A mahjong egy kínai társasjáték, amely évszázadokon keresztül a kínai kultúra szerves része volt, és amelyet az 1920-as években hoztak be Amerikába. Ahogy a játék világszerte elterjedt, sok más közösség is magáévá tette. Miközben a legtöbb helyen a gyors fellángolás után felhagytak a játszásával, a zsidó közösségek nő tagjai előszeretettel játsszák ma is, és adják tovább a tudást lányaiknak.
A mahjong eredete több mint 2000 évre nyúlik vissza Kínába, és bár az első írásos emlékek a Qing-dinasztia idejéből származnak, a táblajáték modern változata a 19. század végétől ismert. A játékszabályok a dominóhoz hasonlóak, de komplexebb és stratégiai gondolkodást igényelnek. A mahjong játékot leginkább négy fő játssza, akik különböző csempéket (kártyaszerű lapokat) gyűjtenek össze különböző kombinációkban.
A játéknak van egy szoros társadalmi összefüggése is: a mahjongot gyakran családok, baráti társaságok és közösségek játszották együtt, így társasági játékként való használata különösen fontos, mivel a mahjong nemcsak szórakozást, hanem közösségi kötelékeket is erősített.
A mahjong a 20. század elején kezdett elterjedni a világ különböző részein, és ennek során eljutott a zsidó közösségekhez is. Az Egyesült Államokban például, különösen New York városában, a zsidó nők körében vált népszerűvé a játék a 1920-as és 1930-as években. Mahjong klubok alapultak a városi zsidó közösségben, és hamarosan a játék a társadalmi élet fontos részévé vált, különösen a nők számára, akik így találkozhattak egymással és barátságokat alakíthattak. Az amerikai zsidó nők számára a mahjong egyfajta társadalmi ritualizálódott élménnyé vált, különösen a hagyományos szombati ebédek után, ahol a női vendégek gyakran összegyűltek, hogy játsszanak.
Bár a mahjong eredetileg nem tartozik a zsidó vallásos szokások közé, érdekes módon a játék sok vallásos zsidó családban is jelen volt, és fontos szerepe lett a szombati pihenőidő eltöltésében.
„Ez egy olyan játék, amelyet történelmileg a bevándorló közösségekben, különösen a kínai, kantoni és zsidó közösségekben használtak Amerikában, hogy összehozza az embereket” – mondta Angie Lin, a Mahjongg Mistress egyik alkotója az LA Timesnak.
Annelise Heinz, az Oregoni Egyetem történelemprofesszora könyvet is írt a Mahjong játékról – Mahjong: a kínai játék és a modern amerikai kultúra kialakulásáról címen. Ha azt gondolnánk, hogy a mahjong nem más, mint egy szórakoztató társasjáték esztétikus lapokkal, akkor a könyvből hamar megtudhatjuk, hogy nem így van. Heinz elmagyarázza, hogyan juttatta el a mahjong a "mások" csoportjait a nagyobb összetartozás érzéséhez.
A könyv egy lenyűgöző utazásra visz minket az 1920-as és 1930-as évekbe, amikor a mah jongg először érkezett Kínából az amerikai partokra. Amikor 1937-ben több száz zsidó nő összegyűlt, hogy egységesítse - és amerikanizálja - az általuk mah jonggnak (egy plusz g-vel) nevezett játékot, olyan fogyasztói bázist teremtettek, amely generációkon át tartott. A mahjong Amerikában gazdasági és kulturális változásokat idézett elő, és sok zsidó nő számára a kulturális identitás és az asszimiláció szimbólumaként szolgált.
Miért népszerű? A játék öröme valamennyi érzékszervre hatással van: a lapkák kinézete, tapintása, hangjai. Mint minden olyan rituálévá váló közösségi program, ami beépül egy közösség hagyományai közé, ez is összehozza az embereket, és egyre inkább generációs identitássá növi ki magát. Ahogy az amerikai zsidó nők továbbadják a mahjong készleteiket, úgy fogja a kulturális rituálévá váló minta saját magát erősíteni és életben tartani.
Az amerikai zsidók élen jártak e szabadidős minták létrehozásában. A második világháború után nagyobb volt a fehér etnikumok elfogadása - a zsidó nők felfelé irányulóan mobilisak voltak, a külvárosokba költöztek, aránytalanul magasan képzettek voltak, és sokan dolgoztak az otthonon kívül, mielőtt gyermeket vállaltak volna. A mah jongg az intelligencia és a stratégia játéka, és lehetőséget nyújt arra, hogy kapcsolatba kerüljünk másokkal, akik szintén átélik ezt az új amerikai tapasztalatot.
A mahjong egyfajta kulturális csere termékévé vált, hiszen sok amerikai zsidó nő a "mi játékunk"-nak nevezi, közösség jelölővé emelve a kínai eredetű játékot.
Források:
The Southern Resurrection of Mah Jongg (kveller)
The Jewish History of Mah Jongg Is Complicated (kveller)
Zucker-Kertész Lilla írása