetünk egy helyi temetkezési kultúra sajátosságaiba és azok kulturális jelentőségébe.

11:00 – 11:20 – Kávészünet

A délelőtti előadásokat követően rövid szünetet tartunk, amely lehetőséget ad személyes eszmecserére, ismerkedésre és a hallottak feldolgozására.

11:20 – 11:50
Kapusta Krisztina (Honti Múzeum): Mesél a két ipolysági temető – Elfeledett információk nyomában: A Felvidék zsidó temetőinek rejtett történetei elevenednek meg Kapusta Krisztina előadásában, aki két ipolysági sírkert történetén keresztül mutatja be, hogyan őrzik ezek a helyek a közösségi emlékezet apró részleteit.

11:50 – 12:20
Szabó Andrea (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár): Módszertani és kutatási lehetőségek a soroksári izraelita temetőben: A budapesti Soroksár egyik kevéssé ismert temetője új fényt kap, amikor Szabó Andrea bemutatja a feltárás módszertani hátterét, valamint azt, hogyan segíthetik a kutatás eredményei a helyi zsidó közösség emlékezetének újraértelmezését.

12:20 – 12:50
Király Mátyás (Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár): "Bánáttól Bukovináig" – Erdélyi zsidó temetők szimbólumai: Az erdélyi zsidó sírkövek ikonográfiája külön világot tár elénk: Király Mátyás előadása a kőbe vésett szimbólumokon keresztül beszél identitásról, hagyományról és regionális sajátosságokról.

12:50 – 13:20
Csejdy Júlia (muzeológus, művészettörténész): A Tokaj-hegyaljai zsidó temetők Tokaj-hegyalja borai mellett temetői is különleges történeteket mesélnek. Csejdy Júlia előadása feltárja, miként kapcsolódik össze tér, kultúra és vallási hagyomány a hegyaljai zsidó közösségek örökségében.

13:20 – Hozzászólások, összegzés
A délelőtti és déli szekciók végén lehetőség nyílik kérdésekre, reflexiókra, valamint a konferencia eddigi tanulságainak közös összefoglalására.

14:00 – Ebédszünet

15:00 – Városi séta: Kőszeg zsidó emlékei
A városban tett sétán a résztvevők megismerhetik Kőszeg zsidó múltját, helyszínekhez kötött történetek kíséretében.

16:00 – A kőszegi zsidó temető megtekintése
A helyszíni bejárást Gürtler Katalin régész vezeti, aki tudományos szemmel, mégis közérthetően mutatja be a temető rejtett emlékeit.

18:00 – Koncert a zsinagógában: Slágerek a diaszpóra dallamaiból
A napot különleges koncert zárja, amelyben a zsidó zenei hagyomány és a világslágerek dallamai fonódnak össze. Fellépők: Klein Judit énekművész; Neumark Zoltán zongoraművész; Rudas Dániel kántor; Székelyhidi Hajnal operaénekes.

A Zsinagóga Napok nem csupán kulturális esemény, hanem meghívás egy érzékenyebb, befogadóbb közös emlékezésre. A múlt emlékeit idézve a jelen kérdéseire is választ keres.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek