Címkék

zsidó történelem

Zsidó világ / 2024. Július 14. / 08:24

Nyaralás alatt járjuk be Horvátország vagy Olaszország legszebb zsinagógáit is!

Sokan nem csupán a pihenésnek szentelik a nyaralásukat, hanem elmélyednek a helyi zsidó örökség és kultúra gazdag szövevényében is. Bizonyos úticélok mindkettőt kínálhatják azoknak, akiket érdekel a zsidó történelem és zsinagógaépítészet. Mutatunk pár kedvelt nyaralóhelyet, ahol az üdülővárosok és a turisták által kedvelt települések varázsát élvezve érdemes nyitott szemmel járni és felkeresni a szebbnél szebb zsinagógákat.

Izrael / 2024. Július 09. / 17:25

Schőner Alfréd főrabbi: Zsinagóga Gázában (videó)

Az OR-ZSE Szabadegyetemén Schőner Alfréd főrabbi Zsinagóga Gázában címmel tartott előadást, amelyben rövid áttekintést adott arról, hogy a Második Szentély lerombolása után hol épültek zsinagógák, majd a mai Gáza zsinagógáiról beszélt, többek között arról, amely a megvakított Sámson történetében szerepel. Ennek az előadásnak a felvételét tekinthetik meg az alábbi YouTube-videóban.

Zsidó világ / 2024. Június 07. / 11:01

Rózsa Péter: A magyar zsidó és a zsidó magyar

A zsidó szó már az első magyar nyelvemlékünkben, az Ómagyar Mária-siralomban megjelenik. Tehát azt is mondhatjuk, egyidőben a mai nyelvünk őseredetijének felbukkanásával a zsidó is a szókészletünk részévé vált.

Zsidó világ / 2024. Május 24. / 12:04

Héber Imre klub: Zsidó mondák, legendák és gondolatok

A Hegedűs Gyula utcai zsinagógában működő Héber Imre klub következő foglalkozásának címe: Zsidó mondák, legendák és gondolatok. A rendezvény jövő szerdán, május 29-én fél 4-kor kezdődik, és a ZOOM internetes plarformon is követhető lesz. A két előadó Ádám Mária és Villányi András.

Zsidó világ / 2024. Május 17. / 09:58

A zsidó „törökök” és a zsidó „polákok” Kubában

Fidel Castro zsidó volt? Ha nem, akkor miért szerette annyira Izraelt? S miért hívják „törököknek” és „polákoknak” a kubai zsidókat? lyen érdekes kérdések is szóba kerültek szóba azon a rendezvényen, amelyet a Karibi Holokauszt Emlékbizottság szervezésében rendeztek az OR-ZSE könyvtárában rendeztek a héten Horváth János és Németi Levente előadásával.

Tudomány / 2024. Május 08. / 10:41

Peremiczky Szilvia előadása az OR-ZSE Szabadegyetemen

A szefárd középkor és az askenázi újkor között: az amszterdami és az itáliai converso központok címmel tart előadást Peremiczky Szilvia irodalomtörténész, hebraistan az OR-ZSE Szabadegyetemen május 13-án, jövő héten hétfőn délután 6 órától.

Tudomány / 2024. Május 01. / 14:53

Már kapható Komoróczy Géza új könyve: Ékírás és assziriológia Magyarországon

Az ókori zsidóság életére is óriási hatást gyakorolt az Asszír Birodalom, amelynek hazai kutatásáról, az ékírásról, az asszirológia magyarországi tudománytörténetéről szól Komoróczy Géza professzor új könyve. A Kalligramnál megjelent kötet az ékiratok, elsősorban a Gilgames-eposz magyarországi befogadását – esetenként nemzeti célú kisajátítását –, a magyar önismeret változatait is elemzi.

Tudomány / 2024. Április 05. / 10:06

Most már neten is olvashatjuk Szegő Ágnes: Egri zsidó polgárok című könyvét

– Elkészült az Egri zsidó polgárok című könyvem webes változata, amelyet Csiszár Ágnes és Szegi Agáta egészített ki az utóbbi 19 évben előkerült forrásokkal – adta hírül Szegő Ágnes könyvtáros, történész, a vidéki zsidóság történetének kutatója. Az eredeti kötet a Szerencsejáték Zrt. Alapítványa támogatásával jelent meg, az internetes verziót a Magyarországi Zsidó örökség Közalapítvány (Mazsök) támogatta.

Tudomány / 2024. Április 03. / 08:34

Variációk egy témára: a zsidóság hellenizációja

Mi jellemezte az ókori zsidóság körében történt hellenizációs kísérleteket a Makkabeusok első könyvének és Josephus Flavius írásainak tükrében? Erről tart előadást Papp György az ELTE Bölcsészettudományi Karán április 8-án, jövő hétfőn délután 5 órától. Az előadó a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet egyetemi adjunktusa, héber és görög nyelvet tanít.

Zsidó világ / 2024. Március 22. / 08:22

Történelem: A spanyol zsidók és Jehuda Ibn Gabirol

A középkori Spanyolország (Hispania) hogyan fogadta be és űzte ki a zsidókat? Ki volt Jehuda Ibn Gabirol? Többek között ezekre a kérdésekre kaphatnak választ, akik részt vesznek Ádám Mária és Villányi András előadásán március 27-én, szerdán fél 4-től a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában működő Héber Imre Klubban

Hírek, lapszemle / 2024. Március 21. / 16:42

Nyíregyháza: „Úgy lehet bemenni a zsinagógába, hogy kinyitják a kaput"

A Nyíregyházi Zsidó Hitközség is hozzájárult tárgyakkal, fotókkal ahhoz az időszaki tárlathoz, amelyet a holokauszt 80. évfordulója alkalmából állítottak össze a nyíregyházi Kállay Gyűjteményben. Az anyag nagy része a helyi Jósa András Múzeumból, a helyi levéltárból, Budapestről, alapítványoktól, egyesületektől, magánszemélyektől származik, a kurátor: dr. Riczu Zoltán történész.

Zsidó világ / 2024. Március 21. / 13:35

Hercz rabbi: Purim korszakváltó időben

– Ez a konfliktus igazi forrása: Eszter és Mordecháj nem hajol meg azok előtt, akik „elvették az uralmat Isten keze alól”. Ugyanakkor ez fennmaradásunk garanciája s egyben csodája – írja a hamarosan ránk köszöntő Purim alkalmából Hercz Dániel, a szeretetkórházi körzet rabbija.